Sākas Vīrieša pašapziņas gads

Laiks, kurā mēs dzīvojam, ir vienlīdz kā lielu iespēju un ieguvumu, tā arī zaudējumu laiks. Mēs neatlaidīgi ceļam savu materiālo labklājību, tiecamies pretī aizvien jauniem panākumiem un karjeras virsotnēm, bieži vien par to maksājot ar savu veselību.

Laiks, kurā mēs dzīvojam, ir vienlīdz kā lielu iespēju un ieguvumu, tā arī zaudējumu laiks. Mēs neatlaidīgi ceļam savu materiālo labklājību, tiecamies pretī aizvien jauniem panākumiem un karjeras virsotnēm, bieži vien par to maksājot ar savu veselību.
Mums ir pavērušās neskaitāmas iespējas sevi apliecināt nebijušos un arvien interesantākos veidos. Vienam tā ir bagātība un spēja realizēt sarežģītus projektus, citam - vara un ietekme pār citiem cilvēkiem. Taču cilvēka organisma resursi ir ierobežoti un, iegūstot vienā jomā, mēs reizēm zaudējam citā. Dabiska un nenomākta seksualitāte ir viena no patiesākajām vīrieša pašapziņas izpausmēm, bet šajā materiālo vērtību laikā tā diemžēl, šķiet, atkāpusies otrajā plānā.
Mēs esam pārliecināti, ka Latvijas sabiedrībā vīriešu seksuālās veselības problēmas ir nepiedodami atstātas novārtā. Stress un pārslodzes darbā, veselības traucējumi, smēķēšana un alkohola lietošana, līdzsvara zudums starp profesionālo un privāto dzīvi - tās ir tikai dažas no ikdienas dzīves parādībām, kuru rezultātā cieš vīriešu seksuālās veselības stāvoklis. Latvijā no dažādām seksuālās veselības problēmām cieš simtiem tūkstošu vīriešu. Tik nelielai valstij kā Latvija šis skaitlis ir pārāk liels, turklāt tam ir stabila tendence palielināties. Šā iemesla dēļ mēs, grupa vadošo valsts urologu un ginekologu, uzsākam jaunu iniciatīvu - sabiedrības informēšanas projektu "Vīrieša pašapziņas gads" ar devīzi "Galvu augšā!". Par savu veselību zinošāks vīrietis vienmēr būs spēcīgāks, konkurētspējīgāks un pārliecinātāks visās dzīves jomās, tādēļ šis projekts dos labumu arī visai sabiedrībai kopumā. Vīriešu seksuālās veselības problēmu rezultātā cietēji nav tikai paši vīrieši, bet arī viņu partneres. Seksuālās veselības problēmas negatīvi ietekmē arī vīrieša darba spējas un laimīgai dzīvei tik svarīgo harmoniju un labsajūtu. Vīriešiem ar seksuālās veselības problēmām ir grūtības veidot kvalitatīvas partnerattiecības, saskanīgu ģimeni un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi ikvienā vecumposmā.
Aktuālākā vīriešu seksuālās veselības problēma ir erekcijas kvalitātes traucējumi, no kuriem pasaulē cieš 152 miljoni vīriešu, bet Latvijā - 200 000 vīriešu. Kā liecina aizvadītā gada aprīlī veiktais vīriešu seksuālās dzīves kvalitātes pētījums, bieži vien vīrieši kautrējas runāt par savām seksuālās veselības problēmām, jo ir apmulsuši un jūtas neērti. Tajā pašā laikā pilnvērtīgas seksuālās attiecības viņi atzīst par dzīves kvalitātes atslēgas rādītāju, proti, par būtisku identitātes, pašapziņas un psiholoģiskās stabilitātes faktoru. Kopumā pārliecinoši lielākā daļa (82 procenti) pētījuma dalībnieku uzsvēra, ka labas seksuālās spējas, arī erekcijas kvalitāte, ir ļoti nozīmīgs faktors, kas lielā mērā nosaka un uzlabo viņu pašapziņu.
Mēs, uroloģijas un ginekoloģijas speciālistu grupa, uzskatām, ka vīriešu seksuālās veselības problēmas nepieciešams steidzami apzināt un risināt. To iespējams izdarīt informējot sabiedrību par erekcijas kvalitātes problēmām, veicinot atklātu diskusiju par šiem jautājumiem un iedrošinot vīriešus savas rūpes uzticēt profesionāļiem.
Vīrieša pašapziņas gadā martu mēs esam nosacīti nodēvējuši par erekcijas kvalitātes mēnesi, kura laikā visā Latvijā jebkuram vīrietim būs unikāla iespēja saņemt speciālistu bezmaksas konsultācijas par erekcijas kvalitātes problēmām un ārstēšanas iespējām. Savukārt tiem vīriešiem, kuriem šobrīd šīs problēmas vēl nav aktuālas, arī vajadzētu atbildīgi attiekties pret seksuālo veselību un uzsākt urologa regulārus apmeklējumus, tāpat kā sievietes apmeklē ginekologus. Rietumu pasaulē tā ir vispārpieņemta prakse (un pat veselības apdrošinātāju obligāta prasība), arī mūsu sabiedrības interesēs ir tas, lai regulārs urologu apmeklējums kļūtu par pašsaprotamu normu.
Pasludinot Vīrieša pašapziņas gadu, mēs aicinām vīriešus un sievietes dzīvot pilnasinīgi un aktīvi. Novēlam dzīvot ar galvu augšā!
***
Egils Vjaters, Latvijas Urologu asociācijas priekšsēdētājs,
Dace Matule, Latvijas Ginekologu asociācijas priekšsēdētāja,
Dainis Ģīlis, urologs,
Dzintra Auzniece, uroloģe,
Arkādijs Menis, urologs

Citu datumu laikraksti

  • Nenožēlo nevienu dzīves mirkli

    Alūksniete Ausma Lietaviete šodien ir laimīga, ka dzīvo, var būt kopā ar tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem un ka viņiem klājas labi. Arī par to, ka nav...

  • Vai Einars Repše beidzis savu misiju Latvijā?

    Neviltotu prieku daudzos politiķos izraisīja Einara Repšes paziņojums, ka viņš atsakās no savas kandidatūras premjera amatam par labu Krišjānim...

  • Apbalvo čaklākos izplatītājus

    Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas skolēnus svētdien Rīgā apbalvoja kā vienus no čaklākajiem UNICEF atklātņu izplatītājiem.Ojāra Vācieša Gaujienas...