Savu laimi veido no maziem sīkumiņiem

“Es ļoti mīlu dzīvi un visiem varu teikt, ka tā ir skaista,” saka Malienas tautas nama vadītāja Janīna Čugunova.

"Es ļoti mīlu dzīvi un visiem varu teikt, ka tā ir skaista," saka Malienas tautas nama vadītāja Janīna Čugunova. Viņa neslēpj, ka ar dzīvi ir apmierināta un jūtas laimīga. Viņasprāt, lai cilvēks būtu laimīgs, viņam uz darbu jādodas ar prieku un tikpat priecīgam jābūt, atgriežoties mājās.
"Ir jābūt vajadzīgam cilvēkiem. Arī tā ir laime. Protams, laimei ir vajadzīga arī mīlestība. Manuprāt, laime sastāv tikai no maziem sīkumiņiem, jo nez vai ir tāda "liela laime"," uzsver J.Čugunova.
Vairāk nekā 20 gadus Janīna ir strādājusi Mālupes pienotavā. Kad tur samazināja darbinieku skaitu, viņa kļuva bezdarbniece. J.Čugunova ir pārliecināta - tā ir traģēdija, ja cilvēks paliek bez darba. Viņa to spēja pārdzīvot optimistiski un ticēja, lai notiek kas notikdams, viss notiek uz labu.
"Es tagad jūtos daudz vairāk apmierināta ar darbu un pienākumiem nekā agrāk. Darbs pienotavā bija kļuvis par ikdienas rutīnu, lai gan nemitīgi vajadzēja kontaktēties ar cilvēkiem. Bet laiku, kad biju bezdarbniece, nenožēloju, jo tad apmeklēju vairākus kursus un ieguvu sertifikātus," atzīst J.Čugunova.
Nu viņai ir tik daudz darba pienākumu, ka reizēm pat domājot - kā ar to visu lai tiek galā? Janīna atzīst, jo vairāk cilvēkam ir jāizdara, jo vairāk viņš paveic. Pašlaik J.Čugunova ir Malienas tautas nama vadītāja, Malienas pagasta sociālā darbiniece un Malienas pagasta dramatiskā kolektīva vadītāja. Turklāt visus trīs darbus viņa apvieno arī ar studijām Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolas "Attīstība" Smiltenes filiālē, kur pirmo gadu apgūst sociālā darbinieka specialitāti.
Sāpes neizrāda citiem
Sevi viņa raksturo kā tipisku Vērša zīmes pārstāvi - ja reiz ko iedomājas, tad par katru cenu spītīgi cenšas to sasniegt. Smalkie darbi, piemēram, tamborēšana vai adīšana, nav viņai domāti, jo Janīnai uzreiz vajag redzēt darba rezultātu. Viņa ir tiešs cilvēks - ko domā, to arī saka, bet sāpes nevienam neizrāda, visu pārdzīvojot sevī. Viņai patīk dzīvē riskēt, izmēģinot ko jaunu, bet nepatīk fantastika.
"Esmu optimiste. Protams, arī man dzīvē bijuši skumji brīži, bet es sevi mierinu, ka viss ir pārejošs. Agrāk nevarēju pat iedomāties, ka kādreiz būšu kultūras darbiniece. Es, piensaimniece, pēkšņi - kultūras darbiniece, tas šķita nesavienojami, tomēr dzīvē viss ir iespējams.
Kad nedaudz vairāk kā pirms gada Malienas pagasta padomes priekšsēdētājs Aivars Baltais aicināja mani kļūt par tautas nama vadītāju, es piekritu ātri. Tikai pēc tam, kad biju parakstījusi darba līgumu, sāku domāt - ko es esmu izdarījusi? Tomēr man patīk šis darbs. Šaubos, vai ir tāds darbs, kuru darot cilvēks neizjūt stresu. Naktī pirms liela kultūras pasākuma nevaru mierīgi gulēt, jo nemitīgi domāju - ko un kā darīšu. Bet, ja man mājās govs atnesas, arī tad ir stress. Ja būtu vēl vairāk govju, man būtu vēl vairāk stresa. Katrs darbs cilvēkam uzliek noteiktu atbildību," uzskata J.Čugunova.
Pašdarbnieku teātra dzīvē viņa iesaistījusies jau pirms vairākiem gadiem, kad sākusi veikt pirmos darba pienākumus kā sufliere. Arī aktrises lomā pati ir iejutusies.
"Ir grūti atrast pagasta dramatiskajam kolektīvam piemērotu lugu, ko iestudēt. Bet, ja visi kolektīvi spēlēs Blaumani, vai tas būs interesanti? Pašlaik vēl izvērtēju - vai šis ir īstais darbs man, vai es varu ar to tikt galā," atzīst J.Čugunova.
Viņa ir gandarīta, ja pēc kultūras pasākuma apmeklētāji atzīst, ka ir labi pavadījuši laiku. Kā tautas nama vadītājai viņai gribas vēl daudz izdarīt.
"Dzirdot pozitīvas atsauksmes, vēlos strādāt vēl un vēl. Gribas, lai cilvēki pasākumos jūtas labi. Priecājos, ka pagasta pašdarbības kolektīvos iesaistās arvien vairāk vīriešu."
Apzinās augstākās izglītības nozīmi
Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolas "Attīstība" Smiltenes filiālē Janīna apgūst sociālā darbinieka specialitāti. Viņa neslēpj, ka ir grūti apvienot darbu ar mācībām. Turklāt Janīna kopā ar citiem Alūksnes rajona studentiem, kas arī mācās turpat, katru dienu vienu nedēļu mēnesī ar personisko transportu mēro ceļu Alūksne - Smiltene - Alūksne.
"Visgrūtākā ir pirmā nedēļas diena, jo nevar atsākt mācīties. Pēc tam secinu, ka nedēļa bijusi ļoti jauka. Atzīstu - esmu sākusi mācīties par vēlu, jo iegūtās zināšanas būtu lieti noderējušas agrāk, audzinot bērnus. Ir grūti, jāpilda daudz mājas darbu, par studijām ir jāmaksā, bet es jau gadu būšu mācījusies! Tas ir daudz. Ja izturēju šo, tad izturēšu arī pārējos trīs gadus. Man tas patīk. Es nebūšu nekas Eiropas Savienībā, ja man nebūs augstākās izglītības. Diemžēl to ir grūti iestāstīt daļai gados jaunu cilvēku," apgalvo J.Čugunova.
"Ir patīkami izjust, ka pagasta sociālo darbinieku respektē, tomēr palīdzēt sociāli maznodrošinātajiem ir grūti. Bieži vien cilvēki negrib, lai sociālais darbinieks palīdz, jo viņi savā dzīvē neko nevēlas mainīt. Viņi saņem pabalstu un ir apmierināti. Mudinu cilvēkus nesēdēt mājās, bet apmeklēt pagasta pasākumus, lai vismaz kaut ko citādāku piedzīvotu. Nezinu, kam ir jānotiek, lai cilvēks kaut ko vēlētos mainīt. Sākumā domāju, ka pie visa vainīgs bezdarbs, bet tā nav. Ar pabalstu izsniegšanu mēs pieradinām šos cilvēkus pie regulāriem ienākumiem," uzskata J.Čugunova.
Ceļojot gūst jaunas idejas
Brīvajā laikā J.Čugunova kopā ar dzīvesbiedru Andi labprāt ceļo. Viņi ir apmeklējuši vairākas Eiropas valstis - Poliju, Čehiju, Ungāriju, Austriju, kā arī Baltijas valstis. "Vienreiz gadā vēlamies aizbraukt kaut ko apskatīt, jo abiem ceļošana ir vaļasprieks. Protams, piekrītam atziņai, ka "nekur nav tik labi, kā mājās". Ceļojumu laikā gūstam daudz jaunu ideju, piemēram, kā labiekārtot mājas apkārtni, un lieliski atpūšamies," stāsta J.Čugunova. Viņa labprāt lasa filozofisko literatūru.
"Man ir labi bērni - meita Dita un dēls Ingus. Dita pērn absolvēja Latvijas Lauksaimniecības universitāti un ieguva ekonomistes - juristes profesiju. Praksē Somijā viņa iepazinās ar savu vīru. Tagad viņi ir precējušies, dzīvo Somijā un audzina dēlu Niko. Es ļoti gaidu katru reizi, kad viņi atbrauc ciemos. Ingus pašlaik mācās Smiltenes arodvidusskolā. Uz viņu vienmēr varu paļauties. Žēl, ka bērni tik ātri izaug. Jānožēlo, ka man ir tikai divi bērni. Jaunajām un topošajām māmiņām saku, ka vajag vairāk bērnu, jo viņi tik ātri izaug un pamet vecāku mājas," secina J.Čugunova.
Sirdī jūtas kā Malienas cilvēks
Pirms pieciem gadiem Janīna ar ģimeni iegādājās māju Mālupē Pededzes upes krastā - "Ķieģelniekus". Tajā dzīvo trīs paaudzes - Janīnas mamma, Janīna ar dzīvesbiedru Andi un dēls Ingus.
"Ceram, ka Ingus ar draudzeni arī te dzīvos. Kad atnācām uz "Ķieģelniekiem", te bija liela nekārtība. Sākumā domāju: "Ārprāts, ko es te darīšu?"
Agrāk dzīvojām Malienas pagasta centrā. Tagad esam gandarīti par paveikto un to, ka 2002.gadā ieguvām Mālupes pagasta sakoptākās sētas titulu. Ir radinieki, kas pie mums labprāt brauc, jo blakus mājai tek Pededze, tur var makšķerēt. Tomēr, lai arī dzīvojam Mālupē, sirdī jūtu, ka esmu Malienas cilvēks. Mana dzimtā pilsēta ir Preiļi," saka J.Čugunova.
Kopā ar ģimeni viņa apsaimnieko 22 hektārus zemes Mālupē un 12 hektārus Malienā.
"Cenšamies visu apsaimniekot paši, bet kādu zemes gabalu arī iznomājam. Ar lauksaimniecību nenodarbojamies, jo neredzam tam jēgu. Mājas solī daudz palīdz mana mamma," saka J.Čugunova.
Viņa neslēpj, ka lapu kokus pie mājām nestāda, jo zina - neviens nevēlēsies kasīt pērnās lapas.
"Reizēm paziņas un draugi jautā, vai mums šo koku nepietrūkst. Es tos kompensēju ar lielām puķu dobēm. Esmu pavasara cilvēks, kam patīk strādāt dārzā. Bet man nebūs nekādu sirdsapziņas pārmetumu, ja visu dienu nogulēšu, kājas saslējusi, un neko nedarīšu. Arī atpūta ir vajadzīga," ir pārliecināta J.Čugunova.

