Slēgs skolas

Alūksnes novada domes oktobra sēdē deputāti tomēr nolēma likvidēt Mālupes pamatskolu jau no nākamā mācību gada, Ilzenes pamatskolu – no 2018. mācību gada, bet Jaunlaicenes pamatskolā jau ar nākamo mācību gadu atstāt tikai pirmās četras klases.

Virziens – uz Malienu
Skatot jautājumu par Mālupes pamatskolas likvidēšanu, deputāts Ainars Melders jautāja, kas notiks ar Mālupes pirmsskolas grupu. “Ko pateikt šo 15 bērnu vecākiem, kur lai viņi liek bērnus pēc gada? Cik šobrīd Malienas “Mazputniņā” ir Malienas pagasta bērnu un cik no citiem pagastiem? Vai Mālupē nevarēja atstāt pirmsskolas grupu?” taujāja A.Melders.
Alūksnes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Kupča informēja, ka šobrīd pirmsskolas grupā Mālupē ir 15 bērni, kuru vecākiem piedāvās vietas Malienas pagasta pirmsskolas izglītības iestādē “Mazputniņš”. Tiesa, “Mazputniņš” jau tagad ir piepildīts. G.Kupča norāda – ja būs nepieciešamība, tad Malienas pamatskolas telpās iekārtos 5 un 6 gadus veco bērnu pirmsskolas grupu, lai mazākie paliktu bērnudārza ēkā. “Skatot datus par dzimstību Mālupē un Malienā, rēķinām, ka ar šīm 42 vietām Malienas bērnudārzā pietiks. Turklāt Mālupes pirmsskolas grupas darba laiks ir tikai līdz pulksten 16.00, bet “Mazputniņš” ir diennakts bērnudārzs, kas vecākiem atvieglos darba gaitas. Šobrīd “Mazputniņā” ir bērni no dažādiem Alūksnes novada pagastiem,” sacīja G.Kupča.

Kā aizpildīs tukšo ēku?
Deputāts Laimonis Sīpols interesējās, vai ir domāts, kā aizpildīt Mālupes skolas ēku, kad izglītības iestādi likvidēs. G.Kupča atzina – tika vērtēts, vai Mālupes skolas ēkā atstāt pirmsskolas grupu, tomēr tas neesot tik vienkārši. “Bērniem vajag nodrošināt ēdināšanu, ēka ir liela. No Mālupes pagasta pārvaldes ir informācija par ieceri uz skolas ēku pārcelt visas pagasta iestādes, kas šobrīd izvietotas citur,” sacīja G.Kupča.
Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis piebilda, ka par tukšo ēku apsaimniekošanu būs jālemj pašvaldības budžeta kontekstā. “Tas būs novada, nevis Izglītības pārvaldes vai pagasta lēmums,” sacīja A.Dukulis.

No Ilzenes – uz Gulbeni un Strautiņiem
Savukārt Ilzenes pamatskolas darbību deputāti tomēr nesaskata no 2018.mācību gada, lai gan oktobra komitejā nolēma, ka šobrīd nelems, ka likvidēta tiek arī skola Ilzenē. “Arī Ilzenē pie pamatskolas ir pirmsskolas grupa, kurā šobrīd palikuši tikai 6 bērni. Aptaujājot vecākus, secinājām, ka lielākā daļa savus bērnus būtu gatavi sūtīt izglītoties uz Gulbenes novadu, savukārt Alūksnes novads nodrošinātu transportu uz tuvāko pamatskolu Strautiņos, kur ir arī pirmsskolas grupas, ko telpas ļauj arī paplašināt,” skaidroja G.Kupča.
Deputāte Jana Zilkalne atzina – neesot citu iespēju. “Balsot par likvidāciju nav patīkami ne Mālupes, ne Ilzenes gadījumā. Tika uzklausīti skolu direktori, bet – ja skolā 1. līdz 4.klasē ir tikai 8 bērni, tad skolas vadība neredz iespēju, kā veikt mācību darbu... Par to ir ļoti žēl, bet citu variantu nav,” sacīja J.Zilkalne.

Kaut kas novadā nav kārtībā
A.Melders atzina, ka “kaut kas te nav riktīgi”. “Mēs veram ciet skolas, par bērnudārziem risinājuma nav – kaut kas mums novadā nav kārtībā. Ģimenes ārstu mums arī nav, par slimnīcu diskutējam. Es nesaku, ka skolām jāpaliek, ja bērnu nav, bet par bērnudārziem šodien neviens pateikt nevar. Ja ir 6 bērni, tad tie ir 12 vecāki, ja 15 bērni, tad 30 vecāki – ko viņi darīs? Novadā nav vienota redzējuma - gadus trīs strādājam, bet tas viss neiet uz priekšu,” pauda A.Melders. Deputāte Elita Laiva iebilda, ka par skolu nākotni darba grupa diskutējusi divus gadus un visiem, kas vēlējās, bija iespēja tajā piedalīties. “Ir ļoti pamatīgi izsvērts, kur un kas tālāk notiks, tāpēc lēmumi ir šādi. Dažā pagastā pat uzlabosim mazo bērnu vecāku stāvokli, jo bērni nonāks bērnudārzā, kas strādā ilgāk, un vecākiem būs iespēja pilnvērtīgi izmantot savu darba dienu,” sacīja E.Laiva.
Jautājumos par Mālupes un Ilzenes pamatskolu likvidēšanu “pret” balsoja deputāti Mārtiņš Augstkalnietis un A.Melders, sēdē nepiedalījās Askolds Zelmenis, bet visi pārējie deputāti balsoja “par”. ◆

Citu datumu laikraksti

 • Pārdomas par Alūksnes slimnīcas nākotni

  Vēlos dalīties savās emocijās, pārdzīvojumos un domās ar kādu, kam tas liks aizdomāties. Nemaz nezinu, kam šis raksts ir adresēts - alūksniešiem,...

 • Atkal mata galā

  Atkal mata galā  2

  Diemžēl atkal mata galā karājas mūsu Alūksnes slimnīcas nākotne. Jaunā veselības ministre Anda Čakša (ZZS) iecerējusi reformēt 14 Latvijas reģionu...

 • „Lainvai” - 10 gadi

  „Lainvai” - 10 gadi

  Gaujienas tautas namā 28.oktobrī pulksten 18.00 izskanēs senioru vokālā ansambļa „Lainva” 10 gadu jubilejas koncerts “Dziesmas caur gadalaikiem”....