Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skrejceļš - 200 metru!

Alūksnes novada domē turpina strādāt pie Alūksnes sporta centra darba uzdevuma. Diskutējot par to šonedēļ tautsaimniecības komitejas sēdē, deputātiem bija jāpieņem izšķirošs lēmums – cik garš būs skrejceļš, jo no tā atkarīgs, cik liela būs būve, būvniecības izmaksas  un kur ēku celt.


Šobrīd pašvaldības speciālistu grupa jau vairākus mēnešus izstrādā darba uzdevumu Alūksnes sporta centra projektēšanai un būvniecībai, bet apstājušies pie neskaidrā jautājuma, cik garu skrejceļu projektēt. Pirms tiek izsludināts iepirkums, deputātiem bija jāpieņem izšķirošais lēmums: vai tas būs standarta aplis ar 200 metru skrejceļu, kāds tuvākais ir tikai Kuldīgā, vai tikai 170 metru un vēl īsāks, kā tas ir citu tuvāko novadu sporta zālēs.

Vajadzēs 8 miljonus
Deputātiem izskatīšanai bija iesniegta arī informācija par aptuvenajām būvniecības izmaksām uz vienu kvadrātmetru un uzturēšanas izmaksām. Provizoriskās būvniecības izmaksas noteiktas, vadoties no pēdējo trīs gadu laikā uzceltajām sporta būvēm Latvijā, kur neviena neizmaksāja lētāk kā 1000 eiro kvadrātmetrā. Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers norādīja, ka no vairākiem deputātiem ir saņemti priekšlikumi atbalstīt ieceri par 200 metru skrejceļu, lai Alūksnes sporta centrs atšķirtos no pārējiem tuvākajā apkārtnē esošajiem.
“Ja izšķirsimies par 200 metru skrejceļu, tad sporta centra platība palielināsies par 1500 līdz 2000 kvadrātmetriem no iecerētās un vajadzēs par 2 līdz 3 miljoniem eiro vairāk, lai to uzbūvētu, un
30 000 līdz 40 000 eiro papildus gadā uzturēšanai. Provizoriski rēķinām, ka kopējās sporta centra būvniecības izmaksas būs 8 miljoni eiro. Šobrīd mums pašiem jāizšķiras, cik lielu sporta centru vēlamies un ar kādām aktivitātēm. Esmu apzinājis situāciju citās sporta zālēs, piemēram, Madonā, Salaspilī un citviet – tur nav 200 metru skrejceļa. Madonā kopējā kvadratūra ir 5000 kvadrātmetru ar skrejceļu. Mums Alūksnē varētu būt 6100 kvadrātmetru ar skrejceļu,” skaidroja Dz.Adlers.

“Lai mērs brauc un kārto lietas!”
Dz.Adlers atzina – aktuāls jautājums ir arī par to, vai piesaistīs tik lielu finansējumu centra būvniecībai. “Tā ir liela loterija – pieņemt greznāku lēmumu, jo šobrīd finansējuma centra būvniecībai mums vēl nav, par to ir ļoti jācīnās: gan par valsts līdzfinansējuma daļu, gan sadarbības iespējām ar Nacionālajiem Bruņotajiem Spēkiem. Jo lielāks finansējums vajadzīgs, jo grūtāk to piesaistīt – visam ir savas robežas. Bet mērķis ir jāizvirza, jābūt vienotiem un nekavējoties jāsāk strādāt pie finansējuma piesaistes, kas noteikti nebūs viegli,” sacīja Dz.Adlers.
Deputāts Ainars Melders atzina - politikas ir daudz, tādēļ būšot daudz jāstrādā. “Cēsu, Jēkabpils, Valmieras pašvaldību vadība jau strādā finansējuma piesaistē. Jautājums šobrīd ir arī par to, kad varēsim paņemt tik lielu aizņēmumu, lai sporta centru uzbūvētu. Valsts kase mums to nedos – vajag rēķināties ar reālo, nevis tautai pasakas stāstīt! Turklāt Alūksnes novadam jau ir ļoti daudz aizņēmumu, kuri jāatmaksā. Mēs būtībā sēžam parādu jūgā un neko lielāku vairs nepaņemsim. Lai mērs brauc uz Rīgu un kārto lietas, strādā, lai izcīnītu finansējumu!” pauda A.Melders.

