Sigitas staru tilts pār Alūksni

Ir cilvēki, kuri kā saules pieliets zieds liecas pretī un skan kā ar dzidru avota ūdeni pielieta krūze. Ar tādiem satiekoties, pats kļūsti gaišāks. Rodas sajūta, ka šajā pasaulē tik traki nemaz nav.

Ir cilvēki, kuri kā saules pieliets zieds liecas pretī un skan kā ar dzidru avota ūdeni pielieta krūze. Ar tādiem satiekoties, pats kļūsti gaišāks. Rodas sajūta, ka šajā pasaulē tik traki nemaz nav.
Alūksniete Sigita Jakabsone ir māmiņa pusotra gada vecajai Elīnai un trīs gadus vecajai Lindai. Ar Sigitu ir patīkami runāties. Viņā ir kaut kas no briestoša ābola, no kura kaisās brūnas sēkliņas un pārvēršas cerību kokā.
Sigitas dzīvesbiedru sauc Edijs. Abi ir alūksnieši. Edijs strādā dzimtajā pilsētā par ainavu arhitektu. Sigitas profesija ir medmāsa. Šajā profesijā dzimtas pārstāvji strādā jau trešajā paaudzē - vecāmamma, mamma un tagad - viņa. Pašlaik Sigita mājās audzina bērnus, bet rudenī, kad Elīna ies bērnudārzā, varēs atsākt iemīļoto darbu. Runājot par medmāsa darbu, Sigitai priekā staro acis. Par savas profesijas izvēli viņa stāsta: "Es jau maza zināju, ka būšu tikai medmāsa. Arī vēlāk, mācoties vidusskolā, manas domas nemainījās. Tā es pēc 12.klases absolvēšanas devos uz Cēsu medicīnas skolu, kur kādreiz mācījās arī mana mamma Dzidra Dzenīte."
Kurp tālāk veda ceļš?
Mana pirmā darbavieta bija Rīgā, Gaiļezera slimnīcā. Strādāju arī ātrajā palīdzībā. Par labām sekmēm no skolas mani aizsūtīja pieredzes apmaiņā uz Zviedriju. Tā bija vērtīga prakse. Kopā par medmāsu esmu nostrādājusi septiņus gadus.
Jūs esat daudz ceļojusi.
Ar mediķa algu to nevar, taču man gribējās redzēt dažādas valstis. Daudz nedomādama, iestājos Rīgas tūristu skolā. Naktīs strādāju, dienā mācījos. Mani uzaicināja strādāt par skolotāju, mācīt jaunos bārmeņus. Šo darbu es pieņēmu. Taču medicīnai paliku uzticīga. Tikai naudas dēļ izdarīju šādu papildu izvēli, jo tur labi maksāja. Bija arī dažādi komandējumi uz Franciju, Parīzi, Šveici. Es dzīvei pateicos par katru mirkli, ka tā tik dāsni paspējusi mani aplaimot.
Jūs esat strādājusi par skolotāju, vai vēlētos šo darbu turpināt?
Nē, tad ir nepieciešama pedagoģiskā izglītība. Man pietiek ar saviem bērniem. Es apbrīnoju skolotājas, kuras veiksmīgi tiek galā ar trīsdesmit bērniem. Turklāt es nedomāju mainīt izvēlēto profesiju. Ja tā būs nepieciešamība, tad būšu medmāsa ar augstāko izglītību. Pamazām sarunas atgriežas pie ģimenes. Sigita stāsta, ka ar nākamo vīru esot iepazinusies Rīgā, kur abi bijuši uzaicināti uz kādu dzimšanas dienu. Jau kopš pirmās tikšanās Sigita jutusi, ka šis puisis būs viņas vīrs. Līdzīgās domās acīmredzot bijis arī Edijs, jo pēc astoņu mēnešu ilgas satikšanās viņš kā īsts bruņinieks aizvedis uz Siguldu un ar sārtām kļavlapām rokās Pētera alā bildinājis Sigitu. Tā paša gada 25.novembrī Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā mācītājs Ilgonis Alpe abus salaulājis. No tā laika būs pagājuši četri rudeņi. Abi ar vīru dejojot deju kolektīvā "Jukums". Ar dejošanu Sigita bijusi draugos no triju gadu vecuma. Rīgā tam nav sanācis laika, tāpēc priecājas, ka var atkal pie tā atgriezties. Vīrs esot ģimenes cilvēks. Viņam patīkot gatavot ēst, bieži to darot sievas vietā. Viņi piedalījušies arī televīzijas veidotajā raidījumā "Laimīgais pāris" un uzaicināti uz balli Rundāles pilī. Elīna vēl bijusi zīdainis, ņēmuši viņu līdzi.
Izdzirdējusi savu vārdu, Elīna pienāk un kaut ko stāsta savā valodā, taču "mamma" un "tētis" skan nepārprotami. Sigita priecājas, ka vīram sācies atvaļinājums. Viņi gribot aizbraukt uz Rīgu, kā arī turpināt dzīvokļa remontu.
Sigita stāsta, ka pēc kāzām trīs gadus dzīvojuši Rīgā. Ar bērniem tik lielā pilsētā nav bijis ērti, tāpēc, kad Edijs dabūjis Alūksnē darbu, viņi apmetušies pie mātes, vēlāk nopirkuši dzīvokli, ko remontē. Nu jau gadu baudot mammas viesmīlību.
Jūs mammai esat vienīgā meita?
Nē, man ir desmit gadus jaunāka māsa. Aija grib kļūt par šuvēju modelētāja.
Kur jūs savas zināšanas tagad gribētu parādīt?
Visur, kur vajadzīga medmāsa. Taču vislabāk man patiktu strādāt pie dakteres Ausmas Miningas. Viņa mani mazu ārstēja, tagad ārstē manus bērnus. Mamma strādā kopā ar dakteri A.Miningu. Diemžēl likumdošana vairāk par vienu medmāsu neatļauj nodarbināt. Žēl, mēs ar mammu labi sastrādātos.
Ko no Zviedrijā redzētā gribētu Latvijā?
Zviedrijā ārsti ir vairāk aizsargāti. Pie mums pagaidām runā tikai par pacientu tiesībām. Arī ar finansiālo nodrošinājumu tur ir vieglāk. Pie viņiem slimnīcās darbojas tāda pati sistēma kā pie mums, tikai tur naudas pietiek, bet pie mums tās pietrūkst.
Vai jaunam cilvēkam Alūksnē viegli atrast darbu?
Atkarībā no tā, kāda ir izglītība un ko vēlas strādāt. Es ieteiktu pēc skolas gūt labu praksi. Ja tāda ir, tad var cerēt uz labu iznākumu. Daudzas meitenes darbu ir atradušas Tūrisma un informācijas centrā. Ja atvērtu viesnīcu, tad arī būtu lielākas izredzes uz darbu. Domāju, ka Alūksnē ir daudz iespēju, kā piesaistīt cilvēkus.
Ko vēl Alūksnē vajadzētu?
Pilsēta pēdējā laikā ir pilnveidojusies. Sevišķi tas attiecas uz centru. Pašiem vajadzētu lielāku pašlepnumu un nenoniecināt to, ko citi atbraucot slavē. Es lepojos ar savu pilsētu, arī iebraucējiem tā sāk patikt. Vajadzētu plašākas telpas, lai lielāka grupa nepieciešamības gadījumā reizē varētu kaut vai karstu kafiju iemalkot. Uztrauc, ka nemākam saudzēt soliņus, bojājam sienas, kokus. Pa roku galam tiek nomesti izsmēķi, papīri un saplēstas pudeles. Manuprāt, viss sākas ģimenē. Manas meitenes jau tagad zina, ko drīkst un ko nedrīkst. Mēs esam daļa no dabas un varam lepoties ar to, kas mums vēl ir.
Sigita nevēlas aiziet no šīs pilsētas, kur viļņus bur ezers. Viņa labprāt palīdz ar padomu, tagad daudzas problēmas tiekot izrunātas Jauno māmiņu skolā.
Klusākās domas viņa uztic papīram. Sigitai patīkot dzeltenā krāsa. Tā viņai atgādinot svētdienu, kad kopā ir visa ģimene, tad mierīgi var skatīties zilajās debesīs, kur lido kāds brīnumains cerību putns.

