Sāk ripot transports pēc pieprasījuma

Alūksnes novadā vakar beidzot uzsākts ilgi gaidītais pilotprojekts “Transports pēc pieprasījuma”, kas nākotnē varētu kļūt par daļu no sabiedriskā pasažieru pārvadājumu modeļa Latvijā. Alūksnes novadā jau rīt, 23. oktobrī, būs pirmie braucieni no Mārkalnes pagasta.
Pakalpojums ir pasažieru vajadzībās balstīts mobilitātes risinājums, kas vienlaikus ir arī videi draudzīgs un ekonomiski izdevīgs, turklāt spēj ietaupīt valsts un pašvaldību kopējās izmaksas cilvēku pārvietošanās vajadzību nodrošināšanai. Pakalpojuma sniegšana sākās līdz ar skolēnu rudens brīvlaika iestāšanos, kad vietām iedzīvotāji paliek bez sabiedriskā transporta.
Zvanus mobilitātes centrā sāka pieņemt jau no 18. oktobra. Līdz pirmdienai Alūksnes novadā kopā reģistrēti seši braucēji trešdien un piektdien.
Mobilitātes centra koordinatore Marta Riekstiņa norāda, ka Mārkalnes pagastā jau sarunājuši kaimiņi, piecu cilvēku sastāvā, doties ceļā, un arī viens cilvēks no Veclaicenes pieteicis braucienu. “Būtiskākie jautājumi šobrīd - iedzīvotāji domā, ka sabiedriskais transports nekursēs, bet atgādinām, ka transports pēc pieprasījuma neietekmēs sabiedriskā transporta maršrutus un laikus. Autobusi kursēs kā līdz šim. Tāpat ir jautājumi par braucieniem brīvdienās. Pagaidām transports pēc pieprasījuma kursēs darba dienās,” skaidro M. Riekstiņa.
Iedzīvotāji var pieteikt braucienu 24 stundas iepriekš, zvanot vai rakstot īsziņu (tālruņa numurs: +371 27891000) vai e-pastu ([email protected]) mobilitātes centra koordinatoram darba dienās no pulksten 8.30 līdz pulksten 14.00.(Turpinās no 1. lappuses)
Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību vadītāja Anita Āboliņa informē, ka iedzīvotāji pakalpojumu “transports pēc pieprasījuma” var izmantot darba dienās no pulksten 4.00 līdz pulksten 23.00.

Darba dienās un bez maksas
Ja zvani no iedzīvotājiem nebūs saņemti, transports nekursēs. Pilotprojekta testēšanas laikā par pakalpojumu iedzīvotājiem nebūs jāmaksā. Alūksnes novadā ir noteiktas piecas teritorijas, kur katrā no tām “transports pēc pieprasījuma” kursēs konkrētā nedēļas dienā, ja būs saņemti zvani. Šo teritoriju iedzīvotāji varēs pieteikt braucienus uz Alūksnes pilsētu dažāda veida pakalpojumu saņemšanai, piemēram, lai apmeklētu veikalu, aptieku, ārstu, bibliotēku, bankomātu, nokļūtu līdz autoostai.

Aizvedīs līdz mājām
A. Āboliņa norāda, ka, piesakot braucienus, “transports pēc pieprasījuma” nebūs pieejams laikā, kad kursēs sabiedriskais transports. “Ja iedzīvotājs pieteiks braucienu laikā, kad salīdzinoši netālu no plānotā brauciena uzsākšanas vietas ir autobusa pietura un stundas ietvaros iecerēto maršrutu iespējams veikt ar sabiedrisko transportu, pakalpojumu “transports pēc pieprasījuma” izmantot nebūs iespējams,” uzsver pārstāve.
Iedzīvotāji pakalpojumu “transports pēc pieprasījuma” varēs izmantot arī nokļūšanai atpakaļ mājvietā, kā arī nepieciešamības gadījumā, par to iepriekš informējot, pieprasīt transporta piebraukšanu līdz mājas durvīm. Tas iespējams gadījumos, kad objektīvu iemeslu dēļ (grūtības pārvietoties, mazi bērni, smagi saiņi) nav iespējams iziet, piemēram, līdz iebraucamā ceļa galam. Bērnu drošai pārvadāšanai transportlīdzeklī būs pieejams arī bērnu sēdeklītis. Kultūras pasākumu apmeklējumam Alūksnes novada iedzīvotāji “transports pēc pieprasījuma” varēs pieteikt arī citās nedēļas dienās, taču tad brauciens jāpiesaka vismaz vienu nedēļu iepriekš.

Varēs izmantot arī viesi
Pakalpojumu aicināti izmantot ne tikai konkrēto novadu iedzīvotāji, bet arī novadu viesi, tostarp tūristi, kuriem nepieciešami transporta pakalpojumi. Lai kļūtu par pakalpojuma lietotāju, ir jāaizpilda reģistrēšanās anketa, kas pieejama dažādās vietās novadā. Anketas būs pieejamas pagastu pārvaldēs un arī “transports pēc pieprasījuma” transportlīdzekļos.
Alūksnes novada pašvaldības Īpašumu nodaļas vadītājs Ingus Berkulis uzsver - ja cilvēki vēlas reģistrēties šim pakalpojumam, vislabāk vērsties pie konkrētajiem pagastu pārvalžu vadītājiem. “Ja tomēr šī anketa nav aizpildīta vai rodas kāda aizķeršanās, var droši zvanīt uz mobilitātes centra tālruni, tur ir ļoti atsaucīgas koordinatores. Viņas noteikti palīdzēs, noskaidros konkrēto teritoriju un cilvēkam brauciena laikā palīdzēs aizpildīt anketas,” saka I. Berkulis.
Šo pakalpojumu Alūksnes novadā sniegs SIA “Sabiedriskais autobuss”. Pakalpojuma sniedzēji izvēlēti atklāta konkursa kārtībā. Pilotprojekta ieviešana paredzēta līdz 2020. gada 30. septembrim.

Loreta Jargane

Citu datumu laikraksti