Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Smēķēšana populāra pusaudžu vidū

Nesen tika publiskoti dati par smēķēšanas izplatību starp jauniešiem, kas apliecināja, ka 37,5 procenti jauniešu smēķē.

Nesen tika publiskoti dati par smēķēšanas izplatību starp jauniešiem, kas apliecināja, ka 37,5 procenti jauniešu smēķē. Arī Alūksnes rajona pedagogi atzīst, ka smēķēšana ir populāra vairumā izglītības iestāžu, it īpaši 7. līdz 9.klašu skolēniem.
"Skolas telpās un apkārtnē smēķēt ir aizliegts, tomēr nākas cīnīties ar smēķētājiem. Nepatīkami ir tas, ka arvien straujāk palielinās smēķētāju - meiteņu skaits. Manuprāt, šajā ziņā procentuāli viņas neatpaliek no zēniem," saka Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas direktors Gunārs Stradiņš.
Rīkos vakara apgaitas
Viņš norāda, ka ģimnāzijā ir iecere vakaros rīkot apgaitas, kurās piedalīsies bērnu vecāki, brīvprātīgie un policijas darbinieks, lai mazinātu jauniešu - smēķētāju skaitu. "Skolā audzēkņi nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt, tādēļ tas tiek darīts izklaides pasākumos ārpus skolas. Uzskatu, ka apmēram 90 procentu vecāku šajā situācijā ir absolūti bezspēcīgi, jo lielu daļu nemaz neinteresē, ko un kur viņu bērni dara," spriež G.Stradiņš.
Viņš akcentē, ka filmu demonstrēšana par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz veselību nav efektīgs veids, kā mazināt jauniešos vēlmi "uzvilkt dūmu". "Pedagogi ar bērniem par to runā veselības mācības un audzināšanas stundās. Jebkurā veikalā var iegādāties cigaretes un alkoholu. Ir vecākie brāļi un māsas, kas "izpalīdz" nepilngadīgajam un nopērk, ko viņam vajag. Šīs preces nav lētas, tādēļ aktuāls ir jautājums - kur vecākiem rodas nauda, ko dot bērnam šādiem mērķiem?" jautā ģimnāzijas direktors.
Viņš uzskata, ka šī problēma ir jārisina sabiedrībai kopumā. "Jaunieši smēķē, jo grib izskatīties vecāki, nekā ir. Arī bara instinkts daudz ko nosaka," domā G.Stradiņš.
Valda disonanse
Trapenes pamatskolas direktore Emma Valija Šļukuma atzīst, ka viņu skolā smēķēšana nav aktuāla problēma.
"Uztrauc tas, ka jauniešus - smēķētājus finansē vecāki. Viņiem ar efektīgu piemēru palīdzību vajadzētu attēlot šīs problēmas nopietnību, kamēr bērns vēl nav sācis smēķēt. Lai gan žurnālos, kur ir cigarešu reklāmas, maziem burtiem rakstīts par tās kaitīgumu, kā arī veikalos ir uzraksti, ka jaunākiem par 18 gadiem cigaretes nepārdod, piedāvājuma klāsts ir plašs un krāšņs. Kā tu nesmēķēsi? Pašlaik vārdi ar darbiem disonē," uzskata E.V.Šļukuma.
Smēķē, lai būtu stilīgi
Četrpadsmitgadīgais alūksnietis Toms Freimanis uzskata, ka jaunieši smēķē, lai būtu moderni un stilīgi. "Pats nesmēķēju, un arī mani draugi to nedara. Manuprāt, stundās pedagogi par to nerunā. Tas notiek tikai gadījumos, ja kāds smēķētājs ir "noķerts pie rokas". Uzskatu, ka cigarešu tirdzniecību veikalos vajadzētu ierobežot tāpat kā tas ir izdarīts ar alkohola pārdošanu. Arī pārdevējiem jābūt stingrākiem un jāprasa jauniešiem uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos par viņu vecumu," secina T.Freimanis.
E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolniece Sarmīte Kuzmane domā, ka smēķēt ir kaitīgi veselībai. "Diemžēl daudzi jaunieši tomēr smēķē. Skolotāji daudz runā par šīm problēmām veselības mācības un audzināšanas stundās. Manuprāt, vajadzētu samazināt arī cigarešu tirdzniecības apjomus," spriež S.Kuzmane.
Grūtāk atrast darbu
Veselības veicināšanas centra reģionālā koordinatore Alūksnes, Gulbenes un Balvu rajonā Ingrīda Sniedze uzsver, ka smēķēšana ietekmē darba atrašanu. "Pasaulē bez darba ir divreiz vairāk smēķētāju nekā nesmēķētāju. Lai arī skaļi to atzīst maz cilvēku, daudzi darba devēji atsakās no potenciālā darbinieka, kurš smēķē, ja viņa vietā var pieņemt tikpat kvalificētu nesmēķētāju. Fakti nemitīgi atgādina, ka tabaka ir nāvējošākā narkotika pasaulē, un viena no visbiežāk konstatētajām saslimšanām ir plaušu vēzis. Vairāk nekā 80 procentu plaušu vēža gadījumu varētu novērst, ja cilvēki atmestu šo kaitīgo ieradumu," klāsta I.Sniedze. Viņa norāda, ka smēķētāji nogalina daudz pasīvo smēķētāju - cilvēkus, kuri ir spiesti elpot tabakas dūmus.
Vecākiem ir vienalga?
Nesen Rīgas autoostā redzēju apmēram 12 gadus vecu pusaudzi. Viņas augums bija sīciņš, bet meitene naski vilka dūmu. Kad piebrauca autobuss, viņa knapi varēja pacelt savu skolas somu, lai ietu uz autobusu. Kāda būs viņas veselība pēc neilga laika, ja neatmetīs smēķēšanu? Varbūt viņa nevarēs panest pat iepirkumu tīkliņu?
Tas ir šausmīgi, cik sabiedrība vienaldzīgi noraugās jauniešos, kas smēķē. Kas pārdevējai liek pārdot nepilngadīgajam cigaretes? Vai no tā ir atkarīga viņas darba alga - jo lielāks apgrozījums, jo lielāka alga? Nekas jau nemainīsies arī pēc šī raksta publicēšanas. Smēķētāji pasmīkņās, bet pārējie novaimanās. Bet varbūt tomēr vajadzētu sākt domāt, kā to novērst? Te nelīdzēs aizliegums pārdot veikalos cigaretes noteiktā laikā. Kas gribēs, tāpat iegādāsies. Ja noteiktai sabiedrības daļai šī problēma nešķiet aktuāla, tad varbūt bērnu vecākiem tas tā nav. Padomājiet - jūsu bērns ir atkarīgs, viņš kaitē savai veselībai, ir slepkava, jo nogalina daudzus citus cilvēkus - pasīvos smēķētājus - un saīsina savu mūža ilgumu. Vai tas jums šķiet vienaldzīgi?

Citu datumu laikraksti

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Turpinājums. 3) veic 1. un 2.punktā minētās produkcijas pirmās pakāpes apstrādi.Sākums 11.februāra laikrakstā 3) veic 1. un 2.punktā minētās...

 • Cik maksās malka?

  - Cik pēc iestāšanās Eiropas Savienībā maksās kubikmetrs malkas? Latvijas iestāšanās ES tiešā veidā neietekmēs malkas cenas tirgū.- Cik pēc...

 • Ūdeni no krāna varēs dzert droši

  - Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša dzeramā ūdens kvalitāte?- Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša...

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...