Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīcinam piemīt milzīgs augšanas un indes spēks

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze februārī izdevis rīkojumu, kas Latvijā aizliedz tirdzniecību ar rīcinauga sēklām.

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze februārī izdevis rīkojumu, kas Latvijā aizliedz tirdzniecību ar rīcinauga sēklām. Tas nozīmē, ka šā auga sēklas nedrīkstēs atrasties nevienā tirdzniecības vietā. Atbildīgais par šā rīkojuma izpildi ir Valsts augu aizsardzības dienests, kas uzsācis visu dekoratīvo augu, dārzeņu un citu sēklu tirdzniecības vietu pārbaudes Latvijā.
Rīcins (Ricinus communis), kas pieder dievkrēsliņu (eiforbiju) dzimtai, uzskatāmi parāda, cik milzīgs var būt augšanas spēks. Vienas vasaras laikā no sēklas izaug trīs metrus augsts milzenis ar vareniem augļiem. Par to priecājas ne viens vien mazdārziņa īpašnieks un dāsni dala sēklas kaimiņiem, lai arī viņu dārzs varētu lepoties ar krāšņo milzeni, pat nezinot, kā augu sauc. Tomēr šīs sēklas ir indīgas.
Gatavo indīgas vielas
Rīkojums izņemt rīcina sēklas no tirdzniecības tapa pēc tam, kad janvārī Londonā atklāja indīgas vielas, kas gatavotas no auga sēklām, kas ārēji līdzinās raibām, apaļām pupiņām. Atklājums radīja bažas par iespējamiem teroristu uzbrukumiem Lielbritānijai. Londonā, Mančesterā, Glāzgovā un Edinburgā, pamatojoties uz Lielbritānijā pieņemto pretterorisma likumu, nesen aizturēti septiņi cilvēki, bet indīgā viela atrasta kādā dzīvoklī. Izrādās, ka auga sēklas indīgu vielu izgatavošanai ārvalstīs izmantotas nelikumīgi. Pagaidām nav informācijas par to, ka rīcina sēklas nelikumīgi varētu būt izmantotas arī Latvijā.
Viesis no Āfrikas
Rīcina dzimtene ir Āfrika, kur tas aug savvaļā, bet kā kultūraugu rīcinu audzē tropu un subtropu zonās. 1999.gadā rīcinaugu sējplatības pasaulē bija miljons 222 tūkstoši hektāru, no tiem 900 000 hektāru Indijā, 2000 hektāru Eiropā. Eiropas valstīs auga sēklu tirdzniecība netiek ierobežota.
Latvijā rīcins savvaļā nav sastopams. To audzē tikai kā dekoratīvu viengadīgu augu. Augam patīk vienatne, kā arī ilgstošs karstums un sausums. Mūsu klimatiskajos apstākļos tā sēklas praktiski nenogatavojas, izņemot atsevišķus gadus, kad ir pietiekami daudz saules un ir silta vasara, vai arī rīcins audzēts siltumnīcā. To pavairo ar sēklām, kuras iepriekš jāmērcē. Kaitēkļi un slimības augam sastopami reti. Rīcinam patīk saule, siltums un svaigs gaiss. Tā augļi satur daudz eļļas un indīgu olbaltumvielu.
Lakstaugs ar milzīgiem pirkstiem
Rīcins ir viengadīgs, kokam līdzīgs augs ar milzīgiem pirkstiem līdzīgām lapām, kas atkarībā no šķirnes var būt tumšsarkanas vai zaļas ar sarkanām dzīslām, vai arī spīdīgas, tumšzaļas. Vairogveida lapas ir 25 līdz 40 centimetrus garas. Stumbrs - relatīvi resns ar tukšu vidu. Stublājs un lapu kāti bieži vien ir zilgani, dažreiz klāti ar vaska kārtiņu. Arī lapas kāts ir resns, 25 līdz 60 centimetrus garš.
Augustā rīcinam parādās ķekarveida ziedkopa. Tā zieds nav tik izteiksmīgs kā mazie, adatainie bordo auglīši. Tie aug čemuros un atgādina mazus kastanīšus. Savukārt augļus pirms nogatavošanās var izkaltēt un izmantot floristikā, tikai jāatceras, ka rīcins ir nāvējoši indīgs augs, un pretinde pagaidām nav izdomāta.
Nāvējošs cilvēkiem, dzīvniekiem
Dzīvībai bīstami ir rīcina augļi un sēklas, kas jāsargā no bērniem, jo viņiem, sakošļājot lapu vai tikai vienu sēklu, tā ir nāvējoša, jo bērna organisms ir jutīgs pret indi. Ja sēklu norij nesakošļājot un mutē nav nekādu gļotādas bojājumu, tā var nonākt zarnu traktā un tikt izvadīta no tā bez kaitnieciskas ietekmes. Pieaugušam cilvēkam pietiek ar piecām, sešām rīcina sēklām vai miligramu rīcina eļļas, lai nomirtu. Piemēram, 1978.gadā kāds bulgāru žurnālists Džordžs Markovs, kas iebildis Bulgāru valdības norādēm, nogalināts ar lietussargā iestiprinātu adatu, kas apstrādāta ar indi, kas iegūta no rīcina un iedurta kājā.
Ja inde, kas iegūta no rīcina, cilvēka organismā nonāk reizē ar barību, tad saindēšanās pazīmes parādās dažas stundas pēc ēšanas. Tās sākas ar lielām sāpēm krūtīs, pastiprinātu vemšanu un ūdeņainu caureju, kam var būt asins piejaukums. Tādējādi cilvēka organisms atūdeņojas. Vairākas dienas ievērojami samazinās urīna daudzums un ir izteikti zems asinsspiediens. Ja nāve neiestājas pēc trīs līdz piecām dienām, tad ir cerības, ka rīcina upuris atlabs, bet tā notiek ārkārtīgi retos gadījumos.
Rīcina indes spēks pētīts jau 1888.gadā, kad ar to nodarbojās fanātisks tā laika pētnieks Stillmarks, tāpēc arī indīgo olbaltumvielu, ko satur rīcins, sauc viņa vārdā. Stillmarks pētīja, kā viela iedarbojas uz cilvēka sarkanajiem asinsķermenīšiem un ievēroja, ka asins ķermenīši it kā salīp.
Mēģināts izēdināt lopiem
Lai gan rīcinaugs dod lielu zaļo masu un to būtu izdevīgi izmantot lopbarībā, tas lielākajai daļai mājdzīvnieku ir kaitīgs. Vielas, kas iegūtas no rīcina, savulaik mēģinātas izmantot kā lopbarības komponentu, vispirms no eļļas, kas iegūta no rīcina, izvadot indi. Eļļu piecas minūtes karsēja 140 grādu temperatūrā. Diemžēl eļļu un augu apstrādājot augstā temperatūrā, tās indīgums saglabājas. Pret auga indi īpaši jutīgi ir zirgi, bet pārsteidzoši, ka tā nekaitē aitām.
Ja tomēr nespējat atturēties no cēlā, varenā auga audzēšanas, jo tas dekorē mazdārziņu, puķu dobi vai zālāju, tad nekādā gadījumā nemēģiniet nogaršot tā sēklas vai lapas. Tas var būt nāvējoši!

Citu datumu laikraksti

  • Aicina pretendēt uz subsīdijām

    Pagājušajā gadā subsīdijas lauksaimniecībā rajona lauksaimnieki saņēma gandrīz 390 tukstošu latu apmērā (ieskaitot subsīdijas par agroklimatisko...

  • Kā atrast draugu internetā

    Šonedēļ žurnālā "Ieva": intervija ar Oļģertu Šalkoni, kurš stāsta, kā iemīlējies Elzā Radziņā.Šonedēļ žurnālā "Ieva": * intervija ar Oļģertu Šalkoni,...

  • Jānim Naglim - jauns bizness

    Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Ainars Eisaks pēc cietuma apmeklē skaistumkopšanas salonu.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ...