Senioru dienā tiekas ar ministru

Alūksnes pilsētas pensionāru biedrība “Sudrabs” pagājušajā sestdienā aicināja ikvienu pilsētas pensionāru kopīgi atzīmēt Starptautisko senioru dienu. Svinībās piedalījās arī labklājības ministrs Jānis Reirs, kuram sanākušie seniori varēja uzdot sasāpējušos jautājumus un rast atbildes uz tiem.

Indeksē pensijas
Ministrs uzsvēra, ka šogad Starptautiskajā senioru dienā, kas ir 1.oktobrī, pensionāriem sarūpētas vairākas dāvanas. Pensiju indeksācija, kas stājās spēkā no 1.oktobra, ir divreiz lielāka nekā pagājušajā gadā – pieauguma koeficients ir 1,0439. Tas nozīmē, ka visas pensijas, kas nepārsniedz 349 eiro, tiks palielinātas par 4,39 procentiem. Pensijas palielinājums būs atkarīgs no pensijas apmēra - pensijas apmērs tiks pareizināts ar indeksu 1,0439. Piemēram, 200 eiro pensija palielināsies par 8,78 eiro, 300 eiro pensija palielināsies par 13,17 eiro. Bet, ja, piemēram, cilvēkam ir tieši 349 eiro pensija, tad viņa pensija ar 1.oktobri palielināsies par 15,32 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 349 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas - 349 eiro. Tas nozīmē, ka arī viņiem pensija palielināsies par 15,32 eiro. Indeksēts tiks tikai pensijas apmērs, neņemot vērā pie pensijas piešķirtās piemaksas par apdrošināšanas stāžu līdz 1996.gadam.

Ietvers darba stāžu
“No nākamā gada 1.jūlija esam raduši budžetā iespēju palīdzēt vistrūcīgākajiem. Visiem jāatzīst, ka tie pensionāri, kuri pensionējušies līdz 1995.gada 31.decembrim, ir vistrūcīgākie. Vienā auditorijā gan man norādīja, ka pārāk daudz domājam par viņiem. Atbildēju – nevajag skaust, jo šajā grupā nav nevienas pensijas, kas būtu tūkstoš eiro vai vairāk. Šajā grupā ir vismazākās pensijas – 100, 120, 140 eiro. Šiem pensionāriem no 1.jūlija būs piemaksa par nostrādāto laiku - 1 eiro vietā būs 1,50 par katru 1996.gadam nostrādāto gadu. Ja tie bija 40 gadi, tad tas būs 20 eiro pielikums,” skaidroja ministrs.
Tāpat arī no nākamā gada 1.oktobra pensiju indeksācijā tiks ietverts darba stāžs. “Šī indeksācija skars vairāk nekā 92 procentus vecuma pensionāru. Ja darba stāžs būs no 30 līdz 39 gadiem, indeksācija būs 60 procenti no algu pieauguma, pensionāriem ar 40 gadu un lielāku darba stāžu - 70 procenti no algu pieauguma,” skaidroja ministrs.

Neapliekamais minimums palielināsies
Alūksnes pilsētas pensionāri vēlējās zināt, vai pensionāriem palielinās neapliekamo minimumu. Ministrs skaidroja, ka nākamgad neapliekamais minimums būs 250 eiro, vēl gadu vēlāk – 275. “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir daļa no finansējuma, ko saņem pašvaldības. Mūsu valstī nav citu līdzekļu, lai uzturētu ceļus, skolas, policiju, armiju. Diemžēl mums nav naftas un zelta. Strādājošajiem ir 150 eiro neapliekamais minimums, par bērniem – 175 eiro. Nākamgad būs arī atšķirīgas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes dažādu ienākumu līmeņiem – nodoklis vairs nebūs 23, bet 20 %,” skaidroja J.Reirs. Tomēr pensionāri ar atbildi nebija mierā un pauda bažas, ka nākamgad nespēs veikt visus maksājumus, jo, piemēram, elektrība būs dārgāka. Uz to ministrs atbildēja - lasījis informāciju, ka elektrība būs tieši lētāka.

