Skolotāja prot bērnus “paķert uz sava viļņa”

Mālupes pamatskolas skolotājai Ingai Loginai 1.septembris vienmēr ir bijis svētku diena - gan tad, kad pati gāja skolā, gan tagad, kad ir pedagoģe. Šajā dienā viņa vienmēr cenšas izbaudīt katru mirkli.

Mālupes pamatskolas skolotājai Ingai Loginai 1.septembris vienmēr ir bijis svētku diena - gan tad, kad pati gāja skolā, gan tagad, kad ir pedagoģe. Šajā dienā viņa vienmēr cenšas izbaudīt katru mirkli.
"Atminos, ka bērnībā vecāki mani ļoti posa 1.septembrim un teica, ka vienmēr ir jādāvina ziedi mīļākajām skolotājām, ne tikai klases audzinātājai. Tagad man pašai patīk saņemt ziedus no skolēniem, it īpaši citu klašu audzēkņiem. Tas ir pagodinājums, ka mani atminas ne tikai audzināmās klases bērni, " saka I.Logina.
I.Loginai Mālupes pamatskolā šis būs trešais darba gads. Viņa atzīst, ka divu gadu laikā skolas kolektīvā ir labi iejutusies. Palīdzēja kādreizējie skolotāji, kas tagad ir kolēģi, jo arī Inga savulaik mācījās Mālupes pamatskolā. "Sākumā man šķita, ka tieku nemitīgi novērota - ko un kā daru. Bet skolas kolektīvs bija izpalīdzīgs, tādēļ atviegloja darba gaitu uzsākšanu," stāsta I.Logina.
Viņa vērtē, ka šo gadu laikā ir spējusi rast labu kontaktu ar bērniem. "Ar bērniem ir tā - kurš vēlas, tas tevi pieņem, bet kurš nevēlas - nepieņem. Tur neko nevar izdarīt. Kaut kā lielāko daļu no viņiem es esmu "paķērusi uz sava viļņa". Vecāko klašu skolēni mani vairāk uztver kā vienaudzi un draugu. Mazajiem esmu skolotāja," viņa saka.
Ļauj sevi uzrunāt uz "tu"
Inga darbu apvieno ar studijām. Ceturto gadu viņa studē Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centrā par sākumskolas skolotāju ar tiesībām mācīt vienu priekšmetu pamatskolā. Viņa atzīst, ka tas nav viegli. "Es to vienkārši daru. Reizēm ir grūtāk, reizēm - vieglāk," viņa atzīst.
I.Logina uzskata, ka valstiski nevar stimulēt to, lai jaunie skolotāji dodas strādāt uz pagastu skolām. "Agrāk mans mērķis nebija kļūt skolotājai, dzīvot un strādāt Mālupē. Vienkārši tobrīd, sākot te strādāt, es saskatīju, kā sevi pilnveidot. Tagad es apzinos, ka visu dzīvi nevēlos pavadīt Mālupē. Pieļauju, ka man varētu būt labi gan te, gan citur. Pašlaik man ir iespēja izpausties šeit, to arī daru. Ja es zinātu, ka kādā citā Latvijas vietā man būtu interesants darba piedāvājums un tur varētu izjust stabilitāti, es varētu pārcelties. Pašlaik visu, ko dzīvē esmu sasniegusi, esmu paveikusi saviem spēkiem un ar citu cilvēku atbalstu," atzīst I.Logina.
Inga Logina ir jaunākā Mālupes pamatskolas skolotāja. Šogad viņa būs 3.klases audzinātāja un turpinās pildīt ārpusklases darba organizatores pienākumus. Ar audzināmo klasi - deviņiem bērniem - viņa ir kopā kopš viņu pirmās skolas dienas.
"Šī ir mana pirmā audzināmā klase, tādēļ šķiet vismīļākie un vislabākie bērni. Es par viņiem uztraucos ne tikai stundu laikā, visur spēju atšķirt - skolas gaiteņos, ejot pa ielu. Ja bērnam uznāk draisks noskaņojums, tu vari būt tik labs, cik vien spēj, tāpat viņš izdarīs pēc sava prāta. Šādos gadījumos skolotājam ir grūti, jo ir pareizi jāreaģē. Ir jāpazīst katrs bērns, lai zinātu, kā rīkoties. Sākumā bija neparasti dzirdēt: "Skolotāj! Skolotāj!" Es bērniem ļauju sevi uzrunāt uz "tu", nevis "jūs", jo tad jūtos viņiem tuvāka," uzsver I.Logina.
Algas apmērs neuztrauc
Viņa vērtē, ka izglītības sistēmā nemitīgi nepieciešams ieviest jauninājumus un "iet līdzi laikam". Inga atzīst, ka pašlaik viņu neuztrauc jautājums par pedagogu algu apmēru. "Ja man būtu ģimene - vīrs un bērni, par ko rūpēties, es par to uztrauktos daudz vairāk. Pašlaik saņemto algu tērēju tikai savām vajadzībām. Protams, cilvēkam vienmēr gribas pēc iespējas vairāk - jo vairāk ir naudas, jo vairāk rodas vajadzību, kur to izlietot," domā I.Logina.
