Saiņojot dāvanu, jāzina, kam vēlamies to pasniegt

Ikvienu - gan lielu, gan mazu - pārņem patīkama ziņkārība, ieraugot zem Ziemassvētku eglītes saliktās dāvanas.

Ikvienu - gan lielu, gan mazu - pārņem patīkama ziņkārība, ieraugot zem Ziemassvētku eglītes saliktās dāvanas. Šajos svētkos svarīgākais nav dāvanas saturs, bet izjūtas, ka kāds šo dāvanu ir sarūpējis tieši tev, domājot labas domas un cenšoties dāvanu iesaiņot pēc iespējas neparastāk, lai saņēmējam būtu grūtāk atminēt, kas tad tur ir iekšā?
Izrādās, ka dāvanu saiņošanā (vismaz mazpilsētās) nav vērojamas modes tendences. Kaut ko modernāku, neierastāku iesaiņojumā biežāk izvēlas bagāti cilvēki, kas arī tādējādi vēlas izcelt savu statusu sabiedrībā. Bieži dāvanas saiņojam intuitīvi, domājot par tās saņēmēju gaišas domas.
"Par laimi, Alūksnē ir tā: kas cilvēkiem patīk, tas arī ir modē! Ne vienmēr izsmalcinātība ir vajadzīga dāvanu saiņošanā, jo visiem tā nepatīk. Protams, ir daļa cilvēku, kas tieši to vēlas. šogad vismodernākie ir violetie krāsu toņi līdz pat rozā, arī pērlītes ir mod, dabīgie materiāli, piemēram, sizals - dabīga šķiedra, kuru veikalos var iegādāties dažādās krāsās," saka Alūksnes salona "Dzīpars" pārdevēja - konsultante Rūta Logina.
Liels pušķis ziedu vietā
Nav slikti, ja pirms saiņošanas esat izzinājuši, kādas ir dāvanas saņēmēja mīļākās krāsas. Šādos toņos tad var iesaiņot dāvanu.
"Ir cilvēki, kam nepatīk folijveida saiņojamais papīrs, bet patīk, piemēram, caurspīdīgs papīrs. Saiņojot dāvanas veikalā, mēs bieži vien nezinām, kas ir dāvanas saņēmējs. Tad cenšamies vismaz izzināt, kāda ir cilvēka profesija, kādas krāsas drēbes viņš labprāt valkā, jo tad ir vieglāk izvēlēties vēlamo iesaiņojumu," stāsta R.Logina.
Viņa uzsver, ka neierastas formas dāvanas var ievietot kastītē, jo tad tās būs vieglāk iesaiņot. "Lai saņēmējam būtu lielāks pārsteigums, pat pavisam nelielu dāvanu var ievietot lielā kastē. Piemēram, rotaļlietas pirms saiņošanas var ievietot kastē un brīvos laukumus aizklāt ar rupjām, ēvelētām zāģu skaidām, veidojot neierastu un patīkamu efektu. Naudu ir ierasts dāvināt aploksnē, bet arī te ir daudz citu iespēju. Var dāvināt nevis desmit latu papīra banknoti, bet desmit latus monētās, saliekot tās nelielā kastītē. Pie monētām var ievietot pērlītes, kas saņēmēju patīkami pārsteigs," klāsta R.Logina.
Tāpat ir svarīgi savai dāvanai izvēlēties atbilstoša platuma lentīti. "Lielu, masīvu dāvanu nav ieteicams apsiet ar šauru lenti. To var darīt tikai tad, lai panāktu kādu efektu, piemēram, lielu dāvanu apsienot ar daudzām sīkām lentītēm. Var nelielai dāvanai veidot lielu pušķi, ja nav ziedu, ko pasniegt gaviļniekam," iesaka R.Logina.
Saiņo arī ķieģeļus
Saiņojot dāvanas, var izmantot krāsu un formu kontrastus. Katrai krāsai ir dažādi toņi, piemēram, no tumši zaļa līdz gaiši zaļam. Dāvanu papīru var izvēlēties tumšā krāsā, bet lenti - gaišā. R.Logina atzīst, ka ir dāvanas, kuras pieņemts pasniegt neiesaiņotas, piemēram, dažādus pinumus.
"Ir jauki, ja dāvanai ir kāds zemteksts. Piemēram, ja sieviete gaida bērniņu un viņai dāvina mazuļa zeķītes, simbolisku stārķi vai ko citu, tad, pasniedzot dāvanu, var pateikt piemērotu vēlējumu un dāvanas raksturojumu, ko viņa var saprast tikai kontekstā ar dāvanu. Reizēm cilvēkiem nav laika, lai iesaiņotu dāvanu. Arī tad var izlīdzēties ar skaistu novēlējumu, kuru izdomā, dodoties ciemos pie gaviļnieka," saka R.Logina.
R.Loginas kolēģe Inese Silbauma uzsver, ka darbā ir piedzīvoti gadījumi, kad jāsaiņo ļoti neierastas dāvanas - ķieģeļi. "Apsveicējs vēlējās gaviļniekam uzdāvināt pirmo ķieģeli mājas pamatiem, tādēļ lūdza to iesaiņot. Ir reizes, kad dāvanu saiņošanai piemēroti speciāli maisiņi, piemēram, ja nav laika saiņošanai. šie dāvanu maisiņi šķiet bezpersoniski, bet arī tos var interesanti izrotāt," saka I.Silbauma.
