Skolu muzeji un novadpētnieki piedalīsies skates noslēgumā

Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejā bija rajona skolu novadpētniecības skates pasākums.

Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejā bija rajona skolu novadpētniecības skates pasākums. Desmit skolu sagatavotos materiālus, Veclaicenes pamatskolas un Gaujienas vidusskolas muzeju vērtēja komisija, kurā bija Valsts jaunatnes iniciatīvu centra, Kara muzeja un Skolu muzeju asociācijas pārstāvji.
“Šis ir skates “Mana Latvija” otrais posms. No novadpētniecības materiāliem “Mana novada brīvības cīņas” komisija izvēlējās divus darbus. Annas pamatskolas 6.klases skolēniem ir uzdevums apkopot piemiņas vietu izpētes un sakopšanas materiālus planšetē, lai to eksponētu Rīgā, Kara muzejā, skates noslēgumā 11.novembrī. Ir ieteikums papildināt darbu ar bērnu pārdomām, izjūtām un aprakstiem. Alūksnes vidusskolas audzēkņi apkopojuši materiālus par piemiņas vietām pilsētas teritorijā, ko arī varēs redzēt galvaspilsētā, kad apbalvos skates uzvarētājus,” stāsta Alūksnes rajona Izglītības pārvaldes interešu izglītības metodiķe Inga Meirāne.
Mūsu rajonu pamatskolu grupā pārstāvēs Veclaicenes un vidusskolu grupā - Gaujienas muzejs. Veclaicenes pamatskolas muzejs ir unikāls ar to, ka tajā ir daudz lietu no skolu vēstures: rakstāmmašīna, zīmuļi, pildspalvas, penāļi. Ir arī pionieru organizācijas atribūtika, kas lielākajā daļā mācību iestāžu ir iznīcināti. “Var salīdzināt, ka pionieru darbā bija daudz no tā, ko tagad dara skolēni, arī novadpētniecība,” informē I.Meirāne. Valstī paredzēts veidot skolu muzeju, kur uz laiku varētu izvietot ekspozīciju no Veclaicenes un citām vietām.
Tomēr galvenais skates mērķis ir noskaidrot, kā skolu muzeji iekļaujas audzināšanas darbā, kā to materiālus izmanto mācībās. Gaujienas vidusskolā ekspozīcija par Ojāru Vācieti ir iekārtota klasē, kur kādreiz mācījies dzejnieks. Šīs skolas muzeja eksponātu apraksti gandrīz pilnībā ir ievadīti datorā, tāpēc informāciju var ātri atrast. Ir doma Gaujienas vidusskolā veidot mācību centru, lai apmācītu citu skolu muzejus sistematizēt materiālus datorprogrammā.
Skatē bija arī skolēnu pētniecības darbi par tematiem “Es, mana ģimene, skola un novads”, “Mana ģimene un dzimta”, “Mana skola”. Komisijas locekļi deva iespēju no tiem kādu izvēlēties un nosūtīt uz galvaspilsētu. Interesanta bija Ilzenes pamatskolas bērnu pētījumu prezentācija. Malienas pamatskolas 6.klases skolnieks Ritvars Cinglers izzinājis savas dzimtas koku.
“Mūsu skolā Ritvars ir vispamatīgāk veicis šo darbu. 9.klasē viņš noteikti būs papildinājis dzimtas koku ar fotogrāfijām, aprakstiem un dzīvesstāstiem. Tas būs materiāls, ko svētkos pētīs radi un draugi,” vērtē Malienas pamatskolas direktors Viktors Litaunieks. Viņš pieļauj, ka Ritvars dzimtas izpēti turpinās arī tad, kad būs pieaudzis. Līdz ar Latvijas iestāšanos ES palielināsies vajadzība apzināt savas dzimtas saknes un saglabāt tās vērtības.

Citu datumu laikraksti

  • Rotaļas turpinās

    Pirms nepilna mēneša Latvija teica jāvārdu Eiropai. Var likties, ka atpakaļceļa nav, nenovēršama ir eiropeisko labumu un nesmukumu ienākšana mūsu...

  • Ir vērts iepazīt kaimiņzemes neparasto šarmu

    Gudri ļaudis saka, ka Igauniju vajag sākt aplūkot no paugurainās dienvidu puses. Tās daba un klimatiskie apstākļi ir gandrīz tādi paši kā pie mums -...

  • Kolekcionē krūzes un senlaicīgas lietas

    Trapeniešu Lanas un Zigurda Safranoviču vaļasprieks jau četrus gadus ir krūzīšu kolekcionēšana. Viņi lepojas ar vairāk nekā 70 dažāda izmēra un...