Inga vērtē, ka labs skolotājs ir tas, kurš ir lietpratējs savā darbā un kurš spēj rast kontaktu ar bērniem. "Manuprāt, tas ir grūtākais skolotāja darbā - rast kontaktu, jo tā ir divu pušu sadarbība. Arī es cenšos rast šo kontaktu un domāju, ka lēnām man tas izdodas. Pirmajā gadā man bija svarīgi audzināmajā klasē panākt, lai viņi no manis nebaidās, bet respektē un uztver kā labu draugu. Kad tas bija panākts, vēlējos viņus ieinteresēt, lai paplašinātu viņu redzesloku un lai mēs kopīgi varētu darīt daudz interesanta," saka I.Logina.
Savukārt kā ārpusklases darba organizatore viņa dara tā, lai pasākumi patiktu arī bērniem, ne tikai pieaugušajiem. "Katru ideju izvērtēju no skolēnu viedokļa, balstoties uz pieredzi, ko guvu, kad es mācījos skolā, atminos, vai man tas patika vai ne. Reizēm skolotājam kāds pasākums šķiet ļoti interesants, bet bērnam liekas - kas tad tur īpašs, tādēļ ir svarīgi izvērtēt," klāsta I.Logina.
Stundām gatavojas vienmēr
Inga atzīst, ka vienmēr gatavojas stundām. Citreiz tas aizņem vairāk laika, citreiz - mazāk.
"Man nepatīk iet uz stundām, ja neesmu sagatavojusies, lai bērniem nerastos priekšstats, ka es kaut ko nezinu. Es nekad nepretendēju mācīt to, ko pati labi nepārzinu. Protams, ir bijuši gadījumi, kad bērns man pajautā ko tādu, uz ko nevaru uzreiz atbildēt. Tad es saku, ka noteikti to noskaidrošu un pēc tam izstāstīšu. Cenšos būt jautra, dzīvespriecīga un smaidīga skolotāja," saka I.Logina.
Inga nepiekrīt teicienam "kad es augu, tad gan tā nebija."
"Bērni ir un paliek bērni. Tagad ir citādāki dzīves apstākļi, tādēļ gan bērni, gan vecāki ir citādāki. Nereti uzskata, ka bērniem tagad ir visatļautība. Domāju, ka tas ir atkarīgs no ģimenes - pieļaut vai nepieļaut, ka bērns drīkst visu. Visos laikos bērni ir darījuši blēņas. Tas nav normāli, ja bērns nedara blēņas!" uzskata I.Logina.
Vada aerobikas nodarbības
Pērn rudenī Inga Rīgā apmeklēja aerobikas kursus un nu apmēram pusgadu mālupiešiem vada aerobikas nodarbības. Viņa neslēpj, ka sākumā bija bail ko tādu uzņemties, bet viņa spēja bailes pārvarēt. "Lielu atbalstu deva Mālupes iedzīvotājas, kas vēlējās piedalīties aerobikas nodarbībās. Pērn 12 sievietes apmeklēja šīs nodarbības, domāju, ka šogad turpināsim iesākto. Mana dzīve ir bijusi saistīta ar dejām, ilgu laiku dejoju tautiskās dejas. Arī aerobika ir saistīta ar deju. Vēlos padziļināt zināšanas šajā jomā un strādāt ar jaunākām meitenēm. Ir arī viena iecere, ko vēlos īstenot, bet to atklāt vēl par agru," saka Inga.
Šovasar Ingai bija iespēja papildināt zināšanas friziermākslā. Frizēšana arī ir viņas vaļasprieks.
"Pirms trim gadiem mācījos frizieru kursos. Tagad daudzi brīnās, pa kuru laiku skolotāja ir paspējusi mācīties šādos kursos? Žēl tikai, ka šovasar neaizbraucu līdz jūrai," pauž I.Logina.
Patīk palīst zem mīkstas segas
Inga ir optimiste, kas kompānijās vienmēr cenšas uzturēt jautrību. Jautāta, kas dzīvē visvairāk kaitina, Inga smej, ka reizēm kaitina pašas aizmāršība. "Ja kaut ko aizmirstu, tad uz sevi dusmojos. Esmu gan spontāna, gan tāda, kam patīk stabilitāte. It kā tas ir nesavienojami, bet tāda nu esmu. Ja nodomāju darīt kādu trakulību, tad pirms tam izvērtēju, kādas varētu būt sekas. Man nepatīk lišķīgi cilvēki. Es spēju just, kurš pret mani ir lišķīgs, bet kurš runā patiesi," klāsta I.Logina.
Viņai ļoti svarīga ir mājīguma izjūta. "Ir grūti izskaidrot, kas to rada. Varbūt tā ir mūzika, mīļi priekšmeti un dīvāns, kurā varu palīst zem mīkstas segas. Telpā uz grīdas vajag paklāju," saka Inga.
Nozīmīgu vietu viņas dzīvē ieņem draugi, kuriem Inga var uzticēties. "Man ir daži ļoti labi draugi un daudz labu paziņu. Man vienmēr ir prieks satikt paziņas, lai arī tikai sasveicinoties," uzsver I.Logina.
***
Vizītkarte
- Vārds, uzvārds: Inga Logina.
- Dzimusi: 1983.gada 17.maijā Alūksnē.
- Studē: Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centrā.
- Amats: sākumskolas skolotāja Mālupes pamatskolā.
- Ģimenes stāvoklis: neprecējusies.
- Vaļasprieki: dejošana, aerobika.

