Saimniecības jaunajā fermā saimniekos kā Eiropā

Ilzenes pagasta zemnieku saimniecības “Madaras” saimnieki tagad var gūt nelielu atvieglojumu, jo rudenī ekspluatācijā nodotās jaunās fermas dokumentācija pamazām būs sakārtota.

Ilzenes pagasta zemnieku saimniecības "Madaras" saimnieki tagad var gūt nelielu atvieglojumu, jo rudenī ekspluatācijā nodotās jaunās fermas dokumentācija pamazām būs sakārtota.
Aprīļa sākumā pieredzes apmaiņas braucienā uz saimniecību devās rajona veterinārārsti. "Pagājušogad ap šādu laiku fermas vietā bija klajš tīrums. Celtniecību uzsākām ap Jāņiem. Vasara bija smaga - vienlaikus noritēja celtniecība un siena novākšana," laikrakstam stāsta zemnieku saimniecības "Madaras"saimnieks Guntis Boks.
"Madarās" saimnieko divas paaudzes - jaunais saimnieks Guntis ar ģimeni un viņa vecāki Līvija un Dzintars Boki. Kopīgi arī apsvērta ideja par saimniecības modernizēšanu. "To jau redzēs, kā turpmāk veiksies ar lauksaimniecību. Citi mūs vairāk iedrošināja saimniecības darbību paplašināt un modernizēt. Arī Lauksaimniecības konsultāciju biroja darbinieces brauca pie mums un mudināja to darīt," atklāj zemnieki.
Līvija Boka piebilst, ka paši esot lielāki strādātāji nekā biznesa lietu kārtotāji. Fermas tapšanas procesā vissarežģītākā bijusi papīru kārtošana, taču iegūta vērtīga pieredze. Celtniecības darbus veikusi firma "Cita būve", fermā ir mūsdienīgas slaukšanas iekārtas, lai saimniecība varētu darboties atbilstoši Eiropas Savienības prasībām. Saimniecības modernizēšanai paņēmuši Hipotēku bankas kredītu uz 20 gadiem - gadā atmaksājamā summa ir 3,5 tūkstoši latu. Zemnieku ikdienu atvieglos ne tikai modernizācija, bet arī tas, ka ferma atrodas turpat pie mājām. Turpat ir arī ganības, kuru platības ganāmpulka vajadzībām pietiks.
Līdz šim saimniecībā bijušas septiņas slaucamas govis, kas izmitinātas nelielā, padomju gados celtā kūtī. Tajā mehanizācijas līmenis bijis zems, lai gan bijis slaukšanas aparāts un piena dzesētājs. Tagad ganāmpulks palielināts līdz 25 govīm.
"Ganāmpulku vairāk palielināt nevar, jo ferma nav paredzēta lielākam lopu skaitam. Paši varam tikt ar darbiem galā, palīgi nav vajadzīgi," atzīst zemnieki.
G.Boks uzsver, ka svarīgs nosacījums ir kvalitāte, jo prasības ir augstas. Saimniecība ekstra klases pienu nodod akciju sabiedrībai "Valmieras piens", kas par pienu norēķinās regulāri un noteiktajā termiņā. "Labi, ka piena cenu paaugstināja, tad situācija nav tik bēdīga. Par to maksā 15,5 santīmus. Ja jau tikai pienam cenu paaugstinātu, taču sadārdzinās arī dažādi pakalpojumi," uzsver G.Boks.
Boku ģimene izlēmusi, ka tuvākajā nākotnē saimniecības darbību nostabilizēs, vēl plašāk saimniekot tuvākajā nākotnē neplāno.
Saimniecība sarūpē skābsiena rulonus, šim nolūkam izmantojot kaimiņu saimniecības pakalpojumus. To glabā vienlaikus ar fermu celtajā šķūnī. Boki audzē arī graudaugus saimniecības vajadzībām.
"Nākamā vasara būs mierīgāka, ne ar tādiem uztraukumiem kā pagājusī. Jābūt optimistiem, ja jau esam tik tālu tikuši," spriež G.Boks.
Kad dubļi apžūs, paredzēts sakārtot arī fermas apkārtni.

Citu datumu laikraksti

 • Kļūdas labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.marta numurā rakstā “Vokālie ansambļi ieskandina pavasari” ir kļūda. Veclaicenes pagasta jauktais ansamblis vokālo...

 • Uzņēmēju dienās notiks seminārs

  Alūksnes Uzņēmēju dienu laikā paredzēts organizēt semināru “Par Eiropas Reģionālā attīstības fonda izmantošanas iespējām uzņēmējiem”.Alūksnes...

 • Bērni projektēs atpūtas laukumus

  Alūksnes rajona bērni varēs piedalīties konkursā “Bērnu rotaļu, atpūtas vai sporta laukuma iekārtošana”, izstrādājot un iesniedzot savus...

 • Skrodera amats palīdz iepazīt šejieniešus

  Mājās uz galda novietota Nemitīgās palīdzības Dievmātes fotogrāfija. Apkārt valda ideāla kārtība - neraksturīga vīrietim, kas mūža nogalē saimnieko...

 • Politiskie vēji pagaidām pieklusuši

  Latvijas politiskā dzīve pagājušās nedēļas laikā bija mierīga. Nemanīja ne krievu valodas aizstāvju aktivitātes, ne kreisā politiskā spārna...

 • Alūksnē svinēs Eiropas dienu

  Valsts galvenās kultūras inspektores Alūksnes rajonā Astrīdas Bēteres projekts “Ar mums sākas Eiropa” saņēmis Kultūrkapitāla fonda finansiālu...