Viņa atzīst, ka dāvanas parasti saiņo, intuīcijas vadīta. "Modē ir viss vienkāršais un elegantais. Ir svarīgi, vai dāvanu saiņo lietišķam vai romantiskam cilvēkam. Īpašas ir dāvanas bērniem. Manuprāt, tās vislabāk var iesaiņot vecāki paši, domājot gaišas domas," uzskata I.Silbauma.
Viņa vērtē, ka dāvanu pircēji ir ļoti dažādi, tāpat kā izvēlētās dāvanas. "Reizēm uz salonu atnāk bērniņš, kam kabatā ir tikai 50 santīmi, bet viņš pie mums pavada pusstundu un ļoti rūpīgi izvēlas dāvaniņu. Atnāk cilvēks, kam kabatā ir 50 lati, bet viņam vajag ātri un kaut ko," saka I.Silbauma.
Garīgu dāvanu atceras ilgāk
I.Silbauma nav piedzīvojusi gadījumu, kad dāvanas saņēmējs nežēlīgi saplēš viņas rūpīgi sieto pušķi. "Ir cilvēki, kas pirms dāvanas saiņošanas mums pasaka, lai neveidojam skaisti, jo saņēmējs tam nepievērsīs īpašu vērību," stāsta I.Silbauma.
R.Logina vērtē, ka arī dāvanu saiņošana ir māksla. "Klientam nevajadzētu dāvanas saiņotāju "nolīdzināt ar zemi" vai uzdot iesaiņot dāvanu "normālā" papīrā. Ir jāatceras, ka klientam un pārdevējam gaumes ir atšķirīgas. Pārdevējam ir jābūt labām zināšanām psiholoģijā, pieklājīgam pret katru pircēju un jājūt, kas pircējam vajadzīgs. Reizēm pircējs taujā, kura servīze patīk man? Uzlūkojot nosaukto viņš secina, ka viņam tā nepatīk, lai arī pārdevējs ir godīgi atbildējis," saka R.Logina un I.Silbauma.
R.Logina uzsver, ka draugs draugu Ziemassvētkos negaida, lai saņemtu dāvanu. "Nevajag uztraukties, ja, ejot pie sena drauga, jums nav dāvanas. Jūs taču neejat pie viņa, lai tikai pasniegtu dāvanu, bet lai satiktu! Ziemassvētki nav dāvanu laiks fiziskā izpratnē, bet garīgā. Šādu garīgu dāvanu saņēmējs ilgāk atcerēsies. Turklāt ne vienmēr vajag naudu, lai otram sarūpētu pārsteigumu," saka R.Logina.
***
Daži ieteikumi dāvanu saiņošanai
- Ruļļos nopērkamais raibais papīrs ir diezgan trausls, tāpēc tajā nav ieteicam tīt neregulāras formas priekšmetus.
- Izturīgs ir folijveida iesaiņojamais materiāls, kas labi pakļaujas dažādu priekšmetu paslēpšanai.
- Pateicīgs un lēts materiāls ir kreppapīrs. Pat lokot un burzot tas saglabā sākotnējo izskatu un gofrējumu.
- Dāvanu maisiņus var izmantot, ja dāvanā paredzēti daudzi sīki priekšmeti, kurus ir grūti iesaiņot.
- Saiņojot dāvanu, lieti var noderēt līmlente, kas ir līmējama no abām pusēm. To izmantojot, papīra savienojuma vietas būs nemanāmas.
- Ja mājās ir sakrājies daudz kārbu, arī tās var izmantot dāvanu saiņošanai, pirms tam aplīmējot ar dāvanu papīru.
- Iesaiņojumu neregulāras formas priekšmetiem varam pagatavot paši: pamatnei jāizgriež stingrs kartona gabals, kuram noapaļo stūrus. Ņem atbilstoša lieluma iesaiņojamo papīru, uz tā uzliek pamatni, virsū - dāvanu. Visus papīra stūrus saņem uz augšu un stingri sasien ar dekoratīvu lenti.
- Izmantojot raibu papīru, ieteicams izvēlēties vienkrāsainu lenti un pretēji.
- Ja saiņošanai izmantojat auduma lentes, to galus var noirdināt, veidojot skaistas bārkstis. - Iesaiņotajai dāvanai klāt varat pielikt nelielu egles zariņu, tas radīs patīkamu svētku noskaņu.
- Ja mājās ir bērni, vēlams laikus sarūpēt lielo maisu, kurā Ziemassvētku vecītim ielikt dāvanas, lai pēdējā mirklī nav jāizlīdzas ar spilvendrānu!
Izmantoti materiāli no interneta (www.svetki.lv)

Citu datumu laikraksti

  • Sargieties no krāpnieka!

    Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

  • Apspriež tūrisma jaunumus

    Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

  • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

    Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...