Seminārā pārrunā paveikto

Gada noslēguma seminārā Latvijas dzimtsarakstu nodaļu darbinieki atskatījās uz šogad paveikto un pārrunāja jauninājumus, kas gaidāmi darbā.

Gada noslēguma seminārā Latvijas dzimtsarakstu nodaļu darbinieki atskatījās uz šogad paveikto un pārrunāja jauninājumus, kas gaidāmi darbā.
Alūksnes pilsētas dzimtsarakstu nodaļas pārzine Anita Grīvniece, kas arī apmeklēja semināru, saka, ka šogad aprit desmit gadi, kopš Latvijā ir spēkā Civillikums.
"Šogad ir veiktas vairākas izmaiņas Civillikumā un izstrādāts jauns Civilstāvokļa aktu likums. Pašlaik tas ir iesniegts Saeimā, bet vēl nav apstiprināts. Dzimtsarakstu nodaļu darbinieki visvairāk gaida, kad atcels likuma prasību par laulības reģistrāciju pēc laulājamo vai viņu vecāku dzīvesvietas. Ja jauno likumu apstiprinās, tad laulāties drīkstēs jebkur Latvijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Es to vērtēju pozitīvi, jo reizēm jaunie nevēlas laulību slēgt vietā, kur dzīvo. Izmaiņas paredz, ka, stājoties laulībā, nevajadzēs dzimšanas apliecību un ārsta izziņu, jo šobrīd tā ir tikai formalitāte. Tāpat dzimtsarakstu nodaļai, kurā vecāki reģistrēs jaundzimušo, nevajadzēs izsniegt dzimšanas zīmi, bet tikai dzimšanas apliecību. Dzimšanas zīme laika gaitā nav attaisnojusi savu nepieciešamību," stāsta A.Grīvniece.
Likumprojekts paredz, ka personu miršanas apliecībās un miršanas reģistrā ētisku apsvērumu dēļ nerakstīs nāves cēloni. "Seminārā skaidroja, ka mazdēlam nav jāzina, kādu nāvi, ja tā nav bijusi dabiska, sev ir izvēlējies, piemēram, viņa vectēvs," saka A.Grīvniece.
Seminārā pārrunāja arī vairākus specifiskus darba jautājumus, piemēram, ka nepieciešams paaugstināt dzimtsarakstu nodaļu prestižu. "Ja laulāties varēs jebkurā nodaļā, tas var veicināt dzimtsarakstu nodaļu konkurenci. Tas ir stimuls sakārtot un remontēt savu iestādi. Kā uzsvēra Dzimtsarakstu departamenta direktore Ārija Iklāva, mēs nedrīkstam ieslīgt rutīnā, gulēt uz lauriem, mums pašām ir daudz jāizglītojas un jāseko līdzi izmaiņām likumdošanā. Aktualizēja jautājumu par to, ka mūsu darbā ir nepieciešama vienota datu bāze, kuras joprojām nav. Pārrunājām mūsu veiktā reģistra kvalitātes līmeni, kam jābūt labā datortehnikas izpildījumā. Priecājamies, ka mūsu nodaļa nesen varēja iegādāties vienu datoru un printeri, kas lieti noder," saka A.Grīvniece.
Seminārā runāja arī par gadījumiem, kad Latvijas pilsoņi laulības slēdz ar ārzemniekiem. "Alūksnē tas nav aktuāli. Ja gadā ir viens šāds gadījums, tad tas jau ir daudz. Ir stingri jāievēro kārtība, kā jābūt noformētiem dokumentiem, ko mums iesniedz ārzemnieks. Mani šogad pārsteidz, ka tik maz cilvēku ir izvēlējušies slēgt laulības kādā no Alūksnes baznīcām. Toties ir patīkami, ka atdzimst bērnu kristību tradīcija," norāda A.Grīvniece.
Jelgavas pilsētas dzimtsarakstu nodaļas pārzine Aina Rokjāne dalījās pieredzē par aktivitātēm savā pilsētā ģimenes prestiža celšanā. Tur pilsētas dome visiem jaundzimušajiem dāvina sudraba tējkaroti, kurā iegravēts mazuļa dzimšanas gads un Jelgavas ģerbonis. Četras reizes gadā rīko kopīgus pasākumus, kad pilsētas domes vadītājs pasniedz šīs tējkarotes. Savukārt Alūksnē jaundzimušā vecāki saņem dāvanu karti, par kuru var iegādāties bērniem domātas preces Alūksnes Lielajā aptiekā.
"Katra bērna vecāki jūtas pagodināti, ka tējkaroti pasniedz pašvaldības vadītājs. Jelgavā arī kāda privātaptieka jaundzimušo vecākiem pasniedz dāvanas. Pēc tam ir kopīga fotografēšanās," klāsta A.Grīvniece.
***
Fakti
- 2004.gada pirmajā pusgadā Latvijā ir piedzimuši 10 355, bet pērn šajā pat laikā - 10 388 bērni. Ar paternitātes ierakstu "tēvs" dokumentos šāgada pirmajā pusgadā ir reģistrēti 3285, bet pērn šajā pat laikā - 3101 bērni.
- Šāgada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar 2003.gada pirmo pusgadu, Latvijā ir samazinājies vientuļo māšu skaits. 2003.gada pirmajā pusgadā tādas bija 1698 sievietes, šāgada pirmajos sešos mēnešos - 1338 sievietes.
- 2003.gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā reģistrētas 3579 laulības, bet 2004.gada pirmajā pusgadā - 3622.
- Pērn pirmajā pusgadā Latvijā reģistrēti 16 901 mirušais, bet šogad šajā pašā laikā - 16 807 mirušie.
- Alūksnes pilsētā šogad piedzimuši 178 bērni, tas ir mazāk nekā pērn. Arī laulību ir bijis mazāk - 32, toties mirstība ir iepriekšējā gada līmenī - 153 cilvēki.

Citu datumu laikraksti

 • Nāks Ziemassvētki, kad viņi atkal būs kopā...

  Alūksnes rajonā šogad Ziemassvētkus daudzas ģimenes nesvinēs kopā, jo kāds no vecākiem, brāļi vai māsas ir devušies peļņā uz ārzemēm. Viņi ar...

 • Apdullinošā naftas smarža brīnumu laikā

  Ziemassvētku gaidīšanas laikā ikviens vēlas sagaidīt lielāku vai mazāku brīnumu, kura pietrūka visu gadu.Ziemassvētku gaidīšanas laikā ikviens vēlas...

 • Palielina pusdienu apmēru

  Alūksnē ir palielināts sociālās palīdzības pabalsts trūcīgai ģimenei - brīvpusdienas skolās un pirmsskolas audzināšanas iestādēs. Turpmāk to apmērs...

 • Norvēģu jaunieši atved dāvanas

  Norvēģu un igauņu jauniešu grupa četras dienas - no 11. līdz 16.decembrim - iesaistījās kopējā projekta pasākumos Alūksnē.Norvēģu un igauņu jauniešu...

 • Palīdz viens otram

  Pededzes pagastā ceturto gadu rīko labdarības akciju “Palīdzēsim viens otram!”. Tās laikā pagasta iedzīvotāji ir aicināti ziedot mantas, apģērbus, ko...

 • Aicina uz tikšanos

  Katru gadu īsi pirms Ziemassvētkiem kādā rajona pirmsskolas izglītības iestādē tiekas pensionētie pirmsskolas iestāžu darbinieki.Katru gadu īsi pirms...