Vidzemnieku dārza svētki jau septīto reizi ir gaidīts pasākums, jo tajā ik gadu atzinību par darbu saņem gan drosmīgi un idejām bagāti jaunie uzņēmēji, gan arī tādi, kuri jau sevi pierādījuši un ieguvuši stabilitāti. Šogad Lubānas novada “Ezerniekos” pulcējās vairāk nekā simts vidzemnieku, starp kuriem bija arī 26 enerģiski uzņēmēji, kurus šāgada nominācijai “Vidzemes stāsti 2018” bija izvirzījušas 26 Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības. Starp viņiem arī zemnieku saimniecība “Sprogas” no Alūksnes novada un floriste Dina Semjonova no Apes novada.
Pasākuma laikā pirmizrādi piedzīvoja 26 videostāsti par katru no uzņēmējiem, viņu pieredze apkopota arī brošūrā “Vidzemes stāsti 2018”. Vidzemes plānošanas reģiona sauklis “Vidzeme – ceļš ved augšup!” rosina ticēt panākumiem un aicina darboties. Šajos dārza svētkos pulcējās cilvēki, kurus vieno neatlaidība, darba mīlestība un spēja uzdrīkstēties.
Daudz sāls apēsts
Zemnieku saimniecība ‘’Sprogas” Jaunalūksnes pagastā ir Tīcu ģimenes dārzkopības uzņēmums, kura saknes veidojušās deviņdesmito gadu sākumā, bet strauju attīstību tas ieguvis pēdējo desmit gadu laikā. “Sākums nebija viegls, kā jau visiem jaunajiem uzņēmumiem - daudz sāls ir apēsts. Bet gadu laikā viss attīstījās. Man nebija liela pamata, ar ko sākt - bija māja un zeme, kas, protams, ir liela vērtība. Bet viss, kas tur ir tagad, ir mūsu pašu radīts,” stāsta “Sprogu” īpašnieks Ivars Tīcs. Saimniecībā viņš aktīvi strādā kopā ar sievu Baibu Tīcu.
Savukārt Dinas Semjonovas vārds apeniešiem asociējas ar vienmēr skaistajām un oriģinālajām pilsētas dekorācijām, kas iedzīvotājus priecē katros svētkos. Viņa kā floriste Apē strādā jau ilgi. “Man pašai ir sajūta, ka vienmēr esmu to darījusi – tātad šī ir mana īstā vieta. Kopš 2010.gada es Apes tautas namā vadu radošo darbnīcu, kad savas zināšanas nododu citiem - sanākam kopā, radām un darām,” stāsta D.Semjonova.
Daba māca
Līdz tam, ka cilvēki saņem tādu novērtējumu kā Vidzemnieku dārza svētkos, ir jānoiet ceļš, kas reizēm nemaz nav gluds. “Lauksaimniecība ir pakļauta klimatam, ar dabu nevar cīnīties. Ir daudz jāpielāgojas, un laika apstākļi mūs ietekmē visvairāk. Piemēram, šīs divas pēdējās vasaras bijušas radikāli atšķirīgas, un esam daudz ko iemācījušies. Tādi apstākļi ļoti norūda. Pēc pagājušās vasaras lielā mitruma pārbūvējām laukus, lai nebūtu ieplakas un zemenes nenoslīktu, jo tā ar mums notika. Šogad atkal sapratām, ka neesam gatavi tik lielam sausumam. Tagad domājam nākotnē izveidot dārzu apūdeņošanu,” stāsta “Sprogu” īpašnieks un uzsver, ka visas grūtības liek mobilizēties un pārdomāt izdarīto.
Patīkami, ja darbu novērtē
D.Semjonova atzīst, ka Vidzemnieku dārza svētki bija iedvesmas pilni. “Es apbrīnoju visus dalībniekus – viņi ir enerģiski un izdomas bagāti! Šādos pasākumos var gūt pozitīvu lādiņu un daudz jaunu ideju,” uzsver floriste.