Citu datumu laikraksti

 • Procentu likmes var kāpt

  Vai gaidāms procentu likmju pieaugums ārvalstu valūtās izsniegtajiem kredītiem? Kā pret to nodrošināties?Vai gaidāms procentu likmju pieaugums...

 • Dzīvīte, dzīvīte, šūpojos tevī

  Jāni Āboltiņu dzīvīte šūpo jau 85 gadus. Gana daudz solījusi, ņēmusi, bet arī devusi.Jāni Āboltiņu dzīvīte šūpo jau 85 gadus. Gana daudz solījusi,...

 • Lasītājs jautā

  Vai saimnieki, kas nav paspējuši laikā pieteikties uz bioloģiskās lauksaimniecības/bioloģiski augstvērtīgo pļavu platību maksājumiem, to varēs...

 • Apkopoti pusgada rezultāti

  Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Alūksnes nodaļa 2004.gada sešos mēnešos kopbudžetā ir iekasējusi 2 462 930 latus - par 260 040...

 • Vecais un jaunais perspektīvais

  Ikviens kādreiz ir iedomājies, vai izvēlēties jauno, nezināmo vai palikt uzticīgam vecajam un labi pazīstamajam.Ikviens kādreiz ir iedomājies, vai...

 • Noslēdz līgumu par Eiropas fondu līdzfinansējumu

  Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecības “Tvaikonītis” īpašnieks Igors Dorofejevs ir viens no pirmajiem, kas šonedēļ paraksta līgumu par Eiropas...

 • Vairāk dzīvo citiem, nevis sev

  Alūksniete Līga Cīrule ir neparasta sieviete, kas prot visdažādākos darbus un kuru interesē daudzas lietas.Alūksniete Līga Cīrule ir neparasta...

 • Veic kosmētisko remontu

  Trapenes pagastā šovasar ir veikts kosmētiskais remonts tautas namā un bibliotēkā.Trapenes pagastā šovasar ir veikts kosmētiskais remonts tautas namā...

 • Notiks visu šķirņu suņu izstāde

  18.jūlijā Aizkraukles arodvidusskolas stadionā notiks visu šķirņu suņu nacionālā izstāde.18.jūlijā Aizkraukles arodvidusskolas stadionā notiks visu...