Sajūtu fotogrāfes iedvesma - dabā

Tiem, kuri seko līdzi Alūksnes NVO aktivitātēm, noteikti nebūs pagājusi secen pagājušā gada oktobrī Alūksnes Kultūras centrā notikusī NVO izstāde “Individuālā dualitāte”, kuras fotogrāfiju autore bija Kristiāna Zelča. Jaunā un talantīgā fotogrāfe pati gan smej, ka dzirdēt apzīmējumu “māksliniece” esot neparasti, jo ikdienā nesanākot tik daudz aizdomāties par to, kā nosaukt vārdos savu nodarbošanos – viss sanākot dabiski, jo dara to, kas aizrauj. Kristiāna regulāri cenšas apmeklēt Alūksni, lai smeltos iedvesmu straujajam Rīgas dzīves tempam. Viņa izbrīvē vienu saulainu rīta cēlienu tam, lai pastāstītu par savu aizraušanos – foto un citām savas radošās dzīves nozīmīgajām lietām.

Fotosesijā svarīgākais -
uzticēšanās
Kristiāna, kuras klienti šobrīd ir atrodami jau visā Latvijā, stāsta, cik svarīgas ir attiecības starp fotogrāfu un klientu. “Fotosesijā galvenais ir uzticēšanās – vienalga, vai tās būtu kāzas vai parasta fotosesija. Ja cilvēki tā īsti neuzticas, tas parādās fotogrāfijās - tās izskatās vairāk samākslotas, līdz galam nav tās īstās sajūtas.” Jautājot, vai nav tā, ka sanāk iejusties gandrīz psihologa lomā, viņa  saka, ka daļēji varētu tam piekrist. “Nevaru parādīt kaut ko vairāk, nekā tur (notikumā, cilvēkā) ir – kā cilvēki tajā dienā jutīsies, tādas arī būs bildes. Tā kā fotogrāfijā par svarīgāko uzskatu tieši sajūtas, tad varētu teikt - uzsūcu tās. Un, ja cilvēki kāzu vai fotosesijas dienā būs dusmīgi vai bēdīgi, tas atspoguļosies arī fotogrāfijās,” viņa saka, uzsvērdama to, cik rūpīgi parasti tiek izmeklēti fotogrāfi svarīgiem dzīves notikumiem.

Nemanot - par kāzu fotogrāfi
Pirmajā gadā trīs, otrajā sešas, bet pērn jau divpadsmit kāzas vasaras sezonā – skaitļi runā paši par sevi. Kristiāna atzīst, ka tas ir liels skaits kāzu fotosesijām. Šajā darbā gūtā pieredze pārsvarā esot ļoti skaista un pozitīva, tomēr, kā jau visās profesijās, gadās arī ne tik saulaini brīži. “Kāzu fotografēšanai ir sava specifika, liela atbildība, un tas paņem spēkus. Viena lieta ir īsā fotosesija, kas ir pāris stundu gara, bet, kad jābūt ar jauno pāri kopā visas dienas garumā, visu laiku “jāspiež podziņa”, tad sanāk īsta skraidīšana. Daudzo iespaidu ziņā pagājusī vasara bijusi ļoti neierasta, tādēļ šogad plānoju atpūsties un veltīt vairāk laika sev, savai attīstībai,” viņa uzsver.

Viena diena - kā jauns sākums
“Mirkli, kad sāku interesēties par fotogrāfiju, asociēju ar vienu dienu nu jau gandrīz pirms desmit gadiem. Toreiz biju paņēmusi fotoaparātu līdzi uz laukiem pie vecmammas. Bija vasara un tikko nākusi modē sevis bildēšana no augšas, ko pat vēl nesauca par selfiju. Tomēr tā jau bija vēlēšanās parādīt sevi bildē no labāka rakursa, labākā kvalitātē. Kādu rītu pamodos un izdomāju, ka jāiziet ārā pabildēt puķītes, putniņus. Tā arī izdarīju. Tikai pēc tam, apskatot attēlus datorā, secināju, ka bildes izskatās diezgan labas - varētu vēl pabildēt!” atceras Kristiāna. Gadu gaitā nelielais eksperiments pāraudzis nopietnā nodarbē, kuru pati Kristiāna nākotnē labprāt redzētu kā savu pamatnodarbošanos. “Uzskatu, ka fotografēšana man vairāk ir nopietns vaļasprieks, taču nākotnē, protams, būtu skaisti to padarīt par savu pamatdarbu. No otras puses, priecājos, ka šobrīd tas tā nav, jo nodarboties ar ko vienu – tas tomēr saistās arī ar rutīnu, pienākumu,” teic viņa. Kristiāna priecājas, ka šobrīd var izpausties radoši un brīvi izvēlēties klientus, ar kuriem rodama labākā saskaņa un kas pašai ir interesanti.

Savs skaistuma blogs
Kāds sievišķīgs vaļasprieks viņai ir skaistuma bloga veidošana, kas sākusies pirms pieciem gadiem. “Tā kā man ir alerģiska āda, tad sanāk pastiprināti interesēties par dažādiem ādas kopšanas produktiem: kas tiem ir sastāvā, kā tie iedarbojas. Pēc kādas sarunas ar draudzeni sapratu, ka varētu arī uzrakstīt par šo problēmu. Sākumā to darīju pati sev, rakstīju angliski apmēram divus gadus un to ļoti slēpu. Taču tad kādā brīdī iedomājos, ka arī citiem cilvēkiem var būt jutīga āda un grūti atrast piemērotus ādas kopšanas līdzekļus, tādēļ sāku rakstīt latviski un ļāvu ielūkoties arī citiem,” viņa stāsta. Šobrīd blogam ir apmēram četrdesmit sekotāju, savukārt par „Instagram” kontu Kristiāna teic, ka tas jau esot cits stāsts - tur sekotāju ir krietni vairāk.

Fotografē muzejā
Par vērtīgu pieredzi un iedvesmas avotu Kristiāna uzskata brīvprātīgo darbu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kur viņa fotografē. Pie jaunāko izstāžu atklāšanas vai citu kultūras pasākumu fotogalerijām Latvijas lielākajos interneta medijos bieži vien var pamanīt parakstu “Foto: K.Zelča”. Taču sākums esot bijis pavisam citādāks. “Toreiz nejauši pamanīju, ka viņi meklē brīvprātīgos fotogrāfus, un nolēmu pieteikties. Biju pārliecināta, ka noteikti tiek meklēti profesionāli fotogrāfi, tādēļ nešķita, ka mani tur kādam vajadzēs. Tomēr izlēmu pamēģināt – ja nu izdodas.” Tikai pēc tam izrādījies, ka pieņemti tikuši visi. “Sākumā bija tikšanās - atnāca kādi desmit cilvēki, bet pašlaik ir sanācis tā, ka laika gaitā esmu palikusi vienīgā. Man jau kopš Alūksnes mākslas skolas laikiem vienmēr ir licies, ka muzeji ir kas īpašs. Kad pirms renovētā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atklāšanas ar meitenēm izgājām uz terases, lai fotografētos, nespēju noticēt, ka tas notiek pa īstam - tā sajūta, ka neviens te vēl nav bijis, bet es esmu te un varu visu redzēt savām acīm, bija īpaša!” stāsta Kristiāna, iedvesmojot būt drosmīgiem un tiekties pēc sapņu piepildījuma.

Spēkus atgūst Alūksnē
“Uzturoties Rīgā ilgāku laiku, mani pārņem sajūta, ka kaut kā trūkst. Ir cits dzīves ritms - skrejošāks un daudz ātrāks. Pienāk brīdis, kad vienkārši pārņem sajūta - ir jābrauc! Kā atbraucu uz Alūksni un esmu šeit kādu brīdi, tā kļūstu pavisam cits cilvēks. Te viss notiek daudz mierīgāk. Esot savos laukos, varu kārtīgi izgulēties un tad pamazām iesākt dienu, pastaigāties, sabužināt dzīvnieciņus,” viņa saka.
Kristiāna novērojusi, ka Alūksne kļūst arvien sakoptāka, un pozitīvi vērtē to, ka cilvēkiem šeit ir arvien vairāk iespēju kaut kur aiziet un kaut ko redzēt. “Strādājot ar cilvēkiem no visas Latvijas, arvien biežāk dzirdu, ka cilvēki zina par Alūksni un ir šeit bijuši, novērtē pilsētas skaistumu un sakoptību. Tā ir forša sajūta!”
Runājot par tuvākajiem plāniem, Kristiāna atzīstas, ka labprāt beidzot atpūstos. “Šovasar vēlos vairāk laika veltīt sevis sakārtošanai, attīstīt savus projektus, ne pasūtījuma darbus.” Viņa sapņo par iespēju šovasar vairāk laika pavadīt laukos Jaunalūksnē.
Kristiānas darbus var apskatīt interneta vietnēs „Thekikaphotography.wordpress.com”  un „Facebook.com”.

Dzimusi: Alūksnē 1994.gada 21.oktobrī.
Mācījusies: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija; Rīgas Stradiņa Universitāte - bakalaurs multimediju komunikācijā; RISEBA – audiovizuālā mediju māksla, pašlaik top maģistra darbs.
Nodarbošanās: maketētāja kolektīvās iepirkšanās portālā “Pērkam Kopā”, fotogrāfe.
Vecāki: mamma Ida – skolotāja E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā, tētis Kaspars - uzņēmējs.
Hobiji: fotografēšana, brīvprātīgais darbs Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Citu datumu laikraksti

 • Sievišķība ir skaista! 7

  Sievišķība ir skaista!

  Atverot drēbju skapi, sievietes bieži vien saprot, ka nav ko uzģērbt. Tā jau ir sava veida klasika. Alūksniete Antra Reismane lieliski prot parādīt,...

 • Meistarklasē apgūst pavāru stiķus

  Meistarklasē apgūst pavāru stiķus

  Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālajā struktūrvienībā trešdien jaunajiem pavāriem norisinājās meistarklase, ko vadīja SIA “Pētersīlis” kafejnīcas...

 • Gaida pieteikumus vasaras nometnēm

  Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvalde ir izsludinājusi Alūksnes novada bērnu un jauniešu vasaras nometņu projektu konkursu.Lai pretendētu...

 • Alūksnē – jauna ģimenes ārste

  Alūksnē – jauna ģimenes ārste

  Alūksnes novadā sākusi strādāt jauna ģimenes ārste - Daina Ozola. Darbā Alūksnē viņai rit jau otrā nedēļa, un D.Ozola atzīst, ka darba netrūkst....

 • Uz valsts autoceļa Alūksne - Liepna šogad labos defektus

  Paredzams, ka uz valsts autoceļa Alūksne - Liepna, veicot dubulto virsmas apstrādi, šogad darbi neturpināsies. Valsts akciju sabiedrības “Latvijas...

 • Alūksne īsumā

  Mālupe ◆ 27.februārī pulksten 9.11 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Mālupes pagastu, kur, saskaņā ar sākotnējo informāciju, dega kūts. Ierodoties...