Citu datumu laikraksti

 • Speciālists informē

  Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, suņa apmācībai un mājas (istabas)...

 • Ziemeļu vējā bites nemedo

  Viņa ir kā dzirkstošs, līdz malām piepildīts vīna trauks. Pilna ar gaišām domām. Ar dvēselē uzplaucētu saules dārzu.Viņa ir kā dzirkstošs, līdz malām...

 • Fotoservisa centrs svin desmit gadu jubileju

  Alūksnieša Jāņa Podnieka “Fotoservisa centrs” ceturtdien svinēja 10 gadu jubileju. Svētku dienā Fotoservisa centra darbinieki mielojās ar īpašu...

 • Aicinām sūtīt priekšlikumus!

  Aicinām uz diskusiju par Zemkopības ministrijas izstrādātajiem noteikumiem par mājas (istabas) dzīvnieku labturību un dzīvnieka īpašnieka tiesībām un...

 • Zemnieki turpina labības pļauju

  Pagaidām: par graudu ražu nesūdzas. Mālupes pagasta zemnieku saimniecībā “Dzirnavu 8” līdz otrdienas pēcpusdienai bija nopļauta apmēram ceturtā daļa...

 • Skolām dāvina jaunāko informāciju par ES

  Visas Alūksnes rajona vidusskolas saņems jaunākos informatīvos materiālus par Eiropas Savienību un pilsoniskas sabiedrības veidošanu Latvijā.Visas...