Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sapņo uzgleznot sniegu martā un pieneņu dzeltenumu

Autoceļu direkcijas Alūksnes nodaļas vadītājs Māris Salmiņš pieder pie tiem cilvēkiem, kas darbu izvēlējies visam mūžam.

Autoceļu direkcijas Alūksnes nodaļas vadītājs Māris Salmiņš pieder pie tiem cilvēkiem, kas darbu izvēlējies visam mūžam.
32 gadus viņš aizvadījis, strādājot ceļu sistēmā. Pērnā gada nogalē viņš atzīmēja 60 gadu jubileju.
Nozīmīgais dzīves skaitlis esot licis izvērtēt paveikto, rūpīgi izskaitļot, cik ceļu noasfaltēts, koka tiltu pārbūvēts un jaunu uzcelts, to, kas īstenojams nākotnē. Bijis patīkami atcerēties paša pirmo projektēto un būvēto ceļu uz Māriņkalnu un izjust gandarījumu, ka pēc daudziem gadiem noasfaltēts arī skolas laikā ar kājām mērotais un grūti izbraucamais ceļš.
"Sajūta ir laba, jo zināšanas esmu lietderīgi izmantojis un joprojām varu strādāt izvēlētajā specialitātē," stāsta Māris Salmiņš.
Uzsākot darba gaitas par ceļu meistaru Alūksnes 15. ceļu pārvaldē, pakāpeniski pilnveidojis sevi un izvirzījies augstākos amatos. "Nenožēloju, ka neesmu mainījis profesiju un izvēlējies kādu no citiem darba piedāvājumiem,"atklāj M.Salmiņš. Jaunībā viņam esot bijusi doma tālāko dzīvi saistīt ar mākslu, taču iznācis, ka tā kļuvusi par nopietnu vaļasprieku. "Vidusskolā klasē bijām trīs, kam interesēja gleznošana. Taču pēc skolas man nebija darbu, ko aizvest uz Mākslas akadēmiju. Ātrumā vienu uzgleznoju, bet mani nemaz nepielaida pie eksāmeniem," atceras M. Salmiņš. Viņš atklāj, ka nepārdzīvojot, ka toreiz neesot ticis gleznotājos. "Māksliniekiem šobrīd nemaz tik viegli neklājas, lai dabūtu pasūtījumu un varētu nopelnīt maizi," prāto vīrietis.
Nesēdētu tikai pie galda
Viņam esot tuva daba un ūdeņi, tāpēc priecājas, ka darba gaitās to varot pilnībā izjust. "Mans darbs - projektēšana un ainavu veidošana - ir cieši saistīts ar dabu. Es ceļus vērtēju ne tikai darba nolūkā, bet prātoju, kāda glezna varētu iznākt, kādas būs vērojamas krāsu spēles. Tas ir ideāli. Es nevarētu katru dienu strādāt tādu darbu, kur vajadzētu sēdēt tikai pie galda. Man patīk būt kustībā. Vēl varētu būt mežsargs tāpat kā mans tēvs," ir pārliecināts M.Salmiņš. Darbā viņš esot prasīgs vadītājs, taču labsirdīgs.
Zīmēšana viņu esot aizrāvusi jau pamatskolas gados, taču intereses bijušas daudzpusīgas. Paticis arī dziedāt un teātri spēlēt. M.Salmiņš nekad neņemot rokās otu, ja nomācot kādas problēmas. "Tad nekas prātīgs nesanāks. Ja mana iekšējā pasaule ir saskaņā ar ārējo un citiem cilvēkiem, tad mana dvēsele dzied. Ja ir labs garastāvoklis, tad ir vēlēšanās gan gleznot, gan darīt ko citu patīkamu," apgalvo alūksnietis.
Prot plānot uz priekšu
Ar gleznošanu viņam ejot kā pa viļņiem - te augšā, te lejā. "Atceros, ka pagājušovasar, kad gatavojos izstādei, tapa daudz gleznu," stāsta viņš. Ziemā gleznošanai atvēlot mazāk laika, jo tad brīvos brīžus aizņem vēl otrs vaļasprieks - makšķerēšana. "Ir arī trešais - dārzkopība. Dārzā strādāju no pavasara līdz pat Jāņiem," saka M. Salmiņš. Ja darbus saplāno, tad par laika trūkumu sūdzēties nevarot un daudz paspējot izdarīt. "Plāns bez darbības ir sapnis, bet darbība bez plāna - murgs," joko viņš.
Palīdz atklāt pieredze
Lai gleznotu, esot nepieciešamas bagātīgas zināšanas. Jāzina, kādas krāsas, otas, papīrs vajadzīgi, jāatklāj daudzi gleznošanas noslēpumi.