Katrs pasākuma dalībnieks sajuta lepnumu par šādu atzinību. “Tas ir liels gods, ka Alūksnes novada pašvaldība ieteica tieši mūs. Ar pašvaldību mums izveidojusies ļoti laba sadarbība,” atzīst “Sprogu” īpašnieks. Viņš atceras, ka abiem ar sievu bijusi izjūta – visa produkcija tiek vesta uz Rīgu vai citām pilsētām, bet Alūksnei pietrūcis košuma. “Pirms dažiem gadiem sapratu, ka Alūksnei vajadzīgas pārmaiņas. Mums ar sievu radās ideja, ka “Sprogas” varētu pilsētai uzdāvināt puķu dobi. Tā mēs tagad rīkojamies katru gadu – dēstām dobi pie Pilssalas tilta. Tas ir mūsu ieguldījums Alūksnē. Prieks, ka mums ir atļauja izpausties,” stāsta I.Tīcs, neslēpjot gandarījumu par mūsu pilsētas attīstību un košumu. Viņš nekad neatsaka, ja pilsētā vajadzīgi kādi ziedu noformējumi, jo svarīgi apzināties, ka cilvēks ir noderīgs.
Arī apeniete D.Semjonova vienmēr tiek uzrunāta, lai ietērptu savu pilsētu krāšņā tērpā ar savu dekorāciju palīdzību. “Tas ir patīkami, ka mans darbs kādam ir vajadzīgs! Man ir arī domubiedres, ar kurām kopā veidojam Apes pilsētai dekorācijas, lielos darbus darām kopā. Man vienmēr paticis radoši darboties, un katra dekorācija uz kādiem svētkiem man ir kā patīkams izaicinājums,” atzīst D.Semjonova.
Neskatīties pagātnē, bet iet uz priekšu
Zemnieku saimniecība “Sprogas” ir izaudzējusi miljoniem stādu, ko var redzēt ne tikai Alūksnē, bet arī citās pilsētās un pat Igaunijā. “Mūsu darba augļi ir šī gandarījuma sajūta, ka esam kādu iepriecinājuši. Man pašam nemaz nešķiet, ka esam tik daudz izdarījuši – tā ir mūsu ikdiena. Mums vienmēr ir mērķi, ko mēģinām realizēt,” uzsver I.Tīcs. Tiecoties uz jauniem sasniegumiem, viņš neskatās pagātnē, bet gan dodas uz priekšu.
Redzot Apes pilsētas noformējumu, ir skaidrs, ka arī D.Semjonova iet lieliem soļiem uz priekšu. “Man idejas rodas darba procesā. Ļoti patīk radīšanas mirklis - vienmēr ir kādi pārsteigumi, jo katru reizi mēģinu ieraudzīt kādu citu dabas materiālu, ieviest citādākas idejas. Protams, veidojot dekorācijas pilsētai, vienmēr ir iespēja, ka darbs kādam no iedzīvotājiem neies pie sirds. Bet mēs esam dažādi, un, godīgi sakot, neviens vēl nav man pienācis klāt un teicis, ka viņam nepatīk,” atzīst floriste.
Vislabākā sajūta
Vidzemnieku dārza svētki uzņēmējus rosina turpināt iesākto, citam no cita mācoties. “Tas ir kā apliecinājums, ka mēs ejam pareizajā virzienā, viss vienmēr jādara vēl labāk. Tas rada vēl lielāku patriotismu par Alūksni,” uzsver I.Tīcs. Viņam neesot doma, ka vajadzētu doties prom un meklēt laimi citur. “Jā, pirmsākumos man bija ideja uzsākt savu biznesu citur, jo šeit nav piemērota vide mūsu darbam - Alūksnes klimats nav labākais dārzkopībai. Lai arī laužos pa mūsu pauguriem, līdzinu tos, cīnos ar klimatu un pielāgojos tam, tomēr esmu gandarīts, ka paliku šeit, pie savas dzimtas saknēm,” atklāti atzīst I.Tīcs. Aizraušanās ar dārzkopību bijusi jau ģimenē. “Tā ir dinastija. Vectēva brālis bija saistīts ar dārzkopību – viņš bija cidoniju selekcionārs. Vectēvs audzēja sīpolpuķes un tomātu stādus. No bērnības atceros vectēva gandarījumu par savu paveikto darbu, kad pilsētā varēja redzēt viņa narcises. Tad es sapratu, ka tā ir vislabākā sajūta,” smaidot atceras “Sprogu” īpašnieks.
Teksts: Laura Felša
Foto: Klāvs Vasiļevskis