Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sakārto 100 hektārus lauku vides

Trapenes pagasta individuālais uzņēmums "Ķērpis" ir viena no lauku saimniecībām, ko izvirzīja akciju sabiedrības "Kimmels Rīga" konkursam.

Trapenes pagasta individuālais uzņēmums "Ķērpis" ir viena no lauku saimniecībām, ko izvirzīja akciju sabiedrības "Kimmels Rīga" konkursam. Televīzijas žurnālists Jānis Dimants viesojās jauniekārtotajā kafejnīcā un priecājās, ka Austris un Aija Gailīši ir daudz darījuši, lai pagastā ar viņu darbu varētu lepoties.
A.Gailītis atzīst, ka pagaidām kokapstrāde ir nozare, "uz kuras dzīvo". Individuālais uzņēmums "Ķērpis" gatavo taras sagataves, nevis dēlīšus, tātad jau gatavāku produkciju. "Izvēlamies dārgāko produkciju, lai varētu gūt arī peļņu. Kas cits lauku cilvēkiem ir? Ja kaut ko var dabūt no meža, tad ir labi. Ir līgums ar Rīgas firmu, ka apstrādājam tās piegādātos kokmateriālus," viņš stāsta.
A.Gailītis norāda, ka nepieciešama sadarbība, lai nodrošinātu izejmateriālu piegādi un gatavās produkcijas realizāciju. Vietējie piegādātāji vēlas uzreiz saņemt samaksu, bet lielākas firmas ir ar mieru pagaidīt. Produkciju nodod starpniekiem, kas rūpējas par izstrādājumu noieta tirgu ārzemēs.
"Ar tik nelielu apjomu nav lietderīgi pašiem meklēt realizācijas iespējas. Partneri uzklausa mūsu vēlmes, tāpēc esam apmierināti ar sadarbību," vērtē A.Gailītis.
Darbu gaterī ietekmē strādnieki, kas sevišķi pēdējā gada laikā bieži mainās. "Daudziem liekas, ka labi ir tur, kur viņu nav. Iespējams, tāpēc brauc strādāt uz kaimiņu pagastiem. Gadās, ka pēc tam atgriežas. Uz šejieni savukārt brauc no citurienes - brīvs darba tirgus," secina Austris. Viņš uzskata, ka traucē birokrātija. Darbam mežā un gaterī ir nepieciešamas neskaitāmas atļaujas un sertifikāti.
"Nevar apgalvot, ka tas ir slikti. Protams, vajag censties ievērot Eiropas Savienības prasības, tomēr būtu vajadzīgs pārejas periods," saka A.Gailītis. Viņš uzsver, ka prasības rada arī papildu izdevumus ražotājam.
"Ķērpis" jaunu tehniku iegādājas, ņemot kredītus bankā. Pērn nopirka piekabi kokmateriālu izvešanai. Ir jauninājumi, ko spēj realizēt Austra kompanjons - Zintis Andersons.
Ezera krastā labiekārto atpūtas vietu
Kamēr vēl ir iespēja strādāt koka pārstrādē, "Ķērpis" to izmanto. Bet Lukstu ezera krastā pamazām veidojas atpūtas bāze. Tur vismaz pāris vasaras labprāt atpūšas ekskursanti un ģimenes, kā arī trapenieši un apkārtējo pagastu iedzīvotāji. Tur ir labiekārtota peldvieta, laivu un ūdens velosipēdu noma. Ierīkots volejbola un bērnu rotaļu laukums, ugunskura vieta un nojume. Katru gadu top kaut kas jauns, un palielinās krūmiem atkarotā apkārtne.
"Bērnu rotaļu laukumā ir uzbūvētas kāpnes, slidkalniņš, šūpoles un smilšu kaste. Basketbola grozs jau bija, tagad ir vēl futbola laukums. Pērn uzslēja jaunu lapeni, kur ir galdi. Uz pussalas pie Ķīšupītes ietekas ezerā arī izveidota atpūtas vieta, kur var nokļūt pa tiltiņu," atklāj A.Gailītis.
Sniegs ieliecis nojumes jumtu virs galdiem, bet to pavasarī ātri varēs atjaunot. Elektriskais apgaismojums un inventārs ir labi saglabājies. "Vismaz 90 procentu atbraucēju ir bijuši apmierināti. Tiesa, no tālienes nav bijuši daudz - apmēram 100 cilvēku vasarā. Vairums atpūtnieku ir vietējie, kas atbrauc peldēties vai spēlēt volejbolu," pauž A.Gailītis.
Austris uzsver, ka vides sakopšanai ir vajadzīgs ne tikai darbs, bet arī nauda. Viņš būs sakārtojis gandrīz 100 hektārus zemes. Tiesa, tajā ir mežs un arī iznomātas platības. Tagad vēl iegādāta zeme, ko pavasarī ars un apsēs.
"Sākšu nodarboties ar lauksaimniecību, vienlaikus sakopjot apkārtni. Nevar būt tā, ka viena ceļa puse ir glīta, bet otrā aug "kokvilna"," ir pārliecināts A.Gailītis. Viņš nedomā gūt lielu peļņu, bet apmēram 10 hektāros sēs graudus vai rapsi, kas augs nezālēm aizauguša lauka vietā.
Iekārtos brīvdienu māju un kafejnīcu
Blakus atpūtas vietai ir iegādāta lauku sēta. Pērnajā rudenī tur izcirta krūmus un izkopa apkārtni, iztīrīja arī peldvietu, bet šogad paredzēts iekārtot brīvdienu māju.
