Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sertificē valsts mežu teritorijas

Valsts akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" pilnībā pabeigusi valsts mežu teritoriju sertifikāciju. Tagad akciju sabiedrības mežu teritorijas 1,6 miljonu hektāru platībā atbilst starptautiskās sertifikācijas sistēmas prasībām.

Valsts akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" pilnībā pabeigusi valsts mežu teritoriju sertifikāciju. Tagad akciju sabiedrības mežu teritorijas
1,6 miljonu hektāru platībā atbilst starptautiskās sertifikācijas sistēmas prasībām.
"Lai mežu resursi nesamazinātos, veic daudzus pasākumus. Viena no sistēmām, kas to varētu ierobežot, ir sertifikācijas ķēžu veidošana. Latvijā pagaidām strādā pēc divām sertifikācijas sistēmām – Starptautiskās Mežu uzraudzības padomes (Forest Stewardship Council - FSC) un Eiropas Sertifikācijas padomes standartiem. Austrumvidzemes mežsaimniecība bija pirmā, kur notika sertifikācija. Tajā ietilpst lielākā daļa Alūksnes rajona mežu. Rajonā atrodas gandrīz 75 000 hektāru valsts mežu," stāsta Alūksnes virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš.
Viņš uzsver, ka pārējie ir privātie un pašvaldību meži, no kuriem pēc FSC kritērijiem ir sertificēts maz mežu. Sertificēti ir Jaunlaicenes pagasta zemnieku saimniecības "Ozoli" īpašumi.
"FSC sertifikāts apliecina, ka Latvijas valsts mežus apsaimnieko ekonomiski efektīgi, videi draudzīgi, ievērojot sociālās intereses. Galvenais ir veicināt nenoplicinošu mežu apsaimniekošanu. Meža īpašniekam ir jābūt sakārtotai dokumentācijai par īpašumtiesībām, ir jārespektē vietējo iedzīvotāju tiesības, nedrīkst iznīcināt meža bioloģisko daudzveidību, ainavas un ūdens resursus. Meža apsaimniekošanai jābūt plānveidīgai," skaidro A. Krēsliņš.
Viņš norāda, ka būtisks ir arī mežizstrādes process. "Lai koksnei varētu likt FSC simboliku, mežizstrādātājam jābūt sertificētam, jāievēro darba drošība, jālieto videi draudzīgi darbarīki, jābūt sertificētam transportam, kas pārvadā kokmateriālus. Arī koksnes pārstrādes uzņēmumus sertificē. FSC sertifikāts garantē, ka koksne atbilst labākajiem pasaules kritērijiem," saka virsmežzinis. Sertificējot koksnes piegādes ķēdes, Latvijas kokapstrādes uzņēmumiem paveras plašākas iespējas saražoto eksportēt. Ir priekšrocības, nosakot arī produkcijas cenu.
"Lai gan pēc Eiropas Sertifikācijas kritērijiem sertifikācija notiek vienkāršāk nekā pēc FSC kritērijiem, Alūksnes rajonā ir maz saimniecību, kas to veikušas. Savukārt valstī tādu ir diezgan daudz. Pašlaik koksne no valsts mežiem ir sertificēta, bet no privātīpašnieku – nav. Nododot to vienā mēbeļu kombinātā, kokmateriāli sajaucas, tādēļ ir grūti atšķirt, kuri ir un kuri nav sertificēti. Domāju, ka Latvijā tuvākajos četros gados lielākā daļa privāto mežu būs sertificēti. Pretējā gadījumā būs grūti eksportēt koksni. Jau tagad sameklēt jaunas tirgus iespējas pasaulē bez sertifikāta ir praktiski neiespējami," atzīst A.Krēsliņš.
FSC sertifikāts ir derīgs piecus gadus. Šajā laikā var atkārtoti pārbaudīt, vai ievēro visus kvalitātes kritērijus.

Citu datumu laikraksti