Sapņo par bērnu grāmatu ilustrēšanu

Daudz tiek runāts par to, ka liels skaits iedzīvotāju aizbrauc. Šoreiz ir citādāk – alūksniete Elīna Salaka jau divus mēnešus ir atgriezusies Alūksnē pēc desmit gadus ilgas dzīves Rīgā. Septiņus gadus Alūksnes novada pašvaldība izsludina “Jauniešu biznesa ideju konkursu komercdarbības uzsākšanai Alūksnes novadā”, kurā aicināti piedalīties jaunieši no 18 līdz 30 gadiem. Elīna ir viena no šāgada konkursa uzvarētājām, kurai pašvaldība piešķīra 2255 eiro biznesa idejas īstenošanai -  kartīšu un ielūgumu druka uz dizaina papīriem. Viņa laikrakstam “Alūksnes Ziņas” labprāt stāsta par savu ceļu līdz konkursam un par to, kā ir atkal dzīvot mazpilsētā.

Atgriešanās Alūksnē
Elīna dzimusi 1991. gada 6. aprīlī Alūksnē, šeit mācījusies līdz 6. klasei, pēc tam mācības turpināja Gulbenes ģimnāzijā. “Nākamos desmit gadus pavadīju Rīgā. Man tur bija labi apmaksāts darbs - biju pavāre, strādāju kopā ar māsu Lindu. Lai cik ļoti man patika savs darbs, vienā mirklī sapratu, ka tas no manis paņem pilnīgi visu. Man nebija laika nekam citam – tikai darbs, darbs, darbs...” stāsta Elīna.
Viņas un drauga dzīvē pienācis brīdis, kad abi izlēmuši atgriezties Alūksnē – tas bijis divgades plāns, kurš realizējies divu mēnešu laikā. “Tas viss notika ļoti ātri! Principā pametu darbu un braucu prom. Man vienmēr ir bijusi sajūta, ka man vajag atpakaļ Alūksnē. Te ir mana pilsēta, mana vieta. Šeit dzīvo mans tētis, vecmammas, šeit ir mani draugi,” par atgriešanos priecīgi stāsta alūksniete. 
Elīna zīmē jau ilgi, un bijis pusgada periods, kad viņa sev uzstādījusi kādu mērķi. “Izdomāju - uzzīmēšu vienu zīmējumu dienā. To apzinīgi arī darīju, trenējot roku un gūstot jaunas idejas. Pēc tam jutu, ka līmenis audzis. Kad sāku strādāt par pavāri, man neatlika vairs laika zīmēšanai – to darīju ļoti reti,” atceras alūksniete.

Tas bijis kā kluss sapnis
Pagaidām jaunā sieviete ir apmierināta ar izdarīto izvēli – viņa dara to, kas pašai patīk. “Vienmēr interesējusi zīmēšanu, gāju arī Alūksnes un pēc tam Gulbenes mākslas skolā. Jau tad jutu aicinājumu. Šo divu mēnešu laikā, kopš esmu Alūksnē, esmu izveidojusi logo Alūksnes Bērnu un jauniešu centram un ielūgumus Alūksnes Kultūras centra pasākumiem,” stāsta Elīna.
Pirmais mēnesis bijis pārejas periods, kad apradusi ar jauno situāciju. “Tagad esmu uzsākusi aktīvu darbošanos. Tāds arī bija mans sākotnējais plāns – sākt darīt visu uzreiz un neko negaidīt.
Es esmu cilvēks, kurš nevar nosēdēt mierā,” uzsver alūksniete.
Projektam “Jauniešu biznesa ideju konkurss komercdarbības uzsākšanai Alūksnes novadā” viņa pieteicās, draugu paskubināta. “Man nebija iekšējās sajūtas, ka es to varu. Biju par tādu projektu dzirdējusi, bet manos plānos nebija pieteikties. Šķita, ka mana radošā izpausme nevar realizēties kā biznesa ideja. Godīgi sakot, tas viss, kas tagad notiek, vienmēr ir bijusi lieta, par ko iepriekš domāju, kad gāju gulēt. Tāds kluss sapnītis - kā būtu, ja būtu,” atzīst Elīna un piebilst, ka projektam pieteikusies un to iesniegusi pēdējā mirklī.

