Saimniecībā nākotnē veidos zirglietu muzeju

Jaunannas pagasta piemājas saimniecībā “Dekšņi” 9.maijā ķēvei Vīnei Arfai piedzima Latvijas braucamās zirgu šķirnes kumeļš Zvaigznājs. Viņš ir pelēks, bet nākotnē, iespējams, kļūs sirms kā viņa mamma.

Jaunannas pagasta piemājas saimniecībā "Dekšņi" 9.maijā ķēvei Vīnei Arfai piedzima Latvijas braucamās zirgu šķirnes kumeļš Zvaigznājs. Viņš ir pelēks, bet nākotnē, iespējams, kļūs sirms kā viņa mamma.
"Tas ir īpašs stāsts, kā Zvaigznājs piedzima. Gaidīju viņu jau iepriekšējā naktī, taču viņš tik ātri nenāca pasaulē," stāsta "Dekšņu" saimniece, zirgkope un trenere Alita Meijere.
9.maija rītā A.Meijerei uz neilgu laiku vajadzēja aizbraukt no mājas, tāpēc lūgusi Vīnei Arfai, lai sagaida saimnieci mājās. "Pēdējā brīdī paspēju uz dzemdībām. Visus Vīnes Arfas kumeļus esmu saņēmusi. Zvaigznājs ir trešais, piedzima liels, prasīja no manis daudz spēka. Nonācu pat līdz asarām," uzsver A.Meijere. Viņas praksē Zvaigznājs esot lielākais kumeļš.
Saimniecībā ir seši zirgi, no tiem divas ir Latvijas braucamās šķirnes ķēves. "Tās ir iekļautas Latvijas braucamo zirgu šķirnes saglabāšanas programmā. Latvijā vairāk audzē sporta zirgus, bet braucamo zirgu ir palicis maz. Vēlos pievērsties to audzēšanai, tie ir mierīgi, paklausīgi. Viņi ir universāli, izmantojami dažādiem mērķiem," atzīst zirgkope. Divus saimniecības zirgus var uzskatīt par ponijiem, jo tie ir maza auguma un patīk bērniem.
Nesen uz saimniecību no Burtnieku zirgaudzētavas atceļojis Latvijas braucamās šķirnes ērzelis Diploms, kas iekļauts genofondā un ir vienīgais Alūksnes rajonā. "Par šīs šķirnes ķēvju audzēšanu Eiropas Savienība piešķir subsīdijas," atklāj A.Meijere.
"Interesenti var braukt pie manis mācīties jāt ar zirgiem vai vienkārši atpūsties," aicina zirgkope un trenere Alita Meijere.
Patlaban Līga Actiņa no Rīgas, kas strādā praksē Alūksnes rajonā, apvieno to ar mācībām pie Alitas.
A.Meijere atklāj, ka saimniecības katram zirgam ir paredzēta sava misija. "Man visi zirgi ir mīļi. Zirgiem saimnieks nedrīkst pieķerties, lai pēc tam nebūti smagi. Zirgiem ir vajadzīga stingrība," atzīst viņa.
Nākotnē zirgkope iecerējusi izveidot zirglietu muzeju, kam pamazām tiek vākti eksponāti.

Citu datumu laikraksti

  • Pirmsskolas izglītības iestāde svinēs 40. dzimšanas dienu

    Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” gatavojas 40 gadu jubilejai, to svinēs 3.jūnijā. “Dzimšanas dienas gaidīšana sākās jau...

  • Jūnijs būs silts un saulains

    Jūnijā Latvijā lielākoties gaidāms saulains un sauss laiks, kopumā mēneša vidējā gaisa temperatūra gaidāma līdz vienam grādam virs normas.Jūnijā...

  • Kļūdu labojums

    Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 21.maija numurā rakstā “Gatavojas Keggi Velo” pasākumam ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 21.maija numurā...