"To nevar iemācīt un iemācīties, ir jākrāj pieredze. Nekur īpaši gleznošanu neesmu mācījies. Mākslas akadēmijā apmeklēju kursus," stāsta M.Salmiņš. Viņš nepiederot pie tiem gleznotājiem, kas, pēkšņas iedvesmas mudināti, ceļoties naktīs augšā un gleznojot. Vislabāk patīkot attēlot dabas pārvērtības, portreti viņa mākslinieciskajā daiļradē esot retums. Alūksnes māksliniekam visvairāk simpatizējot krievu vecmeistari - Levitāns, Repins, Šiškins, Surikovs, arī franču impresionistu darbi.
"Vistuvākais no latviešu gleznotājiem man ir Vilhelms Purvītis, jauno mākslinieku darbus neizprotu," spriež viņš. No paša gleznotajiem darbiem reti kurš paliekot mājās, jo tiekot dāvināti.
Sapņo par pienenēm
"Gleznošanai vasarā daba ir visnepateicīgākā, jo viss ir zaļš. Gleznotāji uzskata, ka šai krāsai ir diletantiska noskaņa. Māksliniekiem jau visvairāk patīk gleznot pavasarī un rudenī, bet man - vasarā," spriež M.Salmiņš. Tomēr viņš sapņojot gleznot sniegu martā vai pieneņu dzeltenumu, taču pagaidām dārza darbu dēļ šo ieceri neesot īstenojis.
Mākslinieks nevarot pateikt, kura krāsa ir mīļākā. "Krāsu gamma ir jāskata kopumā tāpat kā dzīve, kas ir daudzkrāsaina. Ikdienā prieks jāmeklē pašam sevī un jādāvina citiem," saka M.Salmiņš. Viņš ir pārliecināts, ka katrā cilvēkā esot kaut kas no mākslinieka talanta. "Ministru prezidents Einars Repše mācījies gleznot, arī Čerčils, pat Hitlers bijis akvarelists. Ar gleznošanu ir līdzīgi kā ar makšķerēšanu. Arī makšķernieku taču ir daudz," secina M.Salmiņš.
Netic gadu skaitlim
Māris Salmiņš esot dzīvespriecīgs. Viņam grūti esot iztikt bez laba humora un patīk, ja arī citi to saprot. "Esmu komunikabls. Man nav problēmu rast kontaktu ar citiem," saka viņš. Pašam esot gūti noticēt, ka nesen atzīmējis nozīmīgu dzīves jubileju. "Katram jau ir jāprot samierināties, ka gadu skaitlis kļūst lielāks. Pensijā būs jādodas pavisam drīz un no tā mazliet baidos. Zinu, ka garlaicīgi nebūs, taču jāapzinās, ka darba mūžs būs aizvadīts," secina M.Salmiņš.
Pašam esot grūti pateikt, kurš vecums esot skaistākais, jo katram esot sava pievilcība tāpat kā gadalaikam. Viņš ir gandarīts, ka dēli Salvis un Ivo esot izskoloti, abi ieguvuši augstāko izglītību. M.Salmiņš neesot apbēdināts, ka neviens no viņiem nav aizrāvies ar gleznošanu un tuvāks ir cits mākslas novirziens - mūzika.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Māris Salmiņš.
Dzimšanas gads un datums: 1942. gada 6.decembris.
Dzimtā vieta: Alūksnes rajona Ilzenes pagasts.
Nodarbošanās: Autoceļu direkcijas Alūksnes nodaļas vadītājs.
Izglītība: Rīgas Politehniskā institūta Celtniecības fakultāte.

Citu datumu laikraksti

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Pagājušajā gadā subsīdijas lauksaimniecībā rajona lauksaimnieki saņēma gandrīz 390 tukstošu latu apmērā (ieskaitot subsīdijas par agroklimatisko...

 • Kā atrast draugu internetā

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": intervija ar Oļģertu Šalkoni, kurš stāsta, kā iemīlējies Elzā Radziņā.Šonedēļ žurnālā "Ieva": * intervija ar Oļģertu Šalkoni,...

 • Jānim Naglim - jauns bizness

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Ainars Eisaks pēc cietuma apmeklē skaistumkopšanas salonu.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ...