Saudzēt gan acis, gan acenes

Laikus pārbaudīt vai pamanīt, ka bērna redze ir pasliktinājusies, ir tikai puse darba. Ja bērnam jāvalkā brilles, ārsta ziņā ir tās pareizi piemeklēt, bet no katra paša valkātāja, bērnu gadījumā – arī vecāku, attieksmes un rūpības ir atkarīgs, vai brilles redzei palīdzēs vai sagādās papildu slodzi.

Jūt krīzi
“Cilvēki pie acu ārsta nāk daudz mazāk nekā agrākos laikos, tātad mazāk seko līdzi redzes veselībai, arī vai brilles lieto atbilstošas, vai tās ir pietiekamas redzes korekcijai. Pēc noteikta vecuma svarīgi ir arī pārbaudīt acs spiedienu, ko izdara ārsts,” atgādina acu ārste Maija Retējuma. Diemžēl nereti cilvēks piemeklē lasāmbrilles lielveikalā vai tirgū, jo piedāvājums ir, nepadomājot, ka svarīgs ir centrējums, individuāla redzes korekcija. Tāpat gadās, ka ar brillēm viens otram izlīdz ģimenes locekļi.
Valsts apmaksā brilles – gan lēcas, gan ietvarus – tikai bērniem “ar ļoti lielām dioptrijām”, taču tad jābrauc uz Acu slimību klīniku Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Vienības gatvē Rīgā – valsts kompensētās redzes korekcijas līdzekļus drīkst izrakstīt tikai šīs klīnikas ārsti, un brilles izgatavo “Pasaules optika” turpat Rīgā. Gatavās brilles var saņemt arī citviet Latvijā, kur vien ir “Pasaules optikas” saloni.
Ja briļļu iegāde ir nepieciešama, vēlams taupīt ar prātu – kā jau ilgtermiņa pirkuma gadījumā. Var izvēlēties pārklājumu, kas pasargās no skrāpējumiem, un lēcas kalpos ilgāk. “Vērts samaksāt mazliet dārgāk,” spriež ārste.

Izvēlēties ar prātu
Bērnu seja nav tikai neliela izmēra pieaugušā seja, tai ir savas uzbūves īpatnības, tāpēc arī tiek izstrādāti īpaši briļļu rāmji. “Ja brilles nav atbilstoši piemeklētas, tad tās būs lieks traucēklis mazajam bērna degunam,” teic optometriste Ieva Rikena. Pavisam maziem bērniņiem izvēlas silikona ietvarus, jo šis materiāls ir pietiekami mīksts, neplīstošs un viegls. Jārēķinās, ka bērni mēdz būt aktīvi un kustīgi, ne vienmēr brilles uzliek un noņem lēnām un prātīgi – atsevišķiem modeļiem ir atsperes, kas ļauj briļļu kājiņām kustēties plašākā leņķī.
Pirmsskolas vecumā, apmēram jau no trīs gadiem, var izvēlēties plastikāta vai metāla ietvarus, taču ne ar ļoti šauriem lēcu lodziņiem, lai neveidotos ieradums skatīties tiem pāri.
Atsevišķās skolās sporta skolotāji joprojām liek noņemt brilles pirms stundas, kas bērniem ar sliktu redzi faktiski liedz pilnvērtīgi piedalīties sporta spēlēs. Iespējams, tas saistīts ar padomju laika pieredzi, kad briļļu lēcas bija no stikla un saplīšanas gadījumā draudēja acu trauma. Šobrīd bērniem briļļu lēcas tiek izgatavotas no citiem materiāliem. I. Rikena ieteic polikarbonāta vai plastikāta briļļu lēcas, taču jāņem vērā arī citas nianses, tāpēc atbilstošāko variantu palīdzēs izvēlēties optikas speciālists uz vietas salonā.

Ausis ir ne tikai dzirdei
Vecāki nereti sūdzas – bērnam brilles izskatās kā sametušās, saliektas. Ja noliek uz galda, viena kāja ceļas gaisā, uzmācas šaubas, vai lēcas ir pareizā leņķī pret redzes virzienu. “Var atbildēt ar mazliet humoristisku teicienu – ausis mums ir ne tikai dzirdei, bet arī līdzsvaram,” raksturo I. Rikena. Tas nozīmē, ka dažkārt brilles, kas labi un pareizi sēž uz ausīm, ne vienmēr uz galda stāvēs līdzeni, jo dabā mēdz būt, ka viena austiņa ir nedaudz augstāka par otru.
Citādi ir gadījumā, ja lēcas ir tik tuvu acīm, ka tām pieskaras skropstas. Tā nedrīkstētu būt ne kādu sejas īpatnību, ne briļļu valkāšanas paradumu, piemēram, uzstumt uz deguna ļoti augstu, dēļ. I. Rikena pieļauj, ka šajā situācijā pie vainas varētu būt briļļu deguna balstiņi, kuri vairs neatrodas vajadzīgajā augstumā, bet ir izpletušies par daudz. Līdz ar to, lai brilles turētos uz deguna, cilvēks tās piebīda dziļi pie acīm un rezultātā skropstas skar brilles. Tādos gadījumos noteikti jādodas uz optikas salonu, kur optikas speciālists vai briļļu meistars veiks apkopes darbus. Iespējams, jāpieloka kājiņas, lai tās labāk fiksētos aiz auss, vai jānomaina jau nolietojušies briļļu deguna balsti. Kājiņas viegli deformēt ar paradumu gulēšanas laikā nenoņemt brilles – ja nomiedzis pielavās, nereti nav laika un spēka noņemt brilles.

Pasargāt no slodzes
Meistars arī izvērtēs, vai brilles jāievieto speciālā ultraskaņas tīrīšanas ierīcē, lai atbrīvotu tās no netīrumiem, kas iespraukušies pašam neiztīrāmās un grūti aizsniedzamās vietās. Netīrumi var radīt arī pastāvīgus “gružus” redzes laukā, pie kuriem pierod, bet kas sagādā papildu slodzi.
Mīnuss plastikas lēcām, bet pluss stiklam kā materiālam ir izturība pret skrāpējumiem. Plastika daudz ātrāk iedzīvosies švīkās, sevišķi, ja nevērīgi izturēsies pret lēcu tīrīšanu. “Ja briļļu lēcas ir saskrāpētas, cilvēkam caur to ir grūtāk saskatīt nepieciešamo, līdz ar to tiek sasprindzināta acs, tai tiek radīta nevajadzīga papildu slodze, kas var ietekmēt redzi. Rezultātā netiek pildīta briļļu funkcija – palīdzēt saredzēt labāk, bet redzei tiek nodarīts nevajadzīgs noslogojums. Šādā gadījumā stipri saskrāpēta briļļu lēca būtu jānomaina pret jaunu,” atgādina I. Rikena.

Citu datumu laikraksti

 • Kā nekļūt par pūļa cilvēku?

  Domā ar savu galvu! Nelēksi taču akā, kad citi lec – tā pamāca vecāki, cenšoties pasargāt atvases no muļķīgas rīcības. Tikmēr rotaļa “Ādamam bij'...

 • Mājas aptieciņa “aug”

  Mājas aptieciņa draud pārvērsties par mazo laboratoriju – šāds novērojums rodas, noraugoties reklāmās, kas piedāvā medicīnas preces lietošanai...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne Lai nodrošinātu Bībeles muzeja darbību, kā arī kultūras vērtību – Bībeles seno eksemplāru - saglabāšanu un veicinātu tūrisma attīstību,...

 • Aktīvi piedalās skatēs

  Apes un Alūksnes novadu radošie kolektīvi virzās aizvien tālāk un aktīvi piedalās dažādās skatēs. Limbažos, Smiltenē un Valkā turpinās Vidzemes...

 • Alūksne īsumā

   Alūksne Policija jau informēja, ka 18.februārī pulksten 12.40 Latgales ielā pie mājas nr. 8 neatļautā vietā ielas braucamo daļu šķērsojusi...

 • Vai paliksim bez sabiedriskā transporta?

  Pasažieriem Vidzemes un Zemgales reģionā jau visai drīz var nākties samierināties ar vietējo reģionālo pārvadājumu samazināšanos – nesegto pagājušā...