Sākta mehanizēta dzērveņu novākšana

Dienā: var nolasīt gandrīz pushektāru. Gaujienas pagasta Kalnapurvā SIA “Lienama - Alūksne” šoruden pirmo reizi sākusi mehanizēti novākt dzērvenes. No astoņu hektāru ražojošās platības ogas nolasītas apmēram ceturtajā daļā.

Dienā: var nolasīt gandrīz pushektāru.
Gaujienas pagasta Kalnapurvā SIA "Lienama - Alūksne" šoruden pirmo reizi sākusi mehanizēti novākt dzērvenes. No astoņu hektāru ražojošās platības ogas nolasītas apmēram ceturtajā daļā.
"Pagājušajā rudenī ogu lasāmo mašīnu varēja tikai izmēģināt. Pārbaude darbā radīja pārliecību, ka šogad visu platību varēsim novākt mehanizēti. Ir cita problēma, ziedēšana un līdz ar to ogu attīstība aizkavējās par mēnesi. Tagad tās nav pilnībā nogatavojušās, bet oktobris ar salnām ir klāt, tāpēc nevar kavēties ar novākšanu," stāsta SIA "Lienama - Alūksne" agronome Arita Prižavoite.
Dzērvenes mehanizēti ir lasītas trīs dienas, katru dienu novācot apmēram 0,4 hektāru lielu platību. Protams, sākumā tā bija nedaudz mazāka, kamēr pierada pie darba ar ogu lasāmo mašīnu. Tā strādā labi, jo neatstāj nenolasītas mētras. Tomēr lauku malu, ieplaku un celiņu vietās vēl ir nepieciešams roku darbs. Lasītāji ir dažādi. Tie dienā savāc no 25 līdz 60 kilogramiem dzērveņu. Tas nozīmē, ka ogu lasāmā mašīna aizstāj apmēram 30 cilvēku darbu. Mehanizēt darbu ir vajadzīgs arī tāpēc, ka ogu novākšanas laiks ir īss.
Oktobrī parasti labi laika apstākļi ir 10 līdz 15 dienas, tajās ir jāpaspēj savākt izaudzēto ražu. Turklāt rītos ir salnas, tad nevar strādāt," spriež agronome.
No ogu lasāmās mašīnas kastē birst mitras un netīras ogas. Pēc Kanādas parauga dzērveņu žāvēšanai un daļējai attīrīšanai izgatavota vienkārša iekārta. Ogas izber uz slīpiem sietiem, zem kuriem ventilators pūš siltu gaisu. Sausās dzērvenes sabirst kastēs žāvētāja lejasdaļā, pēc tam šķirotājā atlasa bojātās ogas. Vitamīniem bagātās dzērvenes fasē celofāna paciņās, maisos un kastēs. Šogad dzērveņu ir mazāk visur, arī Gaujienas Kalna purvā, tāpēc to cena strauji palielinās. Līdz šim lielveikali iepirka ogas par 1,50 latiem kilogramā, bet cena droši vien būs augstāka.

Citu datumu laikraksti