Saimniecībā visvairāk pieprasa egļu stādus

Šopavasar: laika apstākļu dēļ realizācija ir vēlāka. Zemnieku saimniecība “Miķeļi” no Apes pilsētas ar lauku teritoriju desmit hektāros audzē egļu, priežu un bērzu stādus.

Šopavasar: laika apstākļu dēļ realizācija ir vēlāka
Zemnieku saimniecība "Miķeļi" no Apes pilsētas ar lauku teritoriju desmit hektāros audzē egļu, priežu un bērzu stādus. Otro gadu egles stādus audzē ne tikai uz lauka, bet arī siltumnīcās, kur aug arī bērzs.
Siltumnīcu skaitu nākotnē plānots palielināt. Vislielākais pieprasījums, protams, ir pēc egļu stādiem, ko ir visgrūtāk izaudzēt. Gadā saimniecība realizē apmēram miljonu dažādu stādu.
"Šopavasar esam realizējuši apmēram 70 procentus stādu, bet drīzumā šis process beigsies. Daudzi stādu trūkuma dēļ tos nevarēja iegādāties, jo laikus nebija pieteikušies. Brīvu stādu pārdošanā nav," stāsta zemnieku saimniecības "Miķeļi" īpašnieks Ojārs Gailītis.
Viņš skaidro, ka stādu realizācija notiek, pamatojoties uz noslēgtajiem līgumiem ar klientiem no dažādiem Latvijas rajoniem. "Tagad saņemam pieteikumus stādiem, ko klienti vēlēsies iegādāties 2006. un 2007.gadā," atzīst O.Gailītis. Viņš iesaka interesentiem līgumus noslēgt divus vai vienu gadu pirms stādīšanas. Uzņēmējs prognozē, ka nākamgad būs lielāks pieprasījums pēc stādiem nekā parasti, jo tad mežu īpašnieki vēlēsies atjaunot mežu vējgāžu dēļ.
Viņš bilst, ka stādu audzēšanu sarežģī arī tas, ka ar katru gadu palielinās cenas izejmateriālam. "Sertificētu sēklu iepērkam no Valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži". Tai cena palielinās, tāpat arī dīzeļdegvielai, tas rada problēmas, taču pakāpeniski saimniecību attīstām. Ja laika apstākļi ir labvēlīgi, tad bizness sokas," atzīst O.Gailītis.
Ojāru Gailīti uztrauc darbaspēka problēma, taču saimniecībā tas ir nostabilizējies.
"Pastāvīgi strādā četri strādnieki, sezonas laikā, ja ir nepieciešams, ņemam papildus strādniekus," skaidro saimniecības īpašnieks. Stādu laistīšana siltumnīcās problēmas nerada, šim mērķim izmanto pašgatavotu laistīšanas iekārtu.
Zemnieku saimniecība darbojas kopš deviņdesmito gadu sākuma. Visu laiku tā savu darbību pilnveidojusi, iztiekot bez kredītiem.
"Tas nav gluži pareizi, ņemot vērā biznesa teoriju, taču meža likumdošana nav stabila un bieži mainās, tāpēc kredītus nav izdevīgi ņemt," atklāj O.Gailītis.
Stādu audzēšanā konkurence nav liela, jo šis bizness ir smags. Ieguldot līdzekļus, nekad nevarēs zināt, vai tos varēs saņemt atpakaļ," spriež O.Gailītis.

Citu datumu laikraksti