Starp velosipēdiem, laivām, bumbām un slēpēm jebkurā sporta veikalā atradīsiet arī skrituļslidas.
Starp velosipēdiem, laivām, bumbām un slēpēm jebkurā sporta veikalā atradīsiet arī skrituļslidas.
Interese kā par ekskluzīvu sporta jaunumu par tām, šķiet, norimusi. Atliek secināt, ka skrituļslidas kā sporta piederums Latvijā ieradušās uz palikšanu.
Kvalitāte un ilgmūžība
Noplokot pirmajai viskarstākajai interesei, kad iegādes procesā lielākā nozīme bija lētumam un slidu vizuālajam izskatam, gan pircējiem, gan pārdevējiem kļuva skaidrs, ka jādomā arī par kvalitāti. Jau pērn veikalnieki ievērojuši, ka potenciālie klienti labāk samaksā kādu latu vairāk, par galveno kritēriju izvirzot skrituļslidu ilgmūžību.
Nevarētu gan apgalvot, ka provinces sporta veikalos skrituļotājiem piedāvā plašu šī inventāra un to aksesuāru klāstu. "Pašlaik vēl nav sākusies sezona," komentē vienā no veikaliem. "Īpaši dārgas skrituļslidas mēs nemaz nevaram ņemt - tās nepirks. Ne dārgākas par 30 latiem," apgalvo citā.
Lai gan izdevīgāk ir iegādāties skrituļslidas komplektā ar visu aprīkojumu, pārdevēji atzīst, ka tāds variants pircējiem šķiet par dārgu. Toties, ja cena zemāka, neapmierina komplektā ietilpstošo slidu kvalitāte. Tā nu iznāk, ka visbiežāk iegādājas slidas, par pārējo aprīkojumu - ceļu, plaukstu, elkoņu sargiem un ķiveri - domājot vēlāk.
Skrituļslidas ir jākopj
Iegādājoties skrituļslidas, galvenā uzmanība jāpievērš pašiem skrituļiem - četrām riepiņām, kas jūs "nesīs" pa visdažādākās kvalitātes asfalta segumiem. Uz katra no tiem norādīts skrituļa diametrs milimetros, bet cipars aiz slīpsvītras raksturo skrituļa atsperīgumu. Jo cipars mazāks, jo klusāk un "mīkstāk" būs iespējams pārvietoties. Abi šie lielumi ir vienlīdz nozīmīgi tai brīdī, kad kaut kādu iemeslu dēļ skrituļus nākas nomainīt. Vibrāciju un "grabēšanu" braucot iespējams novērst, izvēloties skrituļus ar lielāku kaučuka procentu (otrais cipars mazāks), bet jāievēro norādītais diametrs.
Nomainīt var arī gultņus, ja tie izdiluši vai vēlaties uzlabot kvalitāti. Katram skritulim jāiegādājas divi gultņi. Uzmanību jāpievērš ciparam aiz burtiem ASEC - ar "pieci" apzīmētie būs veidoti no augstvērtīgāka sakausējuma.
Pērkot uzmanīgi aplūkojiet arī slidas "zeķi" un pašu slidu - jo nesaturīgāka zeķe, jo sliktāk tā aizsargās kāju. No slidas triecienu un kritienu rezultātā var izdrupt plastmasas gabals, un arī tas par labu kājai nenāks. Tāpat svarīga ir aizdare - "klipši" izskatās stilīgāk, bet tiem jābūt kvalitatīviem. Ja ne - labāk izvēlēties šņorējamu.
Noliekot skrituļslidas "ziemas guļā", kā arī intensīvi tās lietojat, laiku pa laikam iesaka skrituļus izņemt, iztīrīt un ieeļļot gultnīšus.
Nav kvalitatīvu segumu
Gan skrituļotāji, gan skatītāji atzīst, ka Latvijā aktuāla problēma ir - kur ar šo sporta veidu nodarboties. Viņiem piebalso autovadītāji, skaļāk vai klusāk rājoties par skrituļbraucējiem uz ceļiem. Ir jau taisnība, ka tie traucē satiksmi. Tāpat kā taisnība ir fakts - nerunājot par skeitparkiem, nav pat kvalitatīva seguma, lai sportotu, vismaz mācīties braukt, un ne tikai ar skrituļslidām, bet arī skrituļdēli un skūteriem (skrejritenis). Kopš pērnā gada tikai ventspilnieki var lepoties ar attiecīgas sarežģītības skeitparku.
Tomēr aizsargus ceļiem, elkoņiem un plaukstām jāiegādājas. Nopērkami trīs lielumi - "S" (vismazākais), "M" un "L". Lai aizsargātu galvu, var izmantot velosipēdistu ķiveres. Diemžēl stilīgākie no tām atsakās, jo neapmierina to dizains.
Joprojām populāras
Lai gan domas dalās, kas šosezon Latvijā būs populārāks, - skūteri vai skrituļslidas -, liela daļa sporta veikalu darbinieku uzskata, ka skūteri ir mirkļa aizraušanās, turklāt diezgan bērnišķīga. Turpretim ar skrituļslidošanu var nodarboties jebkura vecuma cilvēki - tas ir ne tikai aktuāli, bet arī veselīgi un stilīgi.