Sieviete saslimst ar trihinelozi

Janvāra beigās ar trihinilozi saslimusi kāda sieviete, kas gadumijā viesojusies pie radiem Alūksnes rajonā, tur gatavojusi meža cūkas gaļas kotletes un mielojusies ar tām.

Janvāra beigās ar trihinilozi saslimusi kāda sieviete, kas gadumijā viesojusies pie radiem Alūksnes rajonā, tur gatavojusi meža cūkas gaļas kotletes un mielojusies ar tām.
Sabiedrības veselības aģentūras Gulbenes filiāles epidemioloģe Jekaterina Turka informē, ka pavisam mielastā piedalījušies aptuveni desmit cilvēku, taču saslimis tikai viens svinību dalībnieks.
Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, ir noskaidrots, ka sieviete piedalījusies kotlešu cepšanā un ir piešāvusi mēli jēlai kotlešu masai, kā nereti saimnieces to mēdz darīt, lai konstatētu, vai sāls ir pielikta pietiekamā daudzumā. Šāda rīcība, kā norāda epidemioloģe, ir nepieļaujama.
J.Turka saka, lai izvairītos no saslimšanas, jāatceras: gaļa pirms lietošanas uzturā vienmēr ir rūpīgi termiski jāapstrādā augstā temperatūrā. Pat gaļas sālīšana, žāvēšana, kūpināšana vai gatavošana mikroviļņu krāsnī pilnībā neiznīcina trihinelozes izraisītājus.
Trihineloze ir parazitāra infekcijas slimība, ar kuru var inficēties, lietojot uzturā termiski pietiekami neapstrādātu inficētu gaļu, visbiežāk - cūkas vai medījuma gaļu. Sākumā šī slimība skar kuņģi un zarnu traktu, taču caur zarnu sieniņām kāpuri nokļūst asinsritē, tiek iznēsāti pa visu organismu un lokalizējas skeleta muskulatūrā. Ja saslimšana noris smagākā formā, var tikt bojāta sirds un asinsvadu sistēma, kā arī nieres, arī pēc izveseļošanās iespējami šo orgānu darbības traucējumi.
Pirmie trihinelozes simptomi ir sāpes vēderā, slikta dūša, caureja, vemšana. Šie simptomi var parādīties jau divas līdz trīs dienas pēc inficēšanās. Vēlāk parādās drudzis, sāpes muskuļos, plakstiņu un sejas pietūkums. Slimības ilgums un smagums atkarīgs no tā, cik daudz trihinellu kāpuru nokļuvis organismā. Ar trihinelozi var inficēties tikai ēdot inficētu gaļu, slims cilvēks nevar inficēt citus.
Pērn Latvijā reģistrēti divi grupveida saslimšanas gadījumi, kopumā saslima 20 cilvēki. Arī 2003.gadā reģistrēti divi šādi gadījumi, saslima 11 cilvēki.

Citu datumu laikraksti

  • Ir radīti, lai būtu viens otram blakus

    Kas cilvēka dzīvē kļūst par galveno prioritāti, kad darba mūžs ir aiz muguras, bērni izauguši un radījuši iespēju priecāties par mazbērniem.Kas...

  • Turpinās konkurss “Veselā miesā vesels gars”

    Turpinot konkursu “Veselā miesā vesels gars”, ko rīko Alūksnes rajona tūrisma darbinieki sadarbībā ar vietējiem laikrakstiem, šodien publicējam...

  • Daļu zāļu kompensēs

    Ar šā gada 1.janvāri Veselības ministrija nolēmusi daļu līdz šim centralizēti iepērkamo onkoloģisko un hematoloģisko medikamentu (tos slimnieki...