Lūkojas arī uz ārzemju tirgu
Elīnas biznesa ideja ir kartīšu un ielūgumu druka uz dizaina papīriem. “Viss ir manis zīmēts un veidots. Bet, piemēram, kāzu ielūgumus varu veidot arī pēc cilvēku vēlmēm. Vēl viens būtisks virziens, uz ko skatos, ir ārzemju tirgus. Esmu pieteikusies arī interneta vietnē „www.etsy.com”, kas ir vieta, kur cilvēki visā pasaulē tirgo roku darbus,” stāsta radošā sieviete.
Šobrīd viņa neklātienē mācās veidot savu interneta veikalu. “Es saprotu, ka Latvijā ar kartītēm neko daudz nespēšu nopelnīt, tāpēc ārzemju tirgus būtu viena no svarīgākajām lietām,” uzsver Elīna. Par projektā iegūto finansējumu viņa iegādāsies lielformāta printeri, datoru un dažādas lietas zīmēšanai – giljotīnas papīra griešanai, visu, kas nepieciešams ielūgumu veidošanai. “Es daudz izmantoju ne tikai ūdenskrāsas, bet arī marķierus, rapitogrāfus, zīmuļus. Es savienoju dažādas tehnikas,” stāsta Elīna.

Ilustrācija pasaku grāmatā
Alūksniete ir gandarīta par sadarbību ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, kurš veicis lielu pasūtījumu. “Veidošu 350 Ziemassvētku kartītes! Protams, kad ir šādi lielāki projekti, tad sirds ir mierīga, bet ne visos periodos tā būs. Es ļoti ceru, ka turpināsies sadarbība ar Alūksnes Bērnu un jauniešu centru, kā arī ar Alūksnes Kultūras centru,” par nākotnes vīziju stāsta alūksniete.
Viņai ir vēl kāds vērā ņemams sasniegums - izdevniecība “Zvaigzne ABC” uz Latvijas simtgadi laida klajā grāmatu “Latviešu tautas pasakas. 100 pasakas, 100 mākslinieki”. “Piedalījos konkursā, aizsūtīju savu portfolio, un man bija iespēja ilustrēt vienu pasaku - “Suns par kurpnieku”. Tas ir viens no simts, bet man tas ir liels notikums,” smaidot piebilst Elīna.
Runājot par grāmatām, atklājas vēl kāds Elīnas sapnis. “Bērnu grāmatu ilustrēšana būtu tas darbs, ko es ļoti vēlētos darīt. Gribētu arī atrast cilvēku, kurš raksta pasakas vai nelielus stāstiņus bērniem – tas varētu būt brīnišķīgs kopprojekts,” stāsta alūksniete. Viņa ir pārliecināta, ka bērniem grāmatas ir vajadzīgas. “Svarīgi, lai vecāki dod iespēju saviem bērniem un lasa, rāda grāmatas,” viņa saka.

Vairāk strādā vakaros
Elīna strādā mājās, un tas viņai patīk, jo var veidot savu darba grafiku. “Protams, reizēm pietrūkst sajūtas, ka es ietu uz darbavietu, satiktu kolēģus... Bet vispār man patīk tas, kā ir tagad – man ir savs strādāšanas stils. Mani neviens nekontrolē. Pārsvarā strādāju vakaros, tad man ir iedvesma,” par darba procesu stāsta Elīna. Šāda veida nodarbošanās prasa radošumu, bet ne vienmēr ir iedvesma, lai rastos jauni zīmējumi. “Lai būtu jaunas idejas, man svarīgi ir atrasties dabā. Man ļoti patīk dzīvnieki, tos arī daudz zīmēju. Tāpēc man patīk Alūksne – šeit varu doties pastaigās,” uzsver Elīna.
Viņai patīk dažādas mākslas grāmatas. “Es gūstu no tām iedvesmu, ļoti patīk latviešu ilustrators Roberts Rūrāns. Viņa darbi izskatās digitāli, bet īstenībā viss ir zīmēts, gleznots ar roku,” viņa saka.

