Rajona jaunsargi dodas uz Jaunsardzes dienu Ādažu militārajā bāzē

Vairāki jaunsargi no Alūksnes rajona jaunsardzes bāzes skolām Alūksnē, Apē un Liepnā pagājušajā nedēļā Ādažu militārajā bāzē piedalījās Jaunsardzes dienā.

Vairāki jaunsargi no Alūksnes rajona jaunsardzes bāzes skolām Alūksnē, Apē un Liepnā pagājušajā nedēļā Ādažu militārajā bāzē piedalījās Jaunsardzes dienā.
Pasākumu organizēja Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes centrs. Tādējādi vēlējās iepazīstināt sabiedrību ar jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespējām, aktualizējot jaunsardzes nozīmi un uzdevumus jaunatnes problēmu risināšanā.
No jaunsardzes bāzes skolas Alūksnē uz pasākumu devās arī Aivars Voitehs, kuram par braucienu ir saglabājušās spilgtas atmiņas. "Pasākuma atklāšanā klātesošos uzrunāja Aizsardzības ministrs Einars Repše, NBS komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots un Jaunsardzes centra vadītājs majors Sergejs Čevers. Pēc tam amatpersonas kopā ar pedagogiem devās apskatīt poligonu, bet jaunsargiem sākās nodarbības," stāsta A.Voitehs.
Viņš uzsver, ka jaunsargus sadalīja grupās, lai viņi veiksmīgāk varētu iepazīt poligonu. "Pirmajā dienas daļā uzzinājām, ko dara Rekrutēšanas un atlases centrs, kā arī Nesprāgušo munīciju neitralizēšanas skola. Bija iespēja aplūkot NBS tehniku. Interesanti bija apskatīt tanku gan no ārpuses, gan iekšpuses. Jāatzīst, ka iekļūt tankā un tikt ārā ir diezgan sarežģīti, vietas tajā ir maz. Pa militāro bāzi pārvietojāmies ar speciālu tehniku, kas ir dāvinājums no zviedriem. Apguvām arī ātro apmācības kursu šaušanai ar AK4," norāda A.Voitehs.
Otrajā dienas daļā jaunsargi vēroja praktiskās nodarbības, tādēļ daudziem tā šķita visinteresantākā. "Policisti, ugunsdzēsēji, Speciālās uzdevumu vienības pārstāvji rādīja ļoti interesantus paraugdemonstrējumus. Vērojām helikoptera nosēšanos un to, kā speciālās uzdevumu vienības cilvēki "ieņēma" teroristu mikroautobusu. Policisti imitēja likumpārkāpēja aizturēšanu, ugunsdzēsēji – degošas automašīnas dzēšanu un griešanu, lai glābtu cilvēku. Vērojām arī izpletņlēcēju paraugdemonstrējumus. Mums uzsvēra, ka speciālajā uzdevumu vienībā ir arī viena sieviete," saka A.Voitehs.
Viņš atzīst, ka daudzos sajūsmu izraisīja Teodors – robots, kas pieder Nesprāgušo munīciju neitralizēšanas skolai un maksā ļoti dārgi. "Šis robots var būt vadāms no 800 metru attāluma un ar speciālu ūdensstrūklu var neitralizēt bumbu. Viņš spēj arī ļoti maigi paņemt bumbu un novietot vēlamajā vietā. šis robots spēj uzkāpt pa trepēm, ar rentgena stara palīdzību pārskatīt somas, piemēram, lidostā, vai tajās nav ievietota bumba. Latvijā ir tikai divi šādi roboti. Otrs gādā par Valsts prezidentes drošību," saka A.Voitehs.
Jaunsargi varēja apmeklēt arī četras interešu teltis – "Tavu lielo iespēju telts", "Tavas veselības telts", "Tavas drošības telts" un " Tava sporta telts", kā arī veikt forsēto pārgājienu pa Ādažu militārās bāzes teritoriju. Teltis veidoja pārstāvji no Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un drošības dienesta, Katastrofu medicīnas centra, Tehniskā jaunrades centra, Mazpulku organizācijas, Latvijas Skautu un gaidu organizācijas.
"Redzējām arī paraugdemonstrējumus, cik gudri ir mūsu četrkājainie draugi - suņi – gan aizturot cilvēku, gan atrodot, kur ir narkotikas. Narkotiku meklēšanai suņus apmāca speciāli un tas, cik ilgā laikā suns šīs iemaņas apgūs, ir atkarīgs no dzīvnieka," saka A.Voitehs.
Alūksnes bāzes skolas vecākā instruktore Dzintra Andrejeva atzīst, ka Jaunsardzes dienu šādi organizēja pirmo reizi. "Pirms trim gadiem bija jaunsargu konference, bet tik daudzpusīga diena kā šogad nebija rīkota. Domāju, ka diena bija izdevusies un jaunsargi ļoti daudz ko redzēja un uzzināja. Paldies Liepnas pagasta padomei, kas arī Alūksnes jaunsargus aizveda uz Ādažiem," vērtē Dz.Andrejeva.
A.Voitehs uzsver, ja jaunsargi nenodarbojas tikai ar desiņu cepšanu un atpūtu dabā, kā nereti sabiedrība domā, bet piedalās ļoti nopietnās mācībās. Arī man ir bijušas tulznas uz kājām, bet es uzskatu – ja baidās no tulznām, nav ko armijas zābakus vilkt," uzsver jaunietis.  
Jaunsardzes kustība ir Aizsardzības ministrijas vadīta Latvijas jauniešu interešu izglītība, to realizējot, jauniešos tiek veidota pilsoniska apziņa un izpratne par demokrātisku sabiedrību, vienlaikus izglītojot jauniešus valsts aizsardzības jomā. Šobrīd Latvijā ir 69 Jaunsardzes bāzes skolas. Jaunsardzē darbojas vairāk nekā 6000 jauniešu.

Citu datumu laikraksti