Sāk skatīt gāzes eksplozijas krimināllietu

Turpinās no 1.lappuses

Piesaka kompensācijas
Cietušie ir pieteikuši kompensācijas – gan materiālās, gan morālās par sprādziena rezultātā nodarīto kaitējumu - kopsummā daudzos tūkstošos eiro. Pieprasīto materiālo kompensāciju summas atšķiras. Ir daži cietušie, kuri materiālās kompensācijas nemaz nepieprasa, jo jau saņēmuši atlīdzību no apdrošināšanas uzņēmumiem, kur bija dzīvokli apdrošinājuši, toties pieprasa morālo kompensāciju. Arī morālo kompensāciju summas ir dažādas, tomēr vairums no tām – vairāki tūkstoši eiro. Savu materiālo zaudējumu summu - 33 628,74 eiro - pieteikusi arī Alūksnes novada pašvaldība, iekļaujot tajā būvprojekta izstrādes izmaksas, iedzīvotājiem izmaksātos pabalstus krīzes situācijā un iedzīvotāju izmitināšanas izdevumus. 

Joprojām bez mājām
Torņa ielas 15.nama piektās kāpņu telpas iedzīvotāji pēc gāzes eksplozijas nonākuši neapskaužamā situācijā, paliekot bez mājām un lielas daļas iedzīves. Daži raduši citu pastāvīgu dzīvesvietu un negrasās atgriezties sprādziena skartajā mājā, tomēr vairums cer, ka uzvarēs taisnīgums un kādreiz būs iespēja atgriezties ierastajā vidē. Trešdien tiesas zālē sastaptie iedzīvotāji atzina, ka kāds pagaidu dzīvesvietu radis savā dārza mājiņā, ieguldot līdzekļus, lai pielāgotu to pastāvīgai dzīvošanai, kāds dzīvo īrētā dzīvoklī, maksājot katru mēnesi īri, lai gan pašam ir dzīvoklis Torņa ielā 15.
Vairāki atzina, ka pēc sprādziena joprojām saskaras ar dažādām veselības problēmām. Kāda sirma kundze nekad neaizmirsīs, kā viņai, stāvot sava dzīvokļa gaitenī un atbildot uz telefona zvanu, sprādziena brīdī pēkšņi uzlidoja virsū dzīvokļa ārdurvis, nogāžot viņu no kājām. Kāds joprojām pārdzīvo, ka sprādzienā bojā gājis ģimenes mīlulis kaķis...

Rosina grozīt apsūdzību
Sēdes sākumā Alūksnes rajona prokuratūras prokurors Valdis Vimba tiesai iesniedza pēc SIA “Alūksnes nami” pasūtījuma sagatavoto būvprojektu – izmaksu aprēķinu, lai veiktu atjaunošanas darbus Torņa ielas 15.mājā pēc sprādziena. Prokurors rosināja šo summu iekļaut apsūdzībā. Apsūdzētās personas zvērinātā advokāte Inga Štrāle pauda, ka šie būvprojekta materiāli nav pievienojami lietas materiāliem un nedod pamatu grozīt apsūdzību. “Atjaunošanas izdevumi nav nodarītais zaudējums. Būvprojekta tāmes sastādītas 2017.gada augustā, bet apsūdzība apsūdzētajai personai izvirzīta 2017.gada oktobrī,” pauda I.Štrāle. Tiesa nolēma minēto būvprojektu lietas materiāliem nepievienot.

Apsūdzētais – dzīvokļa
apakšīrnieks
Prokurors V.Vimba tiesas sēdē informēja, ka dzīvokļa, kurā notika sprādziens, īpašnieks šo dzīvokli 2013.gadā izīrēja kādai personai, kura, savukārt, 2016.gadā uz mutiskas vienošanās pamata to nodeva īrē apakšīrniekam – krimināllietā apsūdzētajai personai. “Apsūdzētais dzīvoklī apreibinājās, ieelpojot dzīvoklim pa gāzes vadu pievadīto propāna gāzi. Lai to izdarītu, viņš dzīvoklī atvienoja elastīgo gāzes padeves cauruli, kas savienoja gāzes vadu ar gāzes plīti, bet līdz ar to arī apzināti pieļāva propāna gāzes ieplūšanu dzīvokļa telpā, taču par gāzes noplūdi neziņoja sistēmas operatoram. Kad apreibināšanos apsūdzētais beidza, viņš katrreiz elastīgo gāzes padeves cauruli no jauna pievienoja gāzes plītij. Tā arī 2016.gada 3.septembra vakarā, lai apreibinātos, apsūdzētais dzīvoklī atkal atvienoja elastīgo gāzes padeves cauruli, kas savieno gāzes vadu ar gāzes plīti, tad atkal apzināti pieļāva propāna gāzes ieplūšanu telpā, taču šoreiz viņš ielaida dzīvoklī tik daudz gāzes, ka izveidojās sprādzienbīstams gāzu maisījums. Pēc tam viņš, būdams neuzmanīgs, iniciēja gāzu maisījuma sprādzienu ar tā epicentru dzīvokļa virtuvē un blakus istabā, jo dzīvoklī ieslēdza/izslēdza elektroiekārtas elektrisko ķēdi, kas rada dzirksteli, vai aizdedzināja šķiltavas. Tā rezultātā aiz neuzmanības – nevērīgi rīkojoties ar uguni, izraisītā gāzu maisījuma eksplozija mājai radīja ugunsgrēku un būvkonstrukciju bojājumus,” pauda V.Vimba.

Apjomīga un sarežģīta
Apsūdzētais pie kriminālatbildības saukts pēc Krimināllikuma 186.panta otrās daļas - par svešas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu aiz neuzmanības, ja tās rezultātā izraisītas smagas sekas. Likums paredz, ka par šādu nodarījumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
Gan Alūksnes rajona prokuratūras prokurors V.Vimba, gan advokāte I.Štrāle “Alūksnes Ziņām” šobrīd atteicās izteikt sīkākus komentārus par šo lietu. Abi norāda, ka krimināllietas materiāli ir apjomīgi, cietušo personu ir daudz un lieta kopumā ir sarežģīta, tādēļ šobrīd nav paredzams, kad tiesa varētu pasludināt spriedumu.

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...