Saudzē dzirdi!

Pēc Pasaules veselības organizācijas šā gada datiem vairāk nekā 5 % pasaules iedzīvotāju jeb 466 miljoni saskaras ar vājdzirdību. Prognozē, ka līdz 2050. gadam šis skaitlis sasniegs vairāk nekā 900 miljonus cilvēku. Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv” lēš, ka Latvijā šobrīd ir aptuveni 280 000 cilvēku ar dzirdes traucējumiem.
Iemeslus, kāpēc tik daudzi saskaras ar dzirdes traucējumiem, skaidro sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane. “Dzirde ir ļoti interesanta organisma funkcija, jo dzirdes orgāns – iekšējā auss – nekad nepārstāj darboties un neatpūšas, tā nepārtraukti uztver skaņas vibrācijas, pārvadot tās uz smadzenēm,” saka farmaceite. Dzirdes traucējumi var būt iedzimti, iegūti dzīves laikā, piemēram, izslimojot infekcijas slimības, bet tos var izraisīt arī dažādi ikdienas ieradumi. 
Uzturēšanās skaļā troksnī veicina neirosensoro vājdzirdību. Tā Latvijā ir izplatīta arodslimība tiem, kas ikdienā strādā trokšņainā vidē. Šādā vidē obligāti jālieto skaņu izolējošas austiņas vai ausu aizbāžņi.
Mūzikas klausīšanās austiņās – bieža cilvēku izvēle, pārsvarā regulāri, par daudz un par skaļu. Var izraisīt ne tikai matiņšūnas atrofiju un dzirdes pasliktināšanos, bet atstāt iespaidu arī uz smadzeņu darbību. Tāpat svarīgi austiņas uzturēt tīras, citādi tās ārējā ausu kanālā var izraisīt infekciju.
Pārmērīga auss higiēna. Auss ir pašattīrošs orgāns un sērs tajā nepieciešams, lai nodrošinātu aizsardzību pret baktērijām. Lietojot kosmētiskos vates kociņus, sērs ne tikai tiek sastumts dziļāk ausī, bet tā var viegli iegūt arī auss mikrotraumas, kurās, iekļūstot infekcijai, rodas iekaisums, kas ir grūti ārstējams.
Ilgstoša runāšana pa telefonu, turot to pie auss. Tālrunis darbojas noteiktā frekvencē, kuras ietekmē mazie auss muskuļi sāk darboties nepareizi un cilvēks sāk dzirdēt sliktāk. Ieteicams nerunāt pa tālruni ilgāk par vienu stundu dienā vai izmantot brīvroku sistēmas.
Novecošanās. Lielākā daļa vecuma izraisīto dzirdes traucējumu saistīti ar asinsvadu stāvokli. Dzirdes orgāns cieš, ja asins cirkulācija ir traucēta. Jāņem vērā, ka asinsvadi, kas ved uz iekšējo ausi, atrodas kaulā, tāpēc tos nav iespējams paplašināt medikamentozi. Tāpēc, lai asinsvadu sieniņas būtu kārtībā un vecumdienās izvairītos no dzirdes traucējumiem, ļoti svarīgi savlaicīgi sekot līdzi uzturam un veselīgam dzīvesveidam.


Citu datumu laikraksti

 • Rēzeknē starptautiskas kinologu biatlona sacensības 2

  Rēzeknē starptautiskas kinologu biatlona sacensības

  Jau vairāk nekā 10 gadus Valsts robežsardzes koledža organizē starptautiskas kinologu biatlona sacensības “Latvija 2019”. Tajās kopā ar saviem...

 • Hokejisti uzsāk sezonu

  Hokejisti uzsāk sezonu

  “HK Alūksne” aizvadījis pirmās spēles Vidzemes čempionāta hokejā trešajā līgā. Šīs sezonas pirmajā spēlē piedzīvots zaudējums ar rezultātu 3:10 pret...

 • Pildītās cukīni “laiviņas” 4

  Pildītās cukīni “laiviņas”

  Sastāvdaļas●  3 nelieli jaunie kabacīši vai        2 garāki cukīni, ●  apmēram 300 gramu maltās            gaļas, ●  3 – 4 tomāti, ●  2 sīpoli, ● ...

 • Apzināt dabas vērtības

  Apzināt dabas vērtības

  Krāšņā Latvijas un visas pasaules daba, kas mūs priecē un nodrošina dzīvo organismu eksistenci, sastāv no ļoti daudziem elementiem, un viens no...