Jādabū valsts līdzdalība
Deputāts Modris Lazdekalns uzsvēra, ka šajā jautājumā spēki gan esot jāapvieno visām partiju listēm, lai ideja gūtu atbalstu. Pašvaldības Finanšu nodaļas vadītāja Evita Ņedaivodina norādīja – Alūksnei kā reģionālajam attīstības centram Valsts kasē investīciju projektiem, kas nav saistīti ar Eiropas fondu finansējuma apguvi, atļauj aizņemties tikai 250 000 eiro. Turklāt būs arī jauni aizņēmumi, jo tūlīt sāks realizēt lauku grantsceļu rekonstrukciju – trīs gadus pēc kārtas katru gadu pa pieciem projektiem.
“Tajā pašā laikā ir noteikts, ka pašvaldība var ņemt aizņēmumu izglītības sporta infrastruktūras sakārtošanai, ja projektam ir valsts līdzdalība un finansējums,” skaidroja E.Ņedaivodina.
Diskusijas par vietu
Kopš vasaras izvērtēti arī vēl vairāki varianti sporta centra būvniecības vietai. Joprojām aktuāla ir esošā angāra vieta, bet no jauna izskatīti varianti par būvniecību pie Alūksnes novada vidusskolas - stadiona vietā, starp Alūksnes pilsētas sākumskolu un Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāziju jeb vietā starp Jāņkalna un Helēnas ielu. “Vieta starp Jāņkalna un Helēnas ielu ir ļoti purvaina – ja izlemsim būvēt tur, noteikti jāveic urbumi augsnei. Tāpat arī jādomā, kā nodrošināt skolēniem drošu pārvietošanos no abām skolām uz sporta stundām jaunajā centrā. Savukārt pie novada vidusskolas ir tālu no pilsētas centra,” komentēja Dz.Adlers.
Pašvaldības sporta darba organizators Vilnis Veļķeris atzina, ka Alūksni saskata kā šīs puses reģiona centru, un rosināja domāt 20 gadus uz priekšu. “Moderna sporta kompleksa izbūve būs vēl viens akcents Alūksnes novada attīstībai, priekšnosacījums tam, lai varam sporta jomā darīt kārtīgi un pa īstam. Ja būs 200 metru skrejceļš, būsim spējīgi pretendēt gan uz treniņnometnēm, laba līmeņa sacensībām, būsim liels reģionāls sporta centrs, jo nākamā tuvākā šāda būve ir Kuldīgā. Ja mums izdosies realizēt šo projektu, tad tuvējie novadi, kuros nodarbojas ar vieglatlētiku, būs mūsu potenciālie klienti. Purvs izturēs, zemes pietiek, saplānosim divas sporta stundas blakus, lai skolēniem tik bieži nav jāstaigā,” sacīja V.Veļķeris.

Jātop rītdienas celtnei
Deputāts Laimonis Sīpols atzinīgi novērtēja, ka pirms jaunā objekta tapšanas jau tiek rēķinātas provizoriskās izmaksas. “Iepriekš tikai “cepām”, nezinot, cik un kas maksās! Uzskatu, ka būvniecības izmaksu sadārdzinājums, ja būs garais skrejceļš, nav nemaz tik liels, tāpat kā uzturēšanas izmaksas. Manuprāt – ja gribam, tad varam to darīt. Skaidrs ir tas, ka par pašvaldības naudu šādu centru uzbūvēt nevarēsim,” atzina L.Sīpols. M.Lazdekalns pauda pārliecību, ka jaunajam sporta centram jābūt rītdienas, nevis vakardienas celtnei. “Tajā pašā laikā mums ir jābūt reāliem un objektīviem. Nevajadzētu vieglatlētikas celiņu likt kā ķīlnieku, lai izšķirtos, cik lielu būvēsim – tam ir jābūt, bet var diskutēt par celiņu skaitu,” sacīja M.Lazdekalns.

Nobalso par 200 metriem
Deputāts Guntars Švolmanis ierosināja iecerētajās būvniecības vietās: kur esošais angārs un teritorijā starp Jāņkalna un Helēnas ielu – veikt izpētes urbumus, lai izzinātu grunts sastāvu. “Ja kopējā platība būs 6100 kvadrātmetru, tad esošā angāra vietā nebūs, kur izbūvēt stāvlaukumu,” domā G.Švolmanis. Dz.Adlers tomēr ieteica palikt pie sākotnējās izvēlētās vietas – kur esošais angārs, bet stāvlaukuma problēmu risināt, izbūvējot to nedaudz tālāk no zāles. Pašvaldības projektu koordinatore Anda Lejasblusa atzina – abas pieminētās vietas ir purvainas. “Arī angārs savulaik būvēts purvainā vietā, veidojot uzbērumu. Tehniski mūsdienās var atrisināt jebko. Šobrīd pilsētas teritorijā ir svarīgi, lai vispār būtu vieta, kur kaut ko uzbūvēt, jo brīvas zemes platības ir tik, cik ir,” sacīja A.Lejasblusa.
Tautsaimniecības komitejā deputāti nolēma atbalstīt sporta zāles būvniecības ieceres darba uzdevumu ar skrejceļu 200 metru garumā un veikt izpētes urbumus abās minētajās vietās. ◆

Citu datumu laikraksti

 • Barikāžu laika atmiņu ugunskurs 2

  Barikāžu laika atmiņu ugunskurs

  Janvārī aprit 25.gadskārta kopš 1991.gada barikādēm Rīgā – nevardarbīgo Latvijas iedzīvotāju pretošanās kustību. Starp barikāžu dalībnieku tūkstošiem...

 • Būs vairāki Igaunijas mākslinieku koncerti

  Būs vairāki Igaunijas mākslinieku koncerti

  Svētdien Alūksnes Kultūras centrā skanēs jaunā un talantīgā igauņu pianista Johana Randveres solokoncerts, kas būs viens no četriem augsta līmeņa...

 • Alūksnieši piedalās mācībās

  No 8. līdz 10.janvārim Burtnieku novada Multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā norisinājās jauniešu apmācības “ES pa VIDu ZEMEI”. Tajā...

 • Jaunais gads

  Astoto dienu dzīvojam jaunajā gadā. Kāds to noteikti sācis ar jaunu apņemšanos būt labākam vai mainīties, apgūt ko jaunu, izdarīt kaut ko sen...

 • Ar velosipēdu vairs nedrīkst braukt pa ietvi

  Ir stājušies spēkā jaunie Ceļu satiksmes noteikumi ar mērķi uzlabot ceļu satiksmes drošību, īpašu uzmanību pievēršot mazaizsargātajiem satiksmes...

 • Zvaigznes dienā

  Ar katru bērniņu, kurš ienāk pasaulē, dzimst jauna zvaigzne gaismas planētā.Tā vada jauno dzīvību no zilā tālumaun vienmēr atrodas tā tuvumā:kā...