Sarunājas ar puķēm kā ar dzīviem cilvēkiem

Alūksniete Ingrīda Ribozola ir diplomēta daiļdārzniece. Viņa nodarbojas ar dažādu stādu – vasaras un ziemas puķu, nedaudz arī kokaugu audzēšanu.

Alūksniete Ingrīda Ribozola ir diplomēta daiļdārzniece. Viņa nodarbojas ar dažādu stādu – vasaras un ziemas puķu, nedaudz arī kokaugu audzēšanu.
Puķu audzētāja ir mācījusies Bulduros un ieguvusi daiļdārznieka profesiju, kurā strādā jau apmēram 20 gadus. Bet nu jau piekto gadu Ingrīdai ir pašai savs ģimenes uzņēmums z/s "Lielmucenieki", kas nodarbojas ar stādu audzēšanu un pārdošanu.
"Šajā biznesā miljonārs nekļūsi," smejas Ingrīda. "Tomēr kā ģimenes bizness tas ir ienesīgs, ja nav jāalgo strādnieki." Arī Ingrīdas vecākā meita mācās Bulduros dārzniecību. Lai gan Ingrīda visādi centās atrunāt meitu, teikdama, ka sievietei šis darbs ir par smagu, meita bija izdomājusi tur mācīties un tagad ir ļoti apmierināta.
"Es audzēju gan vasaras, gan ziemas puķu stādus, nedaudz arī kokaugus pārdošanai. Vasarā nodarbojos arī ar grieztajiem ziediem – lilijām, lauvmutītēm, asterēm, migliņām, limonijām," stāsta Ingrīda. Viņai ir apmēram 50 ziemas puķu šķirņu, šogad 30 no tām ir nākušas klāt, kā arī apmēram 48 šķirnes liliju, astoņas dekoratīvo un astoņas ārstniecisko augu sugas. Vasaras puķu sortiments ir ļoti plašs.
Dekoratīvos krūmus Ingrīda audzē pavisam minimāli, jo tas ir ilgs process. Realizācija tiem ir tikai trešajā ceturtajā gadā.
Ingrīdai ir divas siltumnīcas Ozolu ielā un apmēram hektāru liela teritorija Strautiņos, kur viņa audzē laukņu kultūras. Ingrīda atzīst, ka puķes audzēt ir grūti tāpēc, ka nekad nevar paredzēt pieprasījumu. "Ir jāseko līdzi modei, jo arī puķēm mainās mode," paskaidro Ingrīda.
Sēklas dārzniece iepērk no SIA "Onava", kas izplata vācu firmas "Beneri" sēklas, arī no z/s "Melnalkšņi", kas strādā ar vācu un zviedru firmu sēklām, kā arī kokaudzētavās nopērk interesantus stādus un pati turpina tos audzēt un pārbaudīt. Ingrīda cenšas pārbaudīt ziemas puķes uz tīruma, kā tās jūtas Alūksnes apstākļos, un tikai tad tirgo. "Pie mums katra ziema ir citādāka. Pārbaudījusi, kā aug puķes, es varu cilvēkiem ieteikt, kur un kādā augsnē labāk stādīt, kā šīs puķes pārziemo, vai tās ir jāsedz," stāsta Ingrīda.
Gūst enerģiju no puķēm
Visu laiku ir jāseko līdzi, vai augs ir paēdis, vai ap to neaug nezāles. "Augs parāda, ko viņam vajag. Tādēļ ir jāskatās katru dienu," pamāca Ingrīda. Ziemcietes audzēt ir vieglāk, jo tās prasa tikai tekošo apkopšanu. Ar vasaras puķēm ir citādāk. Vasaras puķes, piemēram, begonijas, petūnijas, ir jāsāk audzēt jau janvārī, tādēļ jākurina siltumnīcas. Tā kā malka šobrīd ir dārga, tad arī vasaras puķu audzēšana prasa vairāk līdzekļu. Ziemcietēm, savukārt, stādāmais materiāls ir nedaudz dārgāks, bet pēc tam audzēšanas procesā ir jāiegulda mazāk līdzekļu.
Puķes Ingrīda audzē gandrīz visu gadu, izņemot decembri un janvāri, jo tad, kā Ingrīda saka, viņai ir atvaļinājums. Viņa izvairās no siltumnīcu kurināšanas šajos mēnešos.
"Puķes dod enerģiju. Tas ir ļoti interesanti. Ar puķēm ir jārunā. Lai cik tas arī smieklīgi neliktos, puķes ir jāapjūsmo. Ja puķe kaut ko labu izdara, piemēram, pēc mēslojuma labi izaug, viņai ir jāpasaka, ka tā ir labi uzvedusies. Jocīgi, vai ne? Sevišķi jāliela rozes," atzīst Ingrīda Ribozola. Dārzniece stāsta, ka sarkanā ehinācija, kas ir ārstnieciskais augs, ir jāstāda dārzā tādā vietā, kur visu laiku staigā garām, tad notiek enerģijas apmaiņa.
Jautāta par šīgada lielo mitrumu, Ingrīda atzīst, ka puķēm tas īpaši netraucēja. Vienīgi varbūt tām, kas aug ārā, jo to saknes visu laiku atradās ūdenī. Bet siltumnīcā puķes, savukārt, nebija lieki jālaista.
"Puķkopim katru gadu ir pārsteigumi. Pagājušajā gadā, piemēram, bija ļoti karsts un sauss, šogad ir mitrs. Neviens nevar paredzēt, kāda būs vasara un kas notiks – vai neuzmetīsies puve. Tādēļ katru dienu ir jāseko līdzi," stāsta Ingrīda.
Daudz kas ir atkarīgs arī no sugas – vienai patīk sausums, citai – mitrums. Šīs vasaras mitrums nepatīk lilijām, tās bieži bija jāmiglo, aukstumā tām uzmetas puve. "Puķes nav īpaši kaprīzas, galvenais, lai tās būtu paēdušas, padzērušas un veselas. Ar laiku puķkopis jūt puķi. Puķe māk pateikt, ko tai vajag," stāsta Ingrīda.
Izaudzētās puķes un stādus Ingrīda realizē turpat Alūksnē tirgū, puķes iepērk ziedu veikals "Flora", iepērk privātie saimnieki, dažādas iestādes, apmēram pusi produkcijas pārdod Balvu tirgū.
Iesaka pārdomāt
Ingrīda nedaudz ierīko arī dārzus. Viņa palīdz realizēt projektus, kurus īpašnieki ir pasūtījuši Rīgā, kā arī konsultē dārzu ierīkošanā. No paša sākuma līdz beigām Ingrīda nav ierīkojusi nevienu dārzu, tikai palīdzējusi iekārtot un pārveidot. Cilvēki ļoti interesējas par kapu ierīkošanu, bet Ingrīdai šobrīd tam neatliek laika. Viņa teic, ka varbūt kādreiz, kad paplašināsies viņas uzņēmums, nodarbošoties arī ar to.
"Veidojot dārzu, vajag pārdomāt, nevajadzētu pirkt visu, kas iepatīkas, it sevišķi kokaugus. Vajag paskatīties, vai būs kur stādīt, vai augam vai kokam būs pietiekami daudz vietas. Cilvēku bieži kļūdās un sastāda par biežu. Pēc desmit gadiem ir žēl griezt ārā," stāsta Ingrīda. Viņa pamāca, ka vajag racionāli izdomāt, ko ņemt ārā, ko stādīt vietā, jo dārzi nav tik lieli un visam nepietiek vietas. Jāpārdomā, vai nevar no kaut kā atteikties. Likvidēt kokus un krūmus vislabāk rudenī, kad nobirušas lapas. Pērkot jaunus augus un stādus, ir jāuzzina, kādā vietā stāds mīl augt. It sevišķi tas attiecas uz skujkokiem. Tādēļ jākonsultējas ar pārdevējiem un stādu audzētājiem.
Alūksnes pusē Ingrīda iesaka audzēt visas ziemas puķes. Uzmanīgākiem jābūt ar kokiem. Piemēram, zeltalietus un dažas vilkābeļu šķirnes nepārziemo. Skuju koki mēdz apdegt pavasara saulē. Tagad mūsu tirgū ienāk ļoti daudzas puķu sugas no Holandes. Daudzas no tām nevarēs izdzīvot mūsu apstākļos, bet citas, piemēram, dārza kalla, kura ir jākopj līdzīgi kā gladiola, šeit jūtas lieliski.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Maigonis Tauriņš ieāva kājas garos gumijas zābakos, jakas kabatā iestūķēja baltā papīrā ietītu sviestmaizi un uzmeta galvā zaļu naģeni. - Ilgi būsi?...

 • Palīdzēs atrast nozagtus suņus

  Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvalde palīdzēs atrast īpašniekiem nozagtus suņus, kas, iespējams, atrodas Talsu rajona Ģibuļu pagasta...

 • Jauniešus pārņem datorspēļu trakums

  Datorspēles nav jaunums. Jau vairāk nekā desmit gadus dažādas spēles ir pieejamas bērniem un ne tikai.Datorspēles nav jaunums. Jau vairāk nekā desmit...

 • Nedēļu bez autotransporta

  Kopš ES valstīs uzsākta tradīcija ik gadu organizēt Eiropas mobilitātes nedēļu, krietni mainījusies cilvēku attieksme pret piesārņojumu, kuru ikdienā...

 • Vai tu esi ES eksperts

  1. Kas ir Eiropas Komisijas prezidents?1. Kas ir Eiropas Komisijas prezidents? a) Romano Prodi; b) Žaks Delors; c) Martijs Ahtisāri; d) Žaks...

 • Komisija grib redzēt tīrāku Eiropu

  Jaunākajā Eiropas Vides aģentūras ziņojumā secināts, ka lielākajās Eiropas pilsētās mirušo 60 tūkstošu iedzīvotāju nāves cēlonis ir ilgtermiņa gaisa...