Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sāk Jaunās pils atjaunošanas darbus

Atdzimst: valsts arhitektūras piemineklis.

Atdzimst: valsts arhitektūras piemineklis
Alūksnes Jaunās pils atjaunošanai Saeima piešķīrusi 40 000 latu mērķdotāciju. Līdz gada beigām nauda jāizlieto darbos, lai novērstu pils bojāšanos.
Finansējums piešķirts pēc pilsētas domes pieprasījuma. Tajā bija ietverti steidzami veicamie darbi, kas paredzēti atjaunošanas projektā. Jāveic pils jumta, fasādes atjaunošana, pamatu hidroizolācija, lietus ūdeņu novadīšana un apkārtnes labiekārtošana. Darbu kopējās izmaksas ir apmēram 300 000 lati. Projektu izstrādājusi SIA "AIG".
Alūksnes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Ozols atzīst, ka vēlā rudenī āra darbos apgūt 40 000 latus ir sarežģīti. Panākta vienošanās, ka remontēs arī muzeja fondu glabāšanas telpas. Pašvaldība veica cenu aptauju, darbu izpildītājs ir SIA "Alūksnes meliorācija".
Uzņēmuma strādnieki pils pamatus nomazgās un uzliks betona kārtu, kas apturēs eroziju - izskalošanu un sairšanu. Izdrupušajās vietās tos betonēs un mūrēs. Tad veidos hidroizolāciju pamatiem - materiālu kārtu, kas pasargās ēkas sienas un pagrabtelpas no ūdens iedarbības.
Ap pili izbūvēs drenāžu lietus ūdeņu novadīšanai.
"Zem pils ir bijusi drenāža. Liekas, ka tā vēl funkcionē, tāpēc strādnieki cenšas neizjaukt drenu sistēmu," saka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas galvenā inspektore Alūksnes rajonā Silvija Ludviga.
Pagalmā un iebraucamā ceļa apkārtnē būs jānorok apmēram pusmetru biezs zemes kultūrslānis. Nākamgad paredzēts atjaunot bruģi, kāds bijis pils pagalmā, izmantojot vecos akmeņus no tā.
Inspektore atgādina, ka bija vajadzīgs četru gadu darbs projektu izstrādē, lai piesaistītu finansējumu šī valsts aizsargājamā kultūrvēsturiskā objekta atjaunošanai.
Kultūrkapitāla fonds piešķīra 1500 latus pils arhitektoniski mākslinieciskai izpētei, kā arī finansiāli atbalstīja renovācijas un restaurācijas projekta izstrādi.
Pirms 8.Saeimas vēlēšanām no valsts budžeta piešķīra 4000 latus, kas kopā ar Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcijas finansējumu - 3500 latiem - pērn ļāva atjaunot trešdaļu pils jumta. To pēdējo reizi mainīja 80.gadu vidū, bet darbs bija slikti padarīts. Tad atjaunoja arī ēkas ārsienu krāsojumu, bet pamatīga pils restaurācija sākta tikai tagad.
Nākamā gada budžetā pilij līdzekļus - vairāk nekā 18 000 latus - ieskaitījuši divi Saeimas deputāti - Baiba Brigmane un Alberts Krūmiņš. Par šo naudu varēs pilnībā atjaunot jumta segumu.
Savu kārtu gaida pils fasāde un logi, kas rietumu pusē ir avārijas stāvoklī.
Pilij ir veikta mākslinieciskā izpēte, bet nav koncepcijas par ēkas apsaimniekošanu.
"Kad pili būvēja, nebija tādu ugunsdzēsēju prasību, kādas ir tagad. Tās neatbilst ēkas oriģinālajam plānojumam, turklāt pils no dzīvojamās kļuvusi par sabiedrisku būvi.
S.Ludviga domā, ka pils ēkai būtu jāpilda citas funkcijas. Atjaunojot tās sākotnējo izskatu, pils kļūs par apskates objektu, bet telpas varētu izmantot svinību rīkošanai.
Visos projektos S.Ludviga norādījusi, ka pili paredzēts veidot kā novada kultūras centru. Ēkas otrā stāva telpas tāpat kā tagad būtu izmantojamas muzejam, bet pirmajā stāvā varētu iekārtot izstāžu zāles, kur iespējams rīkot konferences, seminārus un balles, kā arī iznomāt dažādiem pasākumiem.
Latvijas Mākslinieku savienības pieredze Zvārtavas pils sakārtošanā un apsaimniekošanā liecina, ka tā var iegūt līdzekļus, lai turpinātu ēkas restaurāciju.
***
Fakti
Alūksnes Jaunā pils celta no 1860. līdz 1864.gadam.
Pils arhitekts - Johans Daniels Felsko, kas bija Rīgas galvenais arhitekts.
Būvdarbu vadītājs - Pauls Benjamins Polnauss.
Pils celta Tjūdoru stilā.

Citu datumu laikraksti

 • Tests bērna zināšanu pārbaudei pirms skolas

  Kā tevi sauc? (Uzdodiet dažādos variantos šo jautājumu, piemēram, nosauc uzvārdu, nosauc vārdu, kā tevi sauc mamma mājās, kā sauc vecmāmiņa, tētis...

 • Aktivitātes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte”

  Esam Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ar gaišu un saulainu nosaukumu “Pienenīte”. Kā pieneņu pūkas mazuļi katru pavasari izlaidumā izlido uz...

 • ***

  No šodienas laikrakstā reizi ceturksnī veidosim lappusi, kurā atspoguļosim Alūksnes rajona pirmsskolas izglītības iestāžu aktivitāti, dzīvi tajās -...

 • Katrai puķei savs niķis

  Fitonija. Fitonijas tumšzaļās ovālās lapas ir ar karmīnsarkanu vai sudrabbaltu dzīslojumu, tās nezied.Fitonija Fitonijas tumšzaļās ovālās lapas ir ar...

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  O.Vācieša jubileja. 29.novembrī pulksten 15.00 Alūksnes rajona Trapenes kultūras namā - O. Vācieša atceres pasākumi.O.Vācieša jubileja - 29.novembrī...

 • Vislabāk jūtas mājās

  Jānim Sahņenko ar Lakī sacensības Smiltenē bija pirmās. Lai arī netika iegūtas godalgotas vietas, saimnieks ar pirmo startu ir apmierināts.Jānim...

 • Eiropas Savienība dod, nevis lūdz paņemt

  Līdz šā gada 31. decembrim ikvienam lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kuras platība ir vismaz viens hektārs, apstrādātājam ir iespējams veikt...

 • Policija informē

  Sabojā dzērienu automātu. Alūksnē, Ezera ielā, sporta zālē sabojāts dzērienu automāts. Policijā iesniegums par to saņemts 25.novembrī.Sabojā dzērienu...

 • Policija meklē

  Alūksnes rajona policijas pārvalde meklē bez vēsts pazudušo Antonu Rengeli (personas kods 051052-12652), kurš pazudis 2003.gada 12.novembrī.Alūksnes...