Restaurē sienu gleznojumu fragmentus

Alūksnes Jaunajā pilī (Alūksnes muzejā) “Fortepiano” istabā, ko cilvēki vairāk atceras kā  kinoteātra “Liesma” uzgaidāmo telpu, sākušies sienu polihromijas restaurācijas darbi. Finansējums darbiem gūts Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursā. Darbus veic monumentālās glezniecības restauratore – meistare Lolita Hermsa.

Attīra vairākas pārkrāsojumu kārtas
2014.gadā SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs” darbinieki šajā telpā veica arhitektoniski māksliniecisko izpēti un atklāja, ka pirmais, hronoloģiski vecākais sienu krāsojums bijis izpildīts ar līmes krāsām monohromā, pelēkā tonī. Savukārt otrais krāsojums, kas izpildīts ar eļļas krāsām, datējams ar 19.gadsimta beigām un ir izcils klasicisma stila interjera apdares paraugs ar grizaja tehnikā gleznotām iluzorām arhitektoniskām detaļām. Šo lielisko gleznojumu nosedz sešas pārkrāsojumu kārtas, kas nav vērtējamas kā mākslinieciski nozīmīgas.
Tagad atsegs un iekonservēs 10 kvadrātmetrus 19.gadsimta beigu sienas gleznojumu virs un ap abām telpas oriģinālajām durvīm. Atsegtie laukumi palīdzēs noskaidrot pilnu gleznojuma kompozīciju un novērtēt, kādā apjomā un stāvoklī tas saglabājies un cik līdzekļu nepieciešams turpmākai restaurācijai. “Šobrīd notiek restaurācijas darbu pirmais etaps: ar ķirurģiskajiem skalpeļiem mehāniski tiek atdalītas un uzmanīgi noņemtas četras līdz sešas pārkrāsojumu kārtas, lai atsegtu klasicisma stila gleznojumu. Krāsu slānis saplaisājis un diemžēl daļēji zudis. Darbs būs laikietilpīgs un sarežģīts. Nebūs viegli arī veikt atsegumus sienas cokola daļā, kur padomju laikā uzstrādāts dekoratīvais apmetums, kas darba procesā uzmanīgi jānokaļ,” stāsta L.Hermsa.
Pēc tam veiks gleznojuma attīrīšanu un konservāciju.

Ne visi gleznojumi
saglabājušies
L.Hermsa stāsta, ka šajā telpā gleznojumi saglabājušies uz trīs sienām – uz sienas ar logiem, uz pretējās sienas un sienā uz kāpņu telpas pusi. Siena uz kinoteātra telpas pusi ir daļēji pārmūrēta, tāpēc gleznojumi uz tās nav saglabājušies. Arī uz sienām, kas šobrīd tiek restaurētas, konstatēti iespaidīgi oriģināla apmetuma un krāsu slāņa zudumi, kas radušies 20.gadsimta laikā dažādos laika periodos veiktās elektroinstalācijas rezultātā. “Pēc atsegšanas var redzēt meistarīgi gleznotās iluzorās arhitektūras detaļas, to krāsojumu, toni, bet pēc attīrīšanas varēs saskatīt arī smalkākas nianses: telpiskus ornamentālos rakstus uz kolonnām, kapiteļu sīko detaļu radītos gaismēnu rakstus, četru iespaidīgo grifu figūru lielisko gleznojumu un varbūt pat marmora imitācijas dzīslojumu,” viņa saka.
Restauratore norāda, ka atsegtie gleznojumi ļaus vieglāk saprast telpas kopējo koncepciju, kas nepieciešama turpmākā Alūksnes Jaunās pils restaurācijas un rekonstrukcijas projekta izstrādāšanai. Pašreizējā restaurācijas projekta beigu termiņš ir 30.marts, taču iesniegšanai Valsts kultūrkapitāla fondā jau tiek gatavots jauns projekts, lai varētu turpināt iesāktos darbus.

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...