Slimnīcā domā par attīstību

Šonedēļ Ministru kabinetā izskatīts Veselības ministrijas izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts, kas paredz iespēju slimnīcām piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu savai attīstībai. Kopumā no Eiropas fondu līdzekļiem tam atvēlēti 15,8 miljoni eiro, paredzot, ka finansējuma apjoms atkarīgs no tā, kādā līmenī slimnīca ietilpst. Alūksnes slimnīcai kā otrā līmeņa slimnīcai no šīs summas būs iespēja saņemt līdz 770 000 eiro – tāpat kā pārējām otrā līmeņa slimnīcām.

Visi esošie profili
II slimnīcu līmenī tiks nodrošināta darbība trīs obligātajos profilos: terapijā, hronisku pacientu aprūpē un ķirurģijā. Papildus iestādē varēs tikt nodrošināta darbība šādos profilos: ginekoloģija, grūtniecības un dzemdību pakalpojumi, pediatrija, traumatoloģija.
SIA “Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa uzsver, ka Alūksnes slimnīcā nekas no līdzšinējā pakalpojumu klāsta nemainīsies, jo sniegs iedzīvotājiem medicīnisko palīdzību visos esošajos profilos, kas paredzēti otrajā līmenī, izņemot dzemdību pakalpojumu. Gaidāmi pat vēl jauninājumi - no marta Alūksnes slimnīcā būs pieejama īslaicīga ķirurģisko pacientu hospitalizācija. Tas nozīmē, ka, piemēram, pacienti gados, kurus nevarēja izoperēt ķirurģiskajā dienas stacionārā un kuriem parasti ir citas blakus slimības, tiks operēti īslaicīgajā ķirurģiskajā hospitalizācijā, ko slimnīcai apmaksās atsevišķi un papildus atbilstoši pacientu skaitam. Atsevišķi pakalpojumi būs pieejami arī hroniskiem pacientiem. Tā kā darba apjoms palielinās, slimnīca šobrīd meklē medmāsas un slimnieku kopējus.

Izskan dezinformācija
“Ir nepatīkami, jo publiskajā telpā izskan dezinformācija, ka nu Alūksnes slimnīcā paaugstināts līmenis un Alūksnē drīkstēs uzņemt arī ķirurģiskos pacientus. Tā nav! Ķirurģijas profils Alūksnes slimnīcā ir jau kopš pagājušā gadsimta! Šobrīd Alūksnes slimnīcā strādā četri sertificēti ķirurgi un vēl viens ķirurgs - rezidents, kā arī traumatologs un vēl viens traumatologs – rezidents. Abi šie rezidenti ir jau ceturtā kursa studenti. Visus šos gadus mums ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu par ķirurģiskā profila pacientu ārstēšanu, kas turklāt ar katru gadu palielinās, jo Alūksnes slimnīcā palielinās operēto pacientu skaits! Turklāt šogad Alūksnes slimnīcai ir palielināta valsts piešķirtā finansējuma kvota par 10 procentiem jeb 227 pacientiem tikai tādēļ, ka palielinās operēto pacientu skaits. Ja pērn valsts kvotu saņēmām par 2272 pacientiem, tad šogad jau par 2499 pacientiem. Tāpēc par šādu dezinformāciju man ir liela neizpratne. Siguldas slimnīcai ir paaugstināts līmenis no pirmā uz otro, Krāslavai pazemināts no otrā uz pirmo, bet, politiski vienojoties, divām slimnīcām sākotnēji plānotais līmenis ir paaugstināts – tas viss saistīts ar Eiropas fondu naudas apguvi: jo augstāks līmenis, jo lielāku finansējumu varēs dabūt,” stāsta M.Kauliņa.

Kā tērēs Eiropas naudu?
Kā Alūksnes slimnīca tērēs šo Eiropas fondu finansējumu, kas jāapgūst līdz 2023.gadam? M.Kauliņa norāda – pirmās sarunas ar Veselības un Finanšu ministrijām par to jau bijušas. “Iegādāsimies slimnīcai jaunu aprīkojumu ikdienas darbam, piemēram, vēl vienu ultrasonogrāfu, jaunas lampas operāciju zālei, atjaunosim endoskopus, jo veicam daudz šādu izmeklējumu, un citu aprīkojumu. Atsevišķi iekārtosim ginekologa kabinetu, būs kosmētiskais remonts bērnu nodaļai. Veidosim arī jaunu nodaļu - rehabilitācijas nodaļu. Mums ir divas potenciālās vietas, kur to varētu radīt, veiksim sarunas ar būvvaldi par to,” saka M.Kauliņa.
Papildu finansējums līdz 500 000 eiro būs pieejams tām ārstniecības iestādēm, kuras veiks sadarbību slimnīcu sadarbības teritoriju ietvaros. Arī Alūksnes slimnīcai, jo tai ir noslēgts līgums ar Vidzemes slimnīcu Valmierā par sadarbību. M.Kauliņa paredz, ka 2500 eiro būs Alūksnes slimnīcai un tikpat – Vidzemes. Alūksne uz Valmieru novirzīs sarežģītās operācijas, sadarbosies ārstu atvaļinājumu laikā, alūksnietes aicinātas izmantot Vidzemes slimnīcas dzemdību nodaļas pakalpojumus.

Kas notiek kaimiņos?
SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība”, arī Madonā un Cēsīs paliks trešā līmeņa slimnīcas, kur  jānodrošina darbība sešos obligātajos profilos: terapijā, hronisku pacientu aprūpē, ķirurģijā, ginekoloģijā, grūtniecības un dzemdību pakalpojumos, pediatrijā. Tiesa, Alūksnes slimnīcas pieredze šā gada sākumā liecina, ka kolēģiem Balvos atkal ir problēmas ar medicīnas pakalpojumu nodrošināšanu iedzīvotājiem, šoreiz - ķirurģijā. “Viņi nespēja nodrošināt ķirurģisko palīdzību četras dienas, jo nebija ķirurga 9., 11., 16. un 18.janvārī, kurš esot bijis saslimis. Šajā laikā uz mūsu slimnīcu tika vesti ķirurģiskie pacienti no “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības” teritorijas, arī paši cilvēki vērsās ambulatori – darba apjoms mums bija ļoti liels. Starp viņiem bija arī viens pirmās grupas invalīds ar asiņojošu brūci, kurš bija vērsies Balvu slimnīcā uzņemšanā, bet tur palīdzība viņam netika sniegta. 16.janvārī diennakts laikā vien uzņēmām slimnīcā 23 jaunus pacientus!” saka M.Kauliņa. Viņa uzskata, ka par šādiem gadījumiem kolēģi būtu jāinformē laikus un par šiem pacientiem atsevišķi jāsamaksā.

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...