Mudina jauniešus braukt atpakaļ
Kad cilvēks ir gatavs pārmaiņām, svarīga ir tuvinieku sapratne. “Mani visvairāk atbalstīja māsa un tētis. Kaut es biju tā, kura atstāja māsu Rīgā, viņa bija viens no pirmajiem cilvēkiem, kura mani iedrošināja un ļoti atbalstīja. Viņa ticēja maniem spēkiem. Protams, arī draugi zināja, ka man viss izdosies, jo šaubu manī netrūka,” stāsta Elīna.
Viņa cer, ka jaunieši biežāk spers tādu pašu soli un brauks atpakaļ uz dzimto pilsētu. “Zinu daudzus, kuri to vēlētos, bet varbūt nevar saņemties. Es ieteiktu nebaidīties. Ja nav redzams taisns ceļš uz Alūksni, tad vajadzētu lūkoties apkārt. Tas nav vienkārši, bet nav arī neiespējami! Ļoti daudziem jauniešiem šeit jau ir mājas, jo te dzīvo vecāki, līdz ar to sākumā ir atbalsts. Arī Alūksnes novada pašvaldība atbalsta jauniešus, piemēram, rīkojot šāda veida konkursus,” iedrošina Elīna. 

Ārpus komforta zonas
Par sevi Elīna saka, ka viņa esot klusa un bailīga. “Draugi noteikti domā citādāk... Nevaru svešās kompānijās uzreiz atklāties, jo esmu diezgan noslēgta būtne. Esmu radoša – man patīk darboties ar mālu, ģipsi, esmu daudz veidojusi arī no koka,” saka Elīna un piebilst, ka viņai vajadzīgas šīs radošās nodarbes, lai viņa varētu būt pati.
Kad sarunas laikā atgriežamies pie projekta tēmas, Elīna labprāt iedrošina arī citus spert šādu soli. “Varu teikt tā – ja es varēju pieteikties un veiksmīgi piedalīties šajā projektā, tad to var izdarīt jebkurš! Man visgrūtākais bija nostāties žūrijas priekšā un visu izstāstīt. Neesmu skatuves cilvēks, un tā bija situācija, kad man bija jāiziet no savas komforta zonas. Bet es to izdarīju! Esmu labs piemērs tam, ka tad, ja ļoti kaut ko vēlas, viss ir iespējams,” atzīst alūksniete.
Viņa šajā Ziemassvētku gaidīšanas laikā visiem novēl lielākas rūpes par sevi. “Es vairāk runāju par garīgo pasauli – katrs lai apskatās uz savu dzīvi un secina, kur viņš ir... Nedariet pāri ne citiem, ne sev. Ja tu redzi, ka kādam vajadzīgs atbalsts, sniedz to otram. Būsim līdzās viens otram!” novēl Elīna.

— Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Karstais temats

  Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

 • Laiks labdarībai

  Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

 • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

  Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...

 • Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Alūksnes novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Evija Švalbe pašvaldībā vērsusies ar iesniegumu par darba attiecību izbeigšanu....

 • Godina pagasta iedzīvotājus 6

  Godina pagasta iedzīvotājus

  Latvijas simtgadē Alūksnes un Apes pilsētās un pagastos norisinājās dažādi svinīgi pasākumi. Arī Jaunalūksnes pagastā, Kolberģī, tika ieskandināti...

 • Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem 3

  Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem

  Ar skanīgām dziesmām, siltiem vārdiem un patīkamu atmosfēru arī Liepnā izskanēja Latvijas simtgades svētki. Pasākumā “Manai Latvijai 100” Liepnas...

 • Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Latvijas simtajā gadadienā nedēļas nogalē Alūksnes un Apes novados notiks daudzveidīgi pasākumi, kuros aicināts piedalīties ikviens novada...

 • Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte 2

  Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte

  Šis gads mūsu tautai un valstij ir īpaši nozīmīgs – Latvijas simtā dzimšanas diena ir tepat aiz durvīm. Lai kādi laiki un vara piedzīvota, latvietis...

 • Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Pirms pusotra gada Jaunlaicenē atklāja SIA “Cewood” cementētu koka ēveļskaidu plātņu ražotni – modernu Eiropas līmeņa uzņēmumu. Valsts simtgades...