Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sodīs arī iereibušus velosipēdistus

Turpmāk ceļu policija varēs sodīt autovadītājus par agresīvu un huligānisku braukšanu ar naudas sodu no 50 līdz 200 latiem.

Turpmāk ceļu policija varēs sodīt autovadītājus par agresīvu un huligānisku braukšanu ar naudas sodu no 50 līdz 200 latiem. Sodus varēs iekasēt arī no velosipēdistiem un pat gājējiem, ja tie uz ceļa pārkāps drošības noteikumus.
Pirms mēneša Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz būtiskas izmaiņas ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu sodu sistēmā. Jaunā sodu sistēma būs spēkā no nākamā gada vasaras - 1.jūlija. Turpmāk sods (divi līdz pieci lati) būs arī gājējiem par ielas šķērsošanu neatļautā vietā.
Grozījumi paredz, ka turpmāk autovadītājus, velosipēdistus un motociklu vadītājus sodīs arī par alkohola, narkotiku un citu apreibinošo vielu lietošanu pēc ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas. Par apreibināšanos pēc avārijas paredzēts 30 latu naudas sods velosipēdistiem un mopēdistiem, bet 400 līdz 500 latu naudas sods un autovadītāja apliecības atņemšana uz trīs gadiem motociklistiem un autovadītājiem.
Nemākulis nevarēs mācīt vadīt auto
Par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, ja ir samazinātas darbspējas pēc medikamentu lietošanas, kuru anotācijā ir norādīts, ka tie samazina reakciju, sodīs ar naudas sodu no 30 līdz 200 latiem. Starp šādiem medikamentiem ir arī, piemēram, tailenols.
Paredzēts sodīt arī autovadītājus, kas māca braukt personas, kas nav labi apguvušas braukšanas iemaņas. Par šādu pārkāpumu ir noteikts piecu latu sods. 20 lati būs jāmaksā, ja apmācāmā persona nav sasniegusi atļauto vecumu.
Jaunajiem - īpašas prasības
Turpmāk līdz 0,2 promilēm samazinās pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs mazpieredzējušiem vadītājiem. Autovadītājus, kuru stāžs būs mazāks par diviem gadiem un kuriem alkohola koncentrācija asinīs būs no 0,2 līdz 0,5 promilēm, sodīs ar naudas sodu no 50 līdz 250 latiem un autovadītāja apliecības atņemšanu uz laiku no viena līdz trim mēnešiem. Līdz šim likumā nebija iestrādātas normas, kas īpaši regulētu, cik daudz alkohola drīkst būt nepieredzējušu vadītāju asinīs.
Smagi sodi par braukšanu dzērumā
Par transportlīdzekļu vadīšanu vai mācīšanu vadīt, ja alkohola koncentrācija asinīs būs no 0,5 līdz vienai promilei, sodīs ar naudas sodu no 150 līdz 300 latiem un autovadītāju apliecības atņemšanu uz laiku no trim līdz sešiem mēnešiem. Ja velosipēda vai mopēda vadītajam koncentrācija asinīs būs no 1,5 līdz divām promilēm, sodīs ar 30 latu sodu, bet autovadītājus ar 400 līdz 500 latu sodu un autovadītāja apliecības atņemšanu uz diviem gadiem.
Par atteikšanos no alkohola koncentrācijas noteikšanas asinīs velosipēdu un mopēdu vadītājus sodīs ar 30 latu sodu, autovadītājus - ar 400 līdz 500 latu sodu un tiesību atņemšanu uz trim gadiem. Pašlaik par atteikšanos no alkohola koncentrācijas noteikšanas asinīs soda ar 200 līdz 250 latu sodu vai autovadītāja apliecības atņemšanu uz diviem līdz trīs gadiem. Autovadītājiem, kam nav apliecības un kas pie stūres būs reibumā, bez naudas soda ir noteikts arī aizliegums sešus līdz 24 mēnešus pēc pārkāpuma izdarīšanas iegūt autovadītāja apliecību. Naudas sods būs vienāds ar to sodu, kas būs jāmaksā autovadītājiem, kam ir apliecība, bet kas ir braukuši reibumā.
Avārijas gaismas nedrīkstēs slēgt nevietā
Turpmāk sodīs arī tos autovadītājus, kas lietos avārijas gaismas signālu nevietā. Par šo pārkāpumu būs jāmaksā 20 lati. Par braukšanu bez iedegtiem lukturiem dienas gaišajā laikā sods būs pieci lati, bet apgrūtinātas redzamības apstākļos - 30 lati. Par tālo gaismu nepārslēgšanu vai citu braucēju apžilbināšanu ir noteikts sods 20 latu apmērā. Bargāk turpmāk sodīs autovadītājus, kuri apstājušies vai stāvējuši tumšā laikā, neieslēdzot gaismas. Par apstāšanos vadītājiem vajadzēs maksāt 30, bet par stāvēšanu - 40 latus.
Būs sods par agresīvu braukšanu
Par automašīnas izmantošanu bez tehniskās apskates tagadējo desmit latu vietā noteikti 20 lati, bet, ja nebūs civiltiesiskās apdrošināšanas, autovadītājam būs jāšķiras no 30 latiem. Turpmāk par braukšanu automašīnā, kas aprīkota ar antiradaru, būs jāmaksā 40 latu sods, piemēros arī šīs ierīces konfiskāciju. Ar 20 latu sodu sodīs autovadītājus, kas neatļauti izmanto invalīdu pazīšanās zīmi.
Par lielāku pasažieru skaita pārvadāšanu, nekā uzrādījis izgatavotājs, būs 10 latu sods, bet komercpārvadātājiem, piemēram, taksobusu šoferiem - 40 latu sods.
Par bērnu, kas nav sasnieguši 14 gadu vecumu, pārvadāšanu automašīnas priekšējā sēdeklī bez atbilstoša krēsliņa vai paliktņa, noteiks sodu - 10 lati. Turpmāk sods par nepiesprādzēšanos automašīnā līdzšinējo piecu latu vietā būs jāmaksā 10 lati. Par agresīvu un huligānisku braukšanu autovadītājus sodīs ar naudas sodu no 50 līdz 200 latiem.