Vajag atlaides
Pensionāri stāstīja situāciju Alūksnes slimnīcā, kad vienā palātā blakus guļ pensionārs un represētā persona. Kāda atšķirība? Represētajam par slimnīcā pavadīto laiku nav jāmaksā, bet pensionāram ir jāmaksā. Pensionāri ierosināja, ka varbūt arī tie, kuri tālajos laikos zaudēja ģimenes galvu, tēvu, un palika bez nodrošinātāja, varētu saņemt valsts atbalstu gluži kā represētie. Arhīvos varētu atrast šos cilvēkus, kuri palika bez tēva. “Šāda veida atbalsts nav iespējams. Domāju, ka svarīgi ir veidot tādu atbalstu, kas samazinātu līdzmaksājumu visiem. Kad pirms trīs gadiem biju finanšu ministrs, panācām, ka līdzmaksājumu samazinājām no 14 uz 10 eiro. Tas ir jāturpina. Labāk samazināt līdzmaksājumu visiem, nevis tikai dažiem piešķirt pilnīgu atlaidi,” norādīja J.Reirs.

Farmācijas vara
Izskanēja jautājums, kā varētu mazināt farmācijas neredzamo varu. “Liekas, ka šis ir skaļš virsraksts. Ir daudz diagnožu, kuras ar vienu tableti dienā ārstē daudz labāk nekā ar dienu slimnīcā, pie tam cilvēks var būt mājās kopā ar saviem mīļajiem. Tā naudas daļa, ko citās valstīs novirza medikamentiem, ir stipri lielāka nekā Latvijā. Naudas vara pār farmāciju ir cīņa starp farmācijas uzņēmumiem. Tas nekādā gadījumā nav jautājums par veselības aprūpi. Piemēram, Lietuvā nav varas farmācijas, ir tikai viens aptieku tīkls, kas pilnībā diktē cenu. Mums ir konkurence. Konkurences apstākļos cenas tomēr ir citādākas. Labklājības ministrijai nav instrumentu, lai cīnītos ar farmācijas varu, taču tā ir kopēja pasaules tendence – arvien vairāk līdzekļu aiziet medikamentiem, jo, lietojot tos, uzlabojas cilvēka dzīves kvalitāte. Tas ir fakts! Ir bijuši divi pētījumi, kuros atklājies, ka Latvijā 100 miljoni eiro gadā tiek maksāti par zālēm, kas nav recepšu zāles, respektīvi, cilvēks noklausās reklāmu un dodas uz aptieku pirkt zāles. Līdz septembrim 7 miljoni eiro samaksāti par zālēm, kuras varētu nopirkt lētāk. Tā kā ārsti uzraksta zāļu nosaukumu, nevis ķīmisko formulu, tad cilvēkam jāpērk konkrētas zāles, bet ir arī tieši tādas pašas lētākas. Tā ir milzīga nauda!” norādīja J.Reirs.

Uzsvērt spējas, nevis
trūkumus
Pensionāri arī izrādīja interesi, kā mainīsies invaliditātes noteikšanas forma 2020.gadā. “Esam palikusi viena no pēdējām valstīm postsociālisma blokā, kur ir šāda sistēma. Pārējās valstīs tomēr vairāk saista ar nodarbinātību un iespējām - nevis uzsver cilvēka nespēju, invaliditāti, bet cilvēka spējas. Piemēram, ir armijas, kur dienē cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, autismu. Zviedrijas policijā nopratināšanā strādā cilvēki, kuriem nav redzes, jo viņi ar savu dzirdi labāk nekā ar jebkuru melu detektoru uztver informāciju. Cilvēki ar dzirdes traucējumiem strādā policijā un seko līdzi videonovērošanas kamerām pilsētā. Jāuzsver cilvēka priekšrocības, nevis trūkumi. Taču tas jādara sadarbībā ar nodarbinātības aģentūru – jāveido cilvēkiem ar invaliditāti darba vietas, un tas jau tiek darīts. Skaidrs, ka uzņēmējiem jābūt motivētiem, lai ņemtu šos cilvēkus darbā, tādēļ, subsidējot darba vietas, atrodam šiem cilvēkiem darbu,” skaidroja ministrs. Tiem, kuriem jau ir piešķirta invaliditāte, līdz ar jauno sistēmu netiks noņemta vai pārskatīta. Taču, piešķirot jaunās invaliditātes, sadarbībā ar nodarbinātības aģentūru vērtēs darba spējas.

Uzņēmēji jāieinteresē
“Ja uzņēmēja pusē ir ieinteresētība, tad tas strādā. Kā labos piemērus varu minēt uzņēmējus Valkā un Limbažos, kur ir subsidētās darba vietas. Sākumā darbā ņēma negribīgi un vajadzēja pierunāt, bet tagad tos cilvēkus nelaiž vaļā – viņi ir uzticami un labi strādā. Taču vajag abas puses savest kopā. Mūsu sabiedrībā ir uzskats, ka viss, kas ir citādāks, jāved mežā, respektīvi, pansionātā, internātos. Nē, tā nedrīkst būt, mums kopā, visai sabiedrībai jāaug. Neviena pasaules valsts nav spējusi pabarot cilvēkus ar invaliditāti tikai ar pabalstiem. Pat visbagātākās valstis to nevar izdarīt,” norādīja ministrs.

Alūksnē slimnīcai jābūt
Labklājības ministrija savā ziņā rūpējas arī par veselības aprūpi – gādā par Alūksnes slimnīcas saglabāšanu. “Mēģinām kontrolēt jebkurus dokumentus, kas nāk no Veselības ministrijas, lai Alūksne nepazustu no Veselības ministrijas kartes. Tas ir ļoti svarīgi. Pagaidām ir izdevies slimnīcu nosargāt. Svarīgi, lai nesamazinātu slimnīcas statusu,” atzina ministrs. Visi bija vienisprātis, ka Alūksnē slimnīcai jābūt. Runājot par veselību, ministrs skaidroja, ka, ieviešot veselības nodokli, pensionāriem un bērniem šis nodoklis nebūs jāmaksā. Maksājums 1 % būs jāveic tikai strādājošajiem. “Tas ir ļoti svarīgi, jo veselības aprūpes jomā cieš visvairāk tie, kuriem ir vismazāk līdzekļu, kas nereti ir arī pensionāri,” skaidroja J.Reirs. Viņa darba devīze ir - šodien labāk nekā vakar un rīt labāk nekā šodien. “Tas ir tas, ko es īstenoju savā darbā, un ceru, ka būs,” pauda ministrs.
— Agita Bērziņa

Citu datumu laikraksti

 • “Pienenītē” daudz jaunumu

  “Pienenītē” daudz jaunumu

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” jaunais mācību gads sācies ļoti darbīgi un radoši – tapušas ziedu un dārzeņu kompozīcijas,...

 • Kopīgi atzīmēs senioru dienu

  Alūksnes pensionāru biedrība “Sudrabs” sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību sestdien, 30.septembrī rīko svinīgu pasākumu par godu Starptautiskajai...

 • Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums 7

  Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums

  (Turpinās no 1.lappuses)“Būt skolotājam jābūt dzīves aicinājumam. Ja nepatīk bērni vai skolotāja darbs, to nevar darīt,” ir pārliecināta alūksniešu...

 • Svētdien Apes tirgū - 200 tirgotāju

  Svētdien Apes tirgū - 200 tirgotāju

  Tradicionālais Pierobežas rudens gadatirgus Apē notiks 24.septembrī pulksten 9.00. Kā ierasts, pirkt un pārdot gribētājus tas pulcēs brīvdabas...

 • Rudens saulgriežu jampadracis

  1.oktobrī Alsviķos no pulksten 10.00 notiks rudens jampadracis ar andelēšanos, bet pulksten 13.00 ikviens aicināts uz svinīgu koncertu “Saule brida...

 • “Mans dārzs manai veselībai”

  Alūksnes invalīdu biedrība 5.oktobrī ikvienu interesentu aicina uz pasākumu “Mans dārzs – manai veselībai”, kurā popularizēs veselīga uztura nozīmi...