Represētie atcerēsies barikāžu notikumus

Bijušais aizstāvis: ir latvijas tautas patriots. Sestdien Alūksnē jau otro gadu pēc kārtas politiski represēto klubs “Sarma” godinās tā biedrus - represētos, kas piedalījušies barikādēs 1991.gadā, un atcerēsies tos, kas gājuši bojā.

Bijušais aizstāvis: ir latvijas tautas patriots
Sestdien Alūksnē jau otro gadu pēc kārtas politiski represēto klubs "Sarma" godinās tā biedrus - represētos, kas piedalījušies barikādēs 1991.gadā, un atcerēsies tos, kas gājuši bojā.
"Kavēsimies atmiņās par to dienu notikumiem un vienosimies kopīgā dziesmā," laikrakstam stāsta Alūksnes politiski represēto kluba "Sarma" priekšsēdētāja Ilga Šūpulniece.
Viņa uzskata, ka šis gads būs īpaši nozīmīgs, jo aprit 55 gadi kopš latviešu tautas represijām 1949.gadā, 15 gadi - "Baltijas ceļam" un 65 gadi Molotova - Ribentropa paktam. Šos notikumus atzīmēs arī klubs "Sarma", kurā ir apmēram 100 dalībnieki. Savukārt gada nogalē "Sarma" svinēs 15 gadu darbības jubileju.
Uz janvāra barikādēm pirms 13 gadiem no Alūksnes devās arī represētais Gunārs Bērziņš, kas tolaik strādājis uzņēmumā "Energo PMK". "Divas brigādes braucām uz Rīgu. Diennakti dežurēja viena brigāde, līdz to nomainīja otra. Kurš varēja, tas brauca, nebija citu domu," atminas G.Bērziņš. Viņš bijis Rīgā arī 20. janvārī, kad notika uzbrukums Iekšlietu ministrijai. "Mēs apsargājām Augstāko Padomi. Biju šoferis, tāpēc manā pārziņā, protams, bija tehnika, lai būtu kur sasildīties," stāsta vīrietis.
Vakarā ap deviņiem izdzirdējuši dīvainas skaņas, it kā sistu un mestu dēļus, taču patiesībā tas bijis šāviņu troksnis. Tad arī radies satraukums un neziņa, kas notiks tālāk. Spēcīgas emocijas vēl nebija zudušas par asiņainajiem notikumiem Lietuvā naktī no 12. uz 13.janvāri. Tajā laikā izskanējušas baumas, ka Rīgā it kā aizdzīta milicijas mašīna, ko, iespējams, izdarījuši omonieši.
"Atrodoties pūlī, nebija nedrošības, bet, vienatnē paliekot, sajūta tomēr bija dīvaina," bilst G.Bērziņš.
Tad viņam vajadzējis aizdzīt uzņēmuma autobusu viesnīcas "Latvija" apkaimē.
"Kad tur nokļuvu, redzēju, ka netālu atrodas arī pazudusī milicijas mašīna," atceras Gunārs Bērziņš.
"Kad pēc laiciņa atkal atgriezos pie sava transporta, pie manis pienāca divi vīri milicijas formā bez uzplečiem un lūdza, lai iedodot savu atslēgu, ar ko iedarbināt pazudušo mašīnu."
Cilvēki uz barikādēm bijuši saliedēti, dziedājuši dziesmas un dzēruši karstu tēju. Viņi ticējuši ideāliem. G.Bērziņš spriež, ka šodien latviešu tauta nebūtu tik vienota, taču janvāra notikumi no vēstures nav izdzēšami. "Nebūs par skaļu teikts, ka esmu Latvijas patriots un man nekad nav bijis vienaldzīgs tās liktenis. Arī tagad es dotos uz barikādēm, taču daļa vairs nebrauktu," ir pārliecināts G.Bērziņš.
Pirmās represijas izjutis jau 1941.gadā, kad kopā ar ģimeni nonācis izsūtījumā, jo māte un audžutēvs bijuši aizsargi. Viņi Latvijā vairs neatgriezās. Tad G.Bērziņam bijuši desmit gadi. Kopš zemessardzes izveides pirmsākumiem darbojies kā ārrindas zemessargs, tagad ir goda zemessargs, piedalījies arī "Baltijas ceļā" un darbojies Tautas frontē.

Citu datumu laikraksti

 • Apes pilsētā šogad ir divi simtgadnieki

  Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.Apes pilsētā ar lauku teritoriju...

 • Saņems informatīvo biļetenu

  Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada Jaunalūksnes pagasta ikmēneša informatīvā biļetena “Mūsu Jaunalūksne” numurs.Šonedēļ iznāks pirmais 2004.gada...

 • Brīvprātīgais bērniem mācīs angļu valodu

  Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgais Matiass de Paeps no šīs nedēļas Pededzes pagasta bērniem vadīs angļu valodas...

 • Mainīti naturalizācijas testa jautājumi

  No 5.janvāra tāpat kā līdz šim naturalizācijas pārbaužu testu veidošanai izmantos 100 jautājumus, bet desmit no tiem par Latvijas vēsturi un...

 • Lauku ceļi ir slideni

  Autobraucējiem ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Iestājoties aukstam laikam, ir pasliktinājusies situācija uz lauku ceļiem.Autobraucējiem ir jābūt īpaši...

 • Paplašina datoru biznesu vairākos rajonos

  SIA “GBVJ”, kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un servisu, pagājušais gads bijis veiksmīgs.SIA "GBVJ", kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un...