Citu datumu laikraksti

 • Sāpes nespēj izdzēst sievietes dzīvotspēju

  Zeltiņu pagastā ne katrs zina stāstīt, kur sastapt Noru Arāju. Toties Ombas dzīvesvietu parādīs pat bērni.Zeltiņu pagastā ne katrs zina stāstīt, kur...

 • Deputāti paziņo par ienākumiem

  Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Grūbe ienākumu deklarācijā Valsts ieņēmumam dienestam norādījis, ka pērn domē nopelnījis algu...

 • Veic darījumus ar nekustamiem īpašumiem

  Alūksnē nesen sācis darbu SIA “Vidzemes īpašumi” birojs, kas veiks darījumus ar nekustamiem īpašumiem, sniegs juridiskus pakalpojumus un finanšu...

 • Pagasta tautas namam ir jauna vadītāja

  No aprīļa Ilzenes tautas namam ir jauna vadītāja - ilzeniete Linda Vērse. Viņa ir arī līnijdeju pasniedzēja.No aprīļa Ilzenes tautas namam ir jauna...

 • Apzinās piesārņotas vietas mežos

  Tradicionālajās Meža dienās šogad īpaša uzmanība veltīta mežu atjaunošanai un jaunaudžu kopšanai.Tradicionālajās Meža dienās šogad īpaša uzmanība...

 • Organizē profilaktisko reidu

  Alūksnes policija 7.aprīlī profilaktiskajā reidā pārbaudīja 30 automašīnas, informē Alūksnes kārtības policijas priekšnieks Zigurds...