Sekretāres darbā katra diena ir citāda

Daudziem sekretāra darbs šķiet vienveidīgs un garlaicīgs, bet Zeltiņu pagasta padomes sekretāre Elita Laiva šo darbu sauc par visinteresantāko.

Daudziem sekretāra darbs šķiet vienveidīgs un garlaicīgs, bet Zeltiņu pagasta padomes sekretāre Elita Laiva šo darbu sauc par visinteresantāko.
Šomēnes aprit 16 gadi, kopš Elita Laiva pilda Zeltiņu pagasta padomes sekretāres pienākumus. "Pēc vidusskolas absolvēšanas gribēju studēt ģeogrāfiju, diemžēl neizturēju konkursu. Diezgan ātri izveidoju ģimeni. Pēc tam sešus gadus nostrādāju skolā par pionieru vadītāju, tad sāku pildīt sekretāres pienākumus. Mana vīramāte gāja pensijā, bet es mantoju viņas amatu," smej sekretāre.
Sāpīgi uztver citu problēmas
E.Laiva uzskata, ka sekretāres darbs varētu būt neinteresants kāda uzņēmuma birojā, bet pagasta padomē tas nav garlaicīgs. "Pašvaldības sekretāres uzdevums nav tikai strādāt ar papīriem. Lielākoties tas saistās ar cilvēkiem un domām par viņiem," saka E.Laiva.
Elita atklāj, ka viņai ir daudz pienākumu. Viņas pārziņā ir lietvedība, dzīvesvietas deklarēšana, dzimtsaraksti, pašvaldības sēžu protokolēšana, dokumentu kārtošana, iesniegumu pieņemšana un daudzas citas lietas. "Vēlētos vairāk uzmanības veltīt cilvēkiem, taču daudz laika pavadu, rakstot papīrus. Reizēm šķiet, ka bez tiem varētu arī iztikt, bet normatīvajos aktos ir daudz dažādu prasību," saka Elita.
Viņa uzskata, ka mazā pašvaldībā, kāda ir Zeltiņu pagasta padome, tikt galā ar darbiem nav grūti. "Zeltiņu pagasts ir kā viena Alūksnes daudzstāvu māja. Visi cilvēki ir pazīstami. Es sāpīgi uztveru katra pagasta cilvēka problēmas. Katra pagasta cilvēka sāpes uztveru kā savējās. Man būtu vieglāk, ja mācētu tās nodalīt un būtu nedaudz egoistiskāka," spriež sekretāre.
Nedala cilvēkus kategorijās
Elitu gandarī, ka pagasta cilvēki ar viņu dalās gan problēmās, gan priecīgos notikumos. "Cilvēki ar gaišām domām ienes prieku ikdienas darbā. Esmu secinājusi, ka zeltinieši ir gaiši un labi cilvēki, kas cenšas dzīvē ko panākt. Prieks par jauniešiem, kas aktīvi darbojas gan sportā, gan kultūrā," saka E.Laiva.
Sekretāre atklāj, ka par sevi dzird sakām, ka esot iedomīga un lepna. "Tāds ir mans ārējais veidols. Es neesmu cilvēks, kas bieži smaida. Tādi jau tie Mežāži ir. Tomēr cilvēki, kas ar mani kontaktējas, saprot, ka esmu citāda. Ja spēju, vienmēr mēģinu palīdzēt cilvēkiem, jo nedalu tos kategorijās. Manuprāt, visi ir vienādi. Daudziem šķiet, ka pagasta darbinieki ir tā saucamā kungu kārta. Tas sāp, jo uzskatu, ka nevar cilvēku vērtēt pēc viņa materiālā stāvokļa," klāsta Elita.
Palīdz arī kolēģi
Darbā Elitai vissaistošākais šķiet dzimtsarakstu darbs. Viņa priecājas par katru jaundzimušu bērnu un noslēgtām laulībām. "Saistoša šķiet iespēja tikties ar rajona un valsts, kā arī dažādiem pazīstamiem cilvēkiem," stāsta sekretāre.
Lai arī reizēm ir periodi, kad sakrājies daudz darba, Elita saka, ka viņa nenogurst. " Man palīdz kolēģi. Galvenais, ka ir darbs, kas nav vienmuļš, jo katra diena ir citādāka," uzskata viņa.
Jautāta, vai spētu pagasta padomes sekretāres darbu mainīt pret kādu citu, Elita atzīst, ka vienīgā vieta, kur viņa sevi vēl varētu iedomāties, ir bibliotēka. "Bibliotēkā strādā mana krustmāte, kādreiz tur strādāja arī tante. Lai arī grāmatu lasīšanai atliek maz laika, tā man ir mīļa. Bibliotēkā es varētu izpausties radoši. Varētu lasīt dzejoļus, rīkot pasākumus. Sekretāres darbā man tieši tā pietrūkst," secina E.Laiva. Viņa atzīst, ka nestrādāt viņa nevarētu. "Neesmu no tiem, kas sēž mājās. Pat atvaļinājumā nevaru mierīgi nosēdēt, vienmēr atrodu, ko darīt, kaut vai remontēju dzīvokli. Reizēm gan rodas vēlme noslēpties no visiem, taču tas ātri pāriet, jo nevaru iztikt bez šā darba," atklāj Elita.
Dejas domā pati
E.Laiva vienmēr cenšas iesaistīties pagasta sabiedriskajā dzīvē. "Man bija sapnis izveidot bērnu deju kolektīvu. Pagastā ir maz bērnu, turklāt katram ir savs raksturs un viņus grūti piespiest dejot vienā pārī, ja viņi to nevēlas, tāpēc no šīs idejas nācās atteikties," stāsta sieviete.
Vairākus gadus Elita ir darbojusies ar pieaugušo deju kolektīvu "Alise". "Sākumā domājām, ka teātra izrāžu cēlienu pārtraukumos dejotāji varētu izklaidēt skatītājus," atceras "Alises" vadītāja.
Elita atklāj, ka mūziku un soļus dejām domā pati. "Pēc darba palieku ilgāk. Klausos mūziku, meklēju kaut ko skaistu. Tad domāju soļus. Palīdz arī atraktīvie dejotāji. Dejas rodas tāpēc, ka raksturo konkrētu izrādi, vai arī tāpēc, ka iepatīkas kāda dziesma," stāsta E.Laiva. "Alises" vadītāja atklāj, ka deju kolektīvs izpilda 39 pašradītas dejas. "Nekas jauns nav tapis jau otro gadu, jo daži dejotāji vairs nedejo. Tomēr ceru, ka sanāksim kopā un turpināsim tradīcijas," saka E.Laiva. Viņa piebilst, ka pašreiz neveicot nekādu sabiedrisko pienākumu. "Man nepārtraukti ir tāda sajūta, ka tuvākajā laikā kaut kam jānotiek. Tikai šobrīd vēl nevaru pateikt, kas tas būs."
Kādreiz daudz sportojusi
Elita ir aktīvs cilvēks. "Es neesmu bijusi mājas bērns, jo dzīvoju internātā. Varbūt man arī patīk vientulība, bet tikai tad, ja tiešām esmu viena. Tā relaksējos. Patīk vientulībā staigāt gar jūru vai lasīt dzejoļus. Vēlos būt vai nu pilnīgā vientulībā, vai gluži pretēji - būt kopā ar daudziem cilvēkiem un nepārtraukti kaut ko darīt," saka viņa.
Elita atklāj, ka labprāt piedalās dažādos pasākumos, kādreiz arī daudz sportojusi. Viņai patīk mest šautriņas. Lai sacensībās no bailēm netrīcētu roka, viņa iesaka iedzert glāzi džina ar toniku.
"Skriet un lēkt es nemāku, bet mešana man padodas. Esmu ieguvusi arī godalgotas vietas šautriņu mešanā. Kādreiz man labi panākumi bija arī bumbiņas mešanā tālumā," stāsta E.Laiva.
Viņa smejas, ka kādreiz esot bijusi liela sportiste, spēlējusi arī volejbolu, bet šobrīd viņa vairāk esot līdzjutēja abiem dēliem, kas spēlē basketbolu un futbolu. "Ja Zeltiņos uzbūvēs sporta zāli, es noteikti atkal sākšu sportot," piebilst Elita.
Patīk gatavot ēst
E.Laiva atklāj, ka viņas dzīvē svarīgākā vieta ir atvēlēta bērniem. "Nepārtraukti domāju par viņiem un dzīvoju līdzi katram sasniegumam," saka Elita. Lai arī neviens no ģimenes nav sūdzējies par uzmanības trūkumu, tomēr Elita gribētu vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, jo reti kad iznāk būt mājās visiem kopā.
Brīvajā laikā pagasta padomes sekretāre skatās televīzijas šovu "Logi". "Kad redzu citu cilvēku problēmas, es aizmirstu savējās," apgalvo Elita. Viņa lasa grāmatas, pārsvarā autobiogrāfiskas. Elita saka, ka, dzīvojot mājās, viņa lasītu vēl vairāk, bet esot maz brīvā laika.
"Man patīk gatavot ēst, ja nav jādomā, no kā gatavot. Šo prasmi esmu mantojusi no vecmāmiņas. Viņa bija laba saimniece. Vecmāmiņu bieži aicināja rīkot godus," stāsta E.Laiva.
Kā patīkamu nodarbi Elita min arī apsveikumu rakstīšanu. "Katram cilvēkam gribu uzrakstīt kaut ko jauku, atrast piemērotu tekstu, kādu dzejoli, lai tas attiektos tieši uz sveicamo cilvēku."
Elita ir neatlaidīga. Pagājušajā gadā viņa vēlējās sākt studēt Daugavpils Universitātes socioloģijas nodaļā Balvos.
"Diemžēl nebija pietiekama cilvēku skaita, lai izveidotu grupu. Neesmu atmetusi cerības, domāju, ka šogad man to izdosies realizēt. Nedaudz jocīgi būs, jo studijas sākšu reizē ar vecāko dēlu. Bet laiks iet uz priekšu un vajag mācīties," apņēmīgi saka E.Laiva.

Citu datumu laikraksti

 • Ugunsgrēkā sadegusi sieviete

  Liepnas pagastā 28.janvārī bija šajā gadā pirmais ugunsgrēks ar traģiskām sekām - gājusi bojā 74 gadus veca sieviete.Liepnas pagastā 28.janvārī bija...

 • Vairumam skolēnu slēpot patīk

  Laikraksta redakcijā šonedēļ saņēmām kādas uztrauktas bērna māmiņas zvanu, kas bija sašutusi par to, ka visiem bērniem Alūksnes skolās liek...

 • Zvērēs uzticību valstij Valentīna dienā

  Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā karavīra zvērestu no jauniesauktajiem pieņems Svētā Valentīna dienā - 14.februārī.Alūksnes Mobilo strēlnieku...

 • Gūst enerģiju no masāžas

  Alūksnes klubiņa “Optimisti” dalībnieces savās tikšanās reizēs ne tikai nodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu, bet arī viena otrai veic...

 • Uzņēmumus dibina vairāk

  Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni uzņēmumi, bet likvidēti - 27.Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni...

 • Pilsētā būs četri vēlēšanu iecirkņi

  Alūksnes pilsētas dome nolēma noteikt 12.jūnijā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām četras vietas, kur atradīsies vēlēšanu iecirkņi.Alūksnes...