Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saņem finansējumu aktīvai dabas izpētei

Alūksnes dabas muzejā "Vides labirints" īsteno projektu, kas saņēma PHARE programmas "Acces 2000" granta līdzekļus, kopā ar Latvijas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības Alūksnes rajona nodaļas līdzfinansējumu – gandrīz 11 000 eiro.

Alūksnes dabas muzejā "Vides labirints" īsteno projektu, kas saņēma PHARE programmas "Acces 2000" granta līdzekļus, kopā ar Latvijas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības Alūksnes rajona nodaļas līdzfinansējumu – gandrīz 11 000 eiro. Tas paredz attīstīt vides interpretācijas centra servisu.
"Projekts ļaus pabeigt vides interpretācijas centra izveides pēdējo - ceturto - daļu. Tā modelis ir izstrādāts pirms trim gadiem un pakāpeniski realizēts. Tas nozīmē, ka šeit var skaidrot dabā notiekošo, jo interpretācija nozīmē ne tikai informējošu, bet arī izglītojošu darbību. Tā iespējams palīdzēt izprast vides problēmas, kā arī rosināt domāt par cilvēku ietekmi uz apkārtējo vidi. No 100 projektiem atbalstīja 25, tāpēc varam būt gandarīti," stāsta dabas muzeja "Vides labirints" un projekta vadītājs Aldis Verners.
Dabas muzejā ir vides labirints, bibliotēka un ar Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu pērn izveidots vides informācijas centrs un kiosks. Projekts deva iespēju pilnveidot materiāli tehnisko bāzi informācijas ieguvei un apstrādei, lai to nodotu iedzīvotājiem. Varēja iegādāties datoru un video tehniku, kā arī biroja aparatūru.
"Bibliotēkā ir vērtīgi ārzemju vides literatūras izdevumi, kādu nav tuvākajās grāmatu krātuvēs, kā arī grāmatu daļu un lappušu kopijas, kas varētu interesēt mūsu novada cilvēkus. Muzejā katram ir iespējas iegūt informāciju piecos izziņas līmeņos, tā veicinot pašizglītošanos," norāda A.Verners.
Iegādāsies ārzemju firmu aparatūru
Pašlaik slēdz līgumus ar Holandes, Anglijas un Dānijas firmām par stereomikroskopu, lupu, binokļu, kā arī citu izpētes instrumentu un inventāra iegādi ekskursijām. "PHARE Acces" finansējums projektam paredz, ka aparatūra jāiepērk Eiropas Savienības valstīs. Maijā tā būs saņemta un varēs iekārtot darba vietas, lai vides centra apmeklētāji varētu strādāt pieredzējušu speciālistu vadībā. Projekta vadītājs uzsver, ka Alūksnē ir dzīvās dabas resursi: ezers, parks, dīķi un piepilsētas meži, kas palīdz iepazīt un izzināt dabas daudzveidību.
Muzejā būs elektronisks demonstrāciju stends, ar kura palīdzību varēs klausīties putnu dziesmas. "Jūlijā putnu dziedāšana mazinās, bet ierakstus varēs klausīties visu ziemu. Apmeklētājs, nospiežot pogu, varēs izvēlēties lakstīgalas, strazda vai citu dziesmu," pauž A.Verners. No gada sākuma jau ir mainījies dabas muzeja telpu iekārtojums, jo ir jaunas mēbeles bibliotēkā un "Vides labirinta" ekspozīcijas izvietojuma telpās.
Piedāvās ekskursijas tuvākajā apkārtnē
Paredzēts rīkot ekskursijas, tajās iepazīs vides problēmas: apkārtnes piesārņošanu, dabas resursu izmantošanu, pārstrādi un aizsardzību. A.Verners norāda, ka atkritumu atstāšana atpūtas vietās, mežos un ūdenskrātuvju krastos ir viens no jautājumiem, kam jārod risinājums. Ir jāvēršas pret cēloņiem, nevis sekām, lai nebūtu jāsakārto arvien jaunas atkritumu izgāztuves.
"Speciālas darba lapas būs sagatavotas ekskursantiem un vides centra apmeklētājiem. Jebkurā vides interpretācijā izmantos ne tikai centrā, bet arī apkārtnē atrodamu informāciju. Nosaukums "Vides labirints" liecina, ka ir jāmeklē pareizais ceļš vides problēmu risināšanai," skaidro A.Verners.
Projekts – vides mācības stunda
Viņš atzīst, ka aktīvu darba formu izvēles nozīmi apliecināja dabas muzeja apmeklētāji pagājušajā gadā. "No statiskiem muzeja priekšmeti kļuvuši par tādiem, kas rosina izziņu. Dažreiz ir patiess gandarījums, redzot, kā darbojas apmeklētāji. Daži stundām vēro un pēc tam aizpilda darba lapas. Vides gids viņiem ir tikai pareizā ceļa rādītājs un izziņas procesa organizētājs," apgalvo A.Verners. Viņa idejas rosinājusi pieredze saskarsmē ar dabu, tāpēc radusies atziņa, ka tā ir noteicošā izziņas un izpētes rosināšanā. "Tā ir laba mācību stunda, jo līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā būs iespējas izmantot programmu finansējumu projektiem. Mums būs pieredze. Būs materiāli, tehniskā bāze vides interpretācijas centram, izstrādāti ekskursiju plāni un sagatavota reklāmas kampaņa par iespējām iepazīt vidi Alūksnē," vērtē projekta vadītājs. Viņš uzsver, ka 80 procenti muzeja apmeklētāju ir skolu jaunieši, kā arī pedagogi un interesenti. Iecerēts iekārtot iežu un minerālu izstādi, jo pastāvīgajā ekspozīcijā ir redzama apmēram trešā daļa no muzeja eksponātiem.

Citu datumu laikraksti

  • Aunam jādodas ārpus mājas

    AUNS. Būsiet garīgi un fiziski iztukšots. Nevēlēsieties pat dzirdēt par darba jautājumiem. Ieteicams šo dienu pavadīt ārpus mājas un iesaistīt...

  • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

    Lieldienu pasākumi. 19.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē, atpūtas klubā "Jolanta" – Lieldienu dejas un konkursi "Ar un par olām" kopā ar DJ Uruli un...

  • Līķauts ir liecība par augšāmcelšanos

    Daudzi cilvēki vēl joprojām ar neticību vēro līķautu, kas glabājas Turīnā. Ja pasaule spēj pieņemt cilvēka mokas - šaustīšanu un krustā sišanu, tad...