Raksta grāmatu par baleta zvaigzni

"Es nenoliedzu, ka kādam tā var likties pasaka. Viens latviešu džeks sadomā un aizbrauc uz Ņujorku, dabū pasaules baleta zvaigznes Mihaila Barišņikova piekrišanu savam projektam. Nereāli!

"Es nenoliedzu, ka kādam tā var likties pasaka. Viens latviešu džeks sadomā un aizbrauc uz Ņujorku, dabū pasaules baleta zvaigznes Mihaila Barišņikova piekrišanu savam projektam. Nereāli! Cilvēki var nodomāt, ka es vienkārši fantazēju," piekrīt Māris Druva.
Taču pasaka, izrādās, ir patiesība, un apņēmīgais un enerģiskais Māris Druva tiešām īsteno projektu "Vai Barišņikovs?". Mēdz jau teikt, ka trakiem pieder pasaule. Un tieši tādēļ pasaule laikam ir tik krāšņa un daudzveidīga. Katrā ziņā trakas idejas vienmēr ir tā vērtas, lai tām vismaz pievērstu uzmanību. Un, ja vēl tās izdodas īstenot, par vienu interesantu notikumu pasaulē ir vairāk.
Vajadzīga oriģināla ideja
Sākotnēji Māra projekts bija iecerēts kā scenārijs mūziklam vai animācijas filmai, taču tad viņš sapratis, ka būs grāmata. Šobrīd divas trešdaļas romāna jau gatavas, atlicis "pielikt punktu" un īstenot ieceri līdz galam. Romānu viņš sācis rakstīt pērn decembrī savā dzimtajā Aucē. Šobrīd Māris ir ieradies Madonā, lai šeit pabeigtu savu garadarbu un izdotu.
Bet viņa iecerei ir daudz senāka vēsture. "Darbojos savulaik tādā projektā "Rīga - Ņujorka - Rīga" kopā ar radošo apvienību "Labvakar" un jau toreiz gribēju tajā ietvert arī Barišņikovu. Tas bija 1997. gads, kad baletdejotājam bija viesizrādes Rīgā. Un tad es saskāros ar problēmu, ka ar viņu nav iespēju tikties. Bet pēc koncerta man radās iecere pateikt par Mihailu kaut ko jaunu, oriģinālu, nekur iepriekš nelasītu, neredzētu, nedzirdētu un uzsvērt viņa saistību ar Latviju, "pasvītrot", ka viņš ir "Rīgas zēns"," skaidro Māris. Protams, par baleta zvaigzni rakstīts ir tik daudz, un Māris piekrīt, ka meistara piekrišanu varēja izpelnīties tikai ļoti oriģināla ideja.
Darbojas reālas un izdomātas personas
"Es zināju par suni, ko Barišņikovs atstāja Ļeņingradā, kad bēga no Padomju Savienības. Un arī faktu, ka pirms četriem gadiem, būdams viesizrādēs, viņš no Rīgas uz Ameriku aizveda boksersugas kucīti. Es sev jautāju, kāpēc viņam vajadzēja vest suni no šejienes? Domās "vilku" paralēles - īsta mistika, varbūt dvēsele šiem suņiem ir viena?" atceras Māris. Viņš zinājis, ka Mihails ļoti iemīļo dzīvniekus. Patiesība esot arī tā, ka Ņujorkā viņš devis mājvietu kādam klaiņojošam sunim. Un tā tapis scenārijs, kurā daudz fantāzijas, filozofijas un vispārinājumu un ir arī daudz patiesu faktu. Tajā darbojas gan reālas, gan izdomātas personas. "Visi suņi un kaķi tāpat cilvēkbērni tikai pēc piedzimšanas pārvietojas uz četrām. Bet pēc tam staigā uz divām kājām, un manā darbā sarunājas un darbojas kā cilvēki. Divas pasaules ir savienojušās vienā, un cauri tam visam Barišņikova dzīve, deja un kaislības," stāsta Māris.
Protams, nebija skaidrs, vai Mihails akceptēs šo aucēnieša ideju. Turklāt nebija skaidrs, kā varēs to meistaram nodot un vai vienkāršais latvietis Māris nav aizskāris dziļākās meistara iekšējās pasaules stīgas. Tas arī bijis grūtākais posms. Vispirms Māris sazinājies ar kādu ņujorkieti, kas Barišņikovu pazīst personīgi ilgāku laiku. "Man iedeva daudzu cilvēku koordinātes, ar kuriem es sazinājos pa e-pastu, faksu, telefonu, un jau 1998.gadā lidoju uz Ņujorku, lai personīgi iepazītos ar cilvēkiem un turpinātu sarunas par projektu klātienē," atceras Māris.
Runāja piecas minūtes
Pēc gada poligrāfiski tika noformēts idejas buklets un kā pielikums scenārijs deviņās lappusēs, un tieši tolaik sākusies sadarbība ar konsultantu no Maskavas, kas Ņujorkā strādāja ar Barišņikovu. Tad radusies iespēja ar Kultūrkapitāla un "Aldara" atbalstu atkal doties uz Ņujorku, šoreiz lai tiktos ar lielo meistaru klātienē.
"Sākumā man viņa aģente teica, ja Barišņikovu kaut kas interesēšot, viņš man piezvanīs. Lielu cerību nebija," atzīst Māris. Neviltots bijis pārsteigums, ka nākamajā dienā atskanējis gaidītais zvans. "Mēs runājām apmēram piecas minūtes, un viņš atzina, ka darbs ir oriģināls un interesants. Tas man daudz nozīmēja, jo es sapratu, ka radītais ir konkurētspējīgs pasaules ideju tirgū. Varat iedomāties, cik projektu viņam piedāvā katru dienu? Simtiem," apliecina Māris.
Toreiz sarunās tika minēta tikai animācijas filma un mūzikls, bet tad Māris "saslimis" ar domu par grāmatu. "Telefona sarunās ar Barišņikovu vienojāmies, ka būs grāmata un to izdos latviešu valodā, bet tulkojuma manuskriptu angļu valodā nodošu vērtēšanai pašam meistaram," saka Māris. Daudz kas no iecerētā mainījies sakarā ar 11.septembra notikumiem. "Šobrīd rakstīt par Barišņikovu un Ņujorku, neskarot traģēdiju, nav iespējams. Mana ideja, kā es šo traģēdiju saistīšu ar Barišņikova personību un ģenialitāti, ticu un ceru, ir taktiska un vispārcilvēciska," domā Māris.
Prasīja pārcilvēcisku darbu
Darbs vairākus gadus, kas kādam var likties tikai aizraujošs piedzīvojums, patiesībā no aucēnieša esot prasījis pārcilvēcisku darbu.
"Tikai tagad izjūtu, cik tas daudz no manis ir prasījis. Tā nu dzīvē ir sagadījies, kamēr strādāju pie šī projekta, arī manās personīgajās attiecībās bijis daudz smagu brīžu.
Taču par spīti visam grāmata top, un es ceru, ka kādreiz būs arī animācijas filma un pat mūzikla pirmizrāde ar paša Barišņikova piedalīšanos Ņujorkā," ir pārliecināts Māris Druva.

Citu datumu laikraksti

 • Aiz durvīm

  Tonakt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus pamodināja sievietes kliedziens. "Atdod bērnu! Tas ir mans bērns!".Tonakt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus...

 • Atbildam lasītājam

  Kur Alūksnes rajonā var saņemt palīdzību, ja dzīvoklī konstatēju gāzes noplūdi?Kur Alūksnes rajonā var saņemt palīdzību, ja dzīvoklī konstatēju gāzes...

 • Atklājumi vecās grāmatās

  Vakaros šad tad pāršķirstu vecas grāmatas. Ģimenē tās sen izlasītas, interesantākās dotas arī draugiem.Vakaros šad tad pāršķirstu vecas grāmatas....

 • Cepta zivs “Blondīne” itāļu gaumē

  Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju.Šoreiz ēdiena gatavošanai izmantosim svaigi saldētu makrarusa fileju. Ģimenēs,...

 • Atver sveces uguns ziedu!

  Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam ienāca prātā taukos vai eļļā ievietot dakti, lai šādi radītu gaismu.Laikam gan neviens nezina, kam pirmajam...

 • Vai frontes līnija tēva sētā?

  Šobrīd valstī kaislību centrā - iestāšanās Eiropas Savienībā. Diskutē žurnālisti, pārrunā ierēdņi, analizē biznesa cilvēki.Šobrīd valstī kaislību...