"Visu varējām izdarīt bez lieliem līdzekļiem, bet tagad vajadzēs atjaunot jumtus saimniecības ēkām un veikt kosmētisko remontu mājā, kā arī to labiekārtot. Tam būs vajadzīga liela nauda, tāpēc izstrādāsim projektu. Līdz 10 000 latu nelauksaimnieciskai uzņēmējdarbībai atmaksā. Varbūt izdosies saņemt atbalstu," cer Austris. Protams, ir risks, vai varēs nodomus realizēt, jo tikai tad daļu kredīta dzēsīs. Vispirms aprēķinās, cik naudas ir vajadzīgs un kā to varēs atdot.
Atpūtas vieta atrodas deviņus kilometrus no pagasta centra, bet tur ir brīvas bijušā bērnudārza telpas. A.Gailītis sācis pirmajā stāvā iekārtot kafejnīcu, kur noderēs arī virtuve.
"Pagasta iedzīvotāji atzīst, ka mājās pusdienām tērē apmēram latu. Turklāt ne vienmēr ir laiks gatavot, tātad kafejnīcā būs apmeklētāji. Nepieciešamas arī telpas saviesīgiem pasākumiem, bet vēl vajadzīgi līdzekļi tās iekārtošanai," rēķina A.Gailītis. Kafejnīcas zāle ir jau izremontēta. Tajā bufete nodalīta, izmantojot dabīgu koku. Vēl nepieciešams iekārtot virtuvi atbilstoši sanitāri higiēnisko noteikumu prasībām.
Uzvaras autosacīkstēs palīdzēs reklamēt
Austris Gailītis un Zintis Andersons ir kompanjoni ne tikai darbā, bet arī autosacīkstēs. Latvijas čempionātā 4x4 rallijreidā Balvos viņi T1 klasē izcīnīja pirmo vietu.
"Braucam, lai gūtu atslodzi no darba. Tiesa, šis vaļasprieks nav lēts, tāpēc nākas tērēt ģimenes budžetu," atzīst Austris. Pērn trapenieši palika ceturtie rallijkaruselī Latvijā, bet trešo godalgoto vietu ieguva alūksnieši - Dainis Zeltiņš un Viesturs Balodis.
"Šogad esam apvienojušies komandā. Mēs uzvarējām savā ieskaites grupā, un viņi - savā, tāpēc pirmā vieta ir arī komandai ar nosaukumu "Viesulis". Tagad apvidus autobraukšanā ir aizvadīts posms rallijkaruselī un posms rallijreidā. Nākamais rallijkaruselis būs 26.aprīlī Skrundā," stāsta A.Gailītis. Viņš atzīst, ka sporta gads ir sācies veiksmīgi.
Ir iecere autosacīkstes izmantot nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības reklāmai. Uz mašīnas būs īss teksts ar logo vai zīmējumu, kas informē par atpūtas vietu Trapenē pie Lukstu ezera. "Ja sacensībās veiksies, tad ievēros arī braucējus un interesēsies, no kurienes tie ir. Ir jābrauc pa priekšu, ja gribam reklamēties," secina Austris.
Palīdz sava pagasta iedzīvotājiem
Individuālais uzņēmums "Ķērpis" saņēmis Trapenes pagasta padomes pateicību par atbalstu kultūras pasākumiem. Katru gadu tas sagādā eglītes pašvaldības iestādēm un sponsorē pašdarbniekus.
"Valentīna dienā notika pateicības sarīkojums visiem labvēļiem. Mūsu pagastā ir rajonā visvairāk - desmit pašdarbības kolektīvi, tātad arī sponsori var būt lepni," atzīst A.Gailītis. Viņš pašdarbībā nepiedalās, jo ir ne tikai autobraucējs, bet arī kaislīgs mednieks. Austris joko, ka uzvārds maldinot par tā dziedāšanas spējām. Toties viņš labi izprot, ka bez materiāla atbalsta kultūras dzīves pagastā nebūs. "Pats "slimoju" - zinu, cik daudz vajadzīgs autosacīkstēm. Vienmēr ir jādomā, kā iztikt ar mazāk līdzekļiem, jo mums ar Zinti sponsoru nav," akcentē A.Gailītis.
Austra Gailīša atziņas
Tagad daudzi priecājas, ka pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā varēs neko nedarīt un saņemt naudu par to. Tomēr zeme tāpat būs jākopj, un tam ir vajadzīgi ne tikai līdzekļi, bet arī darbs.
Diemžēl Eiropas Savienībai mūsu valsts nav vajadzīga kā ražotāja, bet tikai kā noieta tirgus.
Protams, nav sliktuma bez labuma. Ja Eiropas Savienība vēlēsies, lai Latvijā neattīsta lauksaimniecisko ražošanu, tad arī par to maksās.
Trapenē ir vēl nepiesārņota daba, tāpēc iespējams, ka tomēr vēlēsies izmantot Latvijas zemi lauksaimniecības produkcijas audzēšanai. Ekoloģiski tīrai produkcijai ir arvien lielāks pieprasījums.
Esam maza valsts, tāpēc ir jāizvēlas, kurā savienībā iestāties - Eiropas vai Krievijas. Cerēsim, ka Eiropā būs labāk, jo padomju varas augļi jau ir baudīti.