Pasargās policistus no saniknotiem šoferiem
Ar piecu latu naudas sodu paredzēts sodīt tos autovadītājus, kas bez īpaša policista uzaicinājuma izkāps no automašīnas. Par minēto pārkāpumu sods nepieciešams, lai aizsargātu policistus no saniknotiem šoferiem. Tāpat paredzēts līdzšinējo piecu latu vietā piemērot 10 latu sodu par runāšanu pa mobilo telefonu braukšanas laikā bez "hands - free" sistēmas.
Turpmāk sods par nepiesprādzēšanos automašīnā līdzšinējo piecu latu vietā būs 10 lati. Paredzams, ka turpmāk par stāvēšanu neatļautā vietā noteiks fiksētu sodu - 10 latus.
Precizēti sodi par ātruma pārsniegšanu
Par ātruma pārsniegšanu līdz 20 kilometriem stundā neapdzīvotā vietā, braucot ar vieglo automašīnu, sods būs pieci lati, bet apdzīvotā vietā - 10 lati. Pārsniedzot ātrumu līdz 30 kilometriem stundā neapdzīvotā vietā piemēros 10 latu naudas sodu, bet apdzīvotā vietā - 20 latus. Autovadītāja apliecību atņems vadītājiem, kas, braucot ar vieglo automašīnu, pārsniegs ātrumu par 60 kilometriem stundā.
Vai lielākai mašīnai vairāk taisnības?
Katru gadu Eiropas Savienības valstīs smago un vieglo automašīnu avārijās bojā iet apmēram 4000 cilvēki, divas trešdaļas no sadursmēm notiek frontālā triecienā. Gan vieglo, gan smago automašīnu šoferus aicina pievērst uzmanību un izprast citādu gabarītu transporta līdzekļu braukšanas īpatnības.
Lai veicinātu satiksmes dalībnieku cieņu citam pret citu, samazinātu avāriju un avārijas situāciju skaitu uz Latvijas ceļiem, kuru iemesls ir "smago" un "vieglo" savstarpējā nesaprašanās vai necieņa, SIA "Scania Latvia" un Ceļu satiksmes drošības direkcija uzsāk projektu "Ceļš ir viens - cienīsim viens otru!".
***
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Alūksnes rajona nodaļas priekšnieks Gints Rozenbergs:
- Ceļu satiksmes noteikumu grozījumu pieņemšana ir bijis ilgs process, tos ir ietekmējušas gan vadības maiņas policijā, gan arī Latvijas valdības maiņas. Tomēr jebkura sistēma var darboties tikai tad, ja ir godprātīgs tās izpildītājs. Šobrīd strādā pie tā, lai pēc iespējas mazāk pieļautu subjektivitāti. Tas nozīmē, ka jaunajiem autobraucējiem eksāmens būs jākārto ar CSDD mašīnu, kura būs aprīkota ar iekšēju signalizāciju, lai instruktoram nebūtu iespējas veikt palīgdarbības. Palielināsies arī kopējā drošība. Pārdomāts jautājums ir punktu sistēma. Tā veiks brīdinājuma funkciju, kā arī būs audzinošs faktors. Punktu sistēmā ir ietverta laba ideja, cerams, ka tā palīdzēs. Tā sagrupēs autobraucējus divās kategorijās - tādos, kas ir pārkāpuši noteikumus, un tādos, kas noteikumus nepārkāpj. Skaidrs, ka galvenais pārkāpums ir ātruma ierobežojumu neievērošana. Grozījumi paredz, ka uz ceļa nedrīkstēs norēķināties ar naudu. Soda maksājumus varēs veikt ar bankas starpniecību. Arī gājējiem ir jābūt uzmanīgākiem, pirms ceļa šķērsošanas jāpārliecinās, vai netuvojas transportlīdzeklis, kā arī, vai auto varēs nobremzēt. Es gribu cerēt, ka jaunie noteikumi samazinās ceļu satiksmes negadījumus.
Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policijas priekšnieks Ilmārs Hamanis:
- Arī policijas darbiniekiem bija iespēja izteikt savus priekšlikumus, lai taptu grozījumi. Mēs izteicām priekšlikumu pārstrādāt noteikumus par kreisā pagriezienā manevra izdarīšanu krustojumā, lai samazinātu sadursmes, veicot kreisā pagrieziena un apdzīšanas manevru. Piedāvājām arī velosipēdus ziemā aprīkot ar speciālajām ziemas riepām, kā arī izdarīt grozījumus noteikumos, kas paredz, ka drošības jostas atļauts nelikt taksometru, inkasācijas transportlīdzekļu un sakaru dienesta automobiļu vadītājiem, iesakot atļaut nelikt drošības jostas arī policijas darbiniekiem, patrulējot ielās. Pozitīvi vērtēju to, ka varēs sodīt autobraucējus par agresīvu braukšanu, jo daudzi vadītāji ir iedomājušies, ka pilsētas ielas ir trase. Ir jāpiemēro stingrāki sodi par ātruma ierobežojumu pārkāpšanu un braukšanu dzērumā. Arī jaunos autobraucējus vajag vairāk uzmanīt.
Alūksnieši Irēna un Guntis Treiji, velosipēdisti:
- Esam informēti par grozījumiem. Mēs ar velosipēdiem braucam regulāri, bet vienmēr cenšamies ievērot noteikumus. Cenšamies izvairīties arī no braukšanas tumsā. Zinām, ka pēc jaunajiem noteikumiem varēs sodīt arī riteņbraucējus, un uzskatām, ka vainīgie ir jāsoda. Ne visi velosipēdisti ir aprīkojuši braucamrīkus ar atstarotājiem, daudzi pārkāpj noteikumus - brauc neuzmanīgi, neskatās apkārt, traucē satiksmi. No viņu neuzmanības cieš gan autobraucēji, gan arī paši velosipēdisti.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Adventes pasākumi. 7.decembrī pulksten 17.00 Alūksnes rajona Alsviķu kultūras namā iedegs otro svecīti adventes vainagā.Adventes pasākumi -...

 • Lai vairotu gaidīšanas prieku

  Nav vairs aiz kalniem Ziemassvētku svētvakars un arī jaunais 2004.gads, ko aizvadīsim Pērtiķa zīmē. Lai sagādātu prieku sev un citiem, aicinām ieiet...

 • Eglīti var noskatīt valsts mežā

  Iedzīvotāji vienu Ziemassvētku eglīti personiskajām vajadzībām var izraudzīties valsts mežā. Par to nav jāmaksā.Iedzīvotāji vienu Ziemassvētku eglīti...

 • Policija informē

  Dzīvokļiem izsit logus. Alūksnē, Helēnas ielā, 27.novembrī izsists dzīvokļa logs.Dzīvokļiem izsit logus Alūksnē, Helēnas ielā, 27.novembrī izsists...

 • Rīkos karnevālu pogu vācējiem

  Virešu bibliotēkas vadītāja Ausma Agare ar karnevālu gatavojas iepriecināt pagasta pogu vācējus, kas savāktās pogas varēja atpazīt izstādē Dekoratīvi...

 • Noslēgušās rajona skolu basketbola sacensības

  Alūksnes rajona skolu basketbola komandu sacensībās šogad piedalījās pārsteidzoši liels dalībnieku skaits - 400.Alūksnes rajona skolu basketbola...

 • Tests bērna zināšanu pārbaudei pirms skolas

  Kā tevi sauc? (Uzdodiet dažādos variantos šo jautājumu, piemēram, nosauc uzvārdu, nosauc vārdu, kā tevi sauc mamma mājās, kā sauc vecmāmiņa, tētis...

 • Aktivitātes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte”

  Esam Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ar gaišu un saulainu nosaukumu “Pienenīte”. Kā pieneņu pūkas mazuļi katru pavasari izlