Sabiedriskie darbi būs sods nepilngadīgiem likumpārkāpējiem

Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus likumā “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem”.

Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus likumā "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem".
Tajā noteikts, ka izpildīt tiesas lēmumu par sabiedrisko darbu piemērošanu uzticēts Valsts probācijas dienesta teritoriālajām struktūrvienībām.
"Nepilngadīgajiem no 14 līdz 18 gadu vecumam par noziedzīgiem nodarījumiem tiesa var noteikt sodu - nostrādāt noteiktu stundu skaitu piespiedu sabiedriskajos darbos. Soda izpildes kontrole ir nodota mūsu dienestam. Nepilngadīgie likumpārkāpēji ieradīsies reģistrēties probācijas dienestā, bet norīkojumu sabiedriskiem darbiem dos viņu dzīvesvietā. Tas nozīmē, ka darbus atradīs pašvaldības, un dienests ar tām slēgs līgumus," stāsta Valsts probācijas dienesta Alūksnes teritoriālās struktūrvienības vadītājas vietnieks Eduards Ilsjāns.
Līdzšinējā pieredze liecina, ka pusaudžu nosūtīšana sodu izciest kolonijā nedod cerētos rezultātus. Saskaņā ar darba likumdošanu nepilngadīgos no mācībām brīvajā laikā var nodarbināt dārzu ravēšanā un laistīšanā, ražas novākšanā, ārstniecības augu vākšanā, augļu un dārzeņu iepakošanā, stādu sagatavošanā, mājdzīvnieku barošanā, nemehanizētā siena sagatavošanā, laukumu un skvēru sakopšanā. Šajos darbos likumpārkāpējus redz vienaudži, kaimiņi, tāpēc tiem ir arī audzinoša nozīme.
Probācijas dienesta darbinieki ar nepilngadīgajiem likumpārkāpējiem iepazīstas jau pirms tiesas, kad gatavo izziņas materiālus par pusaudžiem. Tiesā vērtēs pusaudža personību, nozieguma smagumu un attieksmi pret nodarījumu. Pēc pirmā pārkāpuma vairumā gadījumu piemēros sabiedriskos darbus, bet par atkārtotiem noziegumiem var lemt arī par citu soda veidu.
"Probācijas dienesta darbinieki kontrolēs, kā pārkāpēji pilda sabiedriskos darbus. Protams, nebūs blakus visu laiku, bet jāņem vērā, ka nepilngadīgajiem ir jāpilda tiesas lēmums. Ja viņi izvairās strādāt, tad viņus brīdinās vai arī informēs tiesu. Tā var lemt par soda veida maiņu," skaidro E.Ilsjāns.
Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā sabiedriskos darbos bija iesaistīti divi pusaudži.

Citu datumu laikraksti