Pūpolsvētdiena

Ciešanu laiks kulmināciju sasniedz Klusajā nedēļā, kas ir viena no vissvarīgākajām nedēļām baznīcas gadā. Klusā nedēļa sākās ar Pūpolsvētdienu (20.marts).

Ciešanu laiks kulmināciju sasniedz Klusajā nedēļā, kas ir viena no vissvarīgākajām nedēļām baznīcas gadā. Klusā nedēļa sākās ar Pūpolsvētdienu (20.marts).
Mūsu Kunga ciešanu svētdienā atceramies Kristus ierašanos Jeruzalemē, lai tur piepildītu Lieldienu noslēpumu. Pūpolsvētdienā Jēzus iejāja Jeruzalemē. Ļaudis viņu sagaidīja ar palmu zariem, klāja uz ceļa drēbes un sauca: "Ozianna, Dāvida dēlam, slavēts, kas nāk Dieva Kunga vārdā!" Pēc pāris dienām Jēzu sita krustā.
Bībelē šis notikums aprakstīts visos četros evaņģēlijos. Zemēs, kur palmas neaug, radās paraža šajā dienā rotāties ar pūpoliem. Pūpola zars ceļo no rokas rokā kā sveiciens tam, kurš nācis visām sirdīm nest sauli. Pūpolsvētdienā priesteris, ejot pa baznīcu, slacina ar svētīto ūdeni pūpolu zarus.
Pūpolsvētdiena iezīmējas ar vēl vienu notikumu - tieši šajā datumā iesākas pavasaris.
Ar Pūpolsvētdienu saistās arī vairāki latviešu ticējumi. Senči ticējuši, ka Pūpolsvētdienas rītā ar pūpoliem nopērti cilvēki topot čakli darbā, bet kustoņi apveļoties apaļi kā pūpoli. Pūpolsvētdienas rītā cilvēkam, kas mājā pirmais pieceļoties, vajagot paņemt pūpolu slotiņu un pērt vēl gulošos mājiniekus, skaitot vārdus: "Pūpoli, pūpoli, apaļš kā pūpols, sarkans kā ābols, vesels kā ūdens, bagāts kā zeme." Varot arī teikt: "Pūpoli, pūpoli, slimība ārā, veselība iekšā!" Bērnus perot, skaita: "Audz apaļš kā pūpols, vesels kā rutks, klausi tēvu, klausi māti!"

Citu datumu laikraksti

  • Probācijas dienesta funkcijas

    Izvērtēšanas ziņojumu sniegšana par probācijas klientu.Izvērtēšanas ziņojumu sniegšana par probācijas klientu. Tā nepieciešama, kad lemj jautājumu...

  • Invalīdu biedrība svinēs Lieldienas

    Alūksnes rajona Invalīdu biedrība jau gatavojas Lieldienu pasākumam, kas 19.martā risināsies Alūksnes tautas namā.Alūksnes rajona Invalīdu biedrība...

  • Pieņem projektus mežaudžu atjaunošanai

    Vakar Lauku atbalsta dienests sāka pieņemt projektu pieteikumus jaunajā Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fondā mežsaimniecības...