Citu datumu laikraksti

 • Par advokātu vēlas Jēzu

  ASV Misūri štata tiesa nolēmusi, ka apsūdzētais var izmantot kā savu aizstāvi Jēzu Kristu, taču tikai tad, ja viņam ir licence darboties Misūri štata...

 • Sudraba un zelta datorpeles

  Ekskluzīvu lietu cienītājiem kompānija "Wallace Silversmiths" radījusi aksesuārus datoriem – peles no sudraba un zelta, kas tiek piegādātas zila...

 • Pasažieriem dāvina zeķes

  Kāda reģionālā ASV lidosta sākusi dāvināt bezmaksas zeķes lidmašīnu pasažieriem, kuru kurpes tiek ņemtas drošības pārbaudēm.Kāda reģionālā ASV...

 • Zog un uzvedas huligāniski

  Vīrietis no Alūksnes informēja Alūksnes rajona Policijas pārvaldi, ka naktī no 14. uz 15.februāri caur logu ir iekļūts SIA "Dions" telpās, kur...

 • Autovadītāji brauc pārdroši

  Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti brīdina automašīnu vadītājus nepārsniegt ātrumu.Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti...

 • Vairāk avāriju – ielu krustojumos

  No 1.līdz 18.februārim Alūksnes rajonā bijuši 20 ceļu satiksmes negadījumi. 12 avārijas izraisītas Alūksnes pilsētā, un puse no tām – ielu...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Turpinājums. 3) veic 1. un 2.punktā minētās produkcijas pirmās pakāpes apstrādi.Sākums 11.februāra laikrakstā 3) veic 1. un 2.punktā minētās...

 • Cik maksās malka?

  - Cik pēc iestāšanās Eiropas Savienībā maksās kubikmetrs malkas? Latvijas iestāšanās ES tiešā veidā neietekmēs malkas cenas tirgū.- Cik pēc...

 • Ūdeni no krāna varēs dzert droši

  - Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša dzeramā ūdens kvalitāte?- Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša...