Saskata perspektīvu

Zemniece gūst atbalstu projektā.

Zemniece gūst atbalstu projektā
Veclaicenes pagasta zemnieku saimniecības "Vizbulītes" īpašniece Velga Rence nolēmusi pievērsties aitkopībai. Tā ir starp sešām pagasta saimniecībām, kuras guvušas atbalstu starptautiskā projektā.
"Tik maza saimniecība nevar strādāt ar peļņu. Ir vajadzīgi lieli līdzekļi, lai nodrošinātu sanitārās un veterinārās prasības, kādas noteiktas piena iepirkumam. Tāpēc govs un citi mājlopi, kā arī kartupeļi un saknes tiek audzēti galvenokārt pašu vajadzībām. Kopš pagājušā gada rudens esmu iesaistījusies projektā "Heifer", saņemot audzēšanai 10 aitas. Liekas, ka šī nozare varētu būt perspektīva," stāsta V.Rence.
Varēs pārdot vilnu un gaļu
Savulaik saimniecībā ir audzētas 5 govis un 10 buļļi, bet pamazām to skaits tika samazināts. Velgai ir deviņi bērni, kuri bija palīgi. Cits pēc cita tie sākuši patstāvīgu dzīvi, un tagad mātes mājās palikuši tikai divi. "Vienīgi meita bija izvēlējusies veterinārārsta profesiju, bet tagad strādā par grāmatvedi. Dēli ir celtnieki, tātad neviens nav izvēlējies lauksaimniecību," atzīst V.Rence.
Lai gan radušās veselības problēmas, viņa spriež, ka bez darba nekā nebūs. Varēs pārdot aitu vilnu un arī gaļu. Interese jau esot jūtama, lai gan aitas saimniecībā ir tikai kopš pērnā rudens. Drīz dzims jēri. Varēs palielināt ganāmpulku, kā arī saskaņā ar projekta nosacījumiem noteiktu aitu skaitu nodot kādai citai mazturīgas ģimenes saimniecībai, kura iesaistījusies projektā. "Tā būtība ir palīdzēt tiem, kuriem saviem spēkiem nav iespēju attīstīt lauksaimniecisko ražošanu. Aitas noēd zāli aizaugušajās pļavās. Novēroju, ka viņas nograuž pat sūnu," atklāj saimniece.
Sienu gatavo ar zirgu
"Vizbulītēs" ir 16 hektāri lauksaimniecībā izmantojamās zemes. V.Rence spriež, ka vajadzētu vismaz 20 aitu mātes. Ar tik lielu ganāmpulku viņa tiktu galā, bet nozares attīstībai un ražošanai ar peļņu vajadzētu vismaz 50 aitu mātes.
Ziemas barībai sagādāts siens un graudi. Sarunāti arī skābsiena ruļļi, ko drīz atvedīs. V.Rence atzīst, ka visgrūtāk ir sagādāt sienu. Divas trešdaļas platību viņa nopļauj un sakasa ar zirga pļaujmašīnu un grābekli. "Es rēķinu, ka tā man iznāk lētāk. Turklāt pļāvējs ar tehniku ir jāgaida, bet laika apstākļi negaida. Kas ir salikts vārtos, tam vairs lietus nekaitēs," spriež zemniece. Tad var arī izmantot tehniku, ja ir pienākusi rinda. Tiesa, 10 aitām tā var sagatavot lopbarību. Bet vairāk?
Cer uz finansiālu atbalstu
V.Rence pieļauj, ka projektā tiks iedalīti līdzekļi saimnieciskām vajadzībām. Tad varēs gatavot skābsiena rulonus, nevis tos pirkt.
Finansiāls atbalsts darbiem būs nauda, ko saņems ar platību maksājumiem. Velga iecerējusi uzcelt nojumi un iegādāties otru elektrisko ganu. Vienu elektrisko ganu saņēma par projekta līdzekļiem. "Sākumā neticēju, bet tagad redzu, ka aitas var ierobežot ar elektrisko ganu. Tās ir gudras," atzīst Velga.
Projektā ir paredzēts arī apmaksāt mācības un pieredzes ekskursijas. Veclaicenes pamatskolā tiek iekārtota telpa mācībām, pasākumiem un amatniecības izstrādājumu gatavošanai no vilnas.

Citu datumu laikraksti

 • Amatpersonu pieķer nedarbos

  Lisabona.Portugāles Pārtikas standartu pārvaldes, kas atbildīga par smēķēšanas aizlieguma ieviešanu sabiedriskās vietās, vadītājs Antonio Nuns...

 • Ne bez skandāliem

  «Pasu bizness» bijis pietiekami ienesīgs."Pasu bizness" bijis pietiekami ienesīgs Pēdējos pāris gadus janvārī par nacionālo tradīciju, gluži kā olu...

 • Prezidentu laiks

  Par vairākām pagājušajām dienām var droši sacīt, ka pasaules notikumu mērogā tās pavadītas zem prezidentu zīmes.Par vairākām pagājušajām dienām var...

 • Pirmais medījums iegūst medaļu

  Izstādē ir vairāku Annas mednieku trofejas.Izstādē ir vairāku Annas mednieku trofejas Armands Skaistkalns pilntiesīgs mednieks ir tikai trīs gadus....

 • Laureāti

  Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību trofeju izstāde atvērta Gulbenē, Pamatu ielā 14, līdz 9.februārim.Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību trofeju...

 • Darbu uzsāk Kredītu reģistrs

  Kopš šā gada 1.janvāra darbojas Kredītu reģistrs – datu bāze par visu kredītņēmēju saistībām pret Latvijas finanšu tirgus dalībniekiem, kuri ir...