Smēķēšanas izraisīto slimību ārstēšana ir izmaksājusi 12 miljonus latu

Slimību, kuru izcelsmē ievērojama nozīme ir smēķēšanai, ārstēšanas izdevumi stacionārā pēdējā pusgada laikā nodokļu maksātājiem jau ir izmaksājuši 12 087 061 latu.

Slimību, kuru izcelsmē ievērojama nozīme ir smēķēšanai, ārstēšanas izdevumi stacionārā pēdējā pusgada laikā nodokļu maksātājiem jau ir izmaksājuši 12 087 061 latu.
Šajā laikā stacionārā ir ārstējušies vairāk nekā 39 tūkstoši slimnieku ar dažādām onkoloģiskajām, sirds asinsvadu, plaušu un kuņģa - zarnu trakta slimībām. Šīm izmaksām jāpieskaita papildus vēl 2 miljoni latu, ko 2004.gadā valsts ir atvēlējusi medikamentu iegādei onkoloģisko un hematoloģisko slimību ārstēšanai.
Vislielākos draudus smēķēšana, un, jo īpaši pasīvā smēķēšana, atstāj uz sirds asinsvadu sistēmu, tas var izraisīt dažādas saslimšanas.
Īrijā veiktais pētījums liecina, ka nesmēķētājiem, kas pakļauti pasīvai smēķēšanai, ir par 30 procentiem lielāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.
Vidēji viena ar sirds asinsvadu slimībām slimojoša pacienta ārstēšana valstij izmaksā vairāk nekā 300 latu. Visbiežāk pēdējā pusgada laikā ir ārstēti pacienti ar sirds išēmisko (infarkts, stenokardija, sirds ritma traucējumi) slimību, proti, 16 078 pacienti, un to ārstēšanai vien ir atvēlēti vairāk nekā 6 miljoni latu. Kopā šā pusgada laikā stacionārā ir ārstējušies 25 793 ar sirds asinsvadu slimībām slimojoši pacienti, kuru slimībā ievērojama nozīme ir smēķēšanai, un šo pacientu ārstēšana nodokļu maksātājiem ir izmaksājusi gandrīz 9 miljonus latu.
Smēķēšana veicina vairākas plaušu un kuņģa - zarnu trakta slimības. Ar šīm slimībām slimojoša viena pacienta ārstēšana nodokļu maksātājiem izmaksā vidēji 200 latu. Šā pusgada laikā ir ārstēts 9591 pacients ar tādām slimībām, kuru iemesls lielā mērā ir smēķēšana, un to ārstēšanai valsts no nodokļu maksātāju naudas ir atvēlējusi gandrīz 2 miljonus latu.
Trešā saslimšanu grupa, kuru izcelsmi ievērojami ietekmējusi smēķēšana, ir vairākas onkoloģiskās saslimšanas. Vidēji viena onkoloģiskā pacienta ārstēšana nodokļu maksātājiem izmaksā 300 latu. No onkoloģiska rakstura slimībām, kuru izcelsmē liela loma ir smēķēšanai, pēdējā pusgada laikā visvairāk ir ārstēti plaušu vēža pacienti, kopā 1477 pacienti. Šā pusgada laikā stacionārā kopā ir ārstējušies 4202 onkoloģiskie pacienti, kuru slimībā ievērojama ietekme ir smēķēšanai, un to ārstēšanā valsts no nodokļu maksātāju naudas ir izlietojusi vairāk nekā miljonu latu.
Minētie dati apliecina ne tikai zinātniski pierādīto patiesību, ka smēķēšana ļoti kaitīgi ietekmē cilvēku veselību. Tie arī apstiprina, ka šī ievērojamā naudas summa, kas tiek izlietota smēķēšanas izraisīto slimību ārstēšanai, varētu tikt novirzīta citu saslimšanu ārstēšanai. Arī tas ir viens no argumentiem, kāpēc Veselības ministrija ir uzsākusi diskusiju sabiedrībā par smēķēšanas aizliegumu sabiedriskās vietās.
Savu viedokli ikviens var izteikt ministrijas mājas lapā "www.vm.gov.lv" sadaļā "Smēķēšana". Līdzīgi aizliegumi ir ieviesti arī Īrijā, Norvēģijā un vairākos ASV štatos un pilsētās.
Šajā rakstā ir minētas tikai tās onkoloģiskās, sirds asinsvadu sistēmas, plaušu un kuņģa - zarnu trakta saslimšanas, kuru izcelsmē ievērojama ietekme ir smēķēšanai.

Citu datumu laikraksti

 • Bojā iet cilvēks

  Alūksnes rajonā šķembu bāzē Virešu pagastā trešdien notikusi divu smago automašīnu sadursme, kurā cieta trīs cilvēki, bet viens gāja bojā.Alūksnes...

 • Pagastā gatavojas jubilejas sporta spēlēm

  Mālupes pagasta padome rīko 10. Alūksnes rajona pašvaldību sporta spēles. Tām sporta laukums pie pamatskolas ir gandrīz sakārtots.Mālupes pagasta...

 • Pieturās parādās grafīti

  Šogad pirmajā pusgadā pārgalvīgi autobraucēji, zagļi un huligāni valsts autoceļu aprīkojumam nodarījuši zaudējumus 135 000 latu apmērā, tas ir par 23...

 • Eiropas kampaņas “Būvē droši!” pasākumi turpinās

  Kampaņu organizē Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra sadarbībā ar Eiropas Savienības dalībvalstīm un kandidātvalstīm, kā arī ES...

 • Nekas nav līdz galam izlemts

  Latvijas politiķi izvairās pieņemt konkrētus lēmumus. Mūsdienu politika balstās uz politiskās sadzīvošanas stratēģijām, nevis konsekventiem...

 • Vai pensionāram aizdod naudu?

  Vai Alūksnē ir tāda banka vai iestāde, kas pensionāram var aizdot 100 latu operācijai?Vai Alūksnē ir tāda banka vai iestāde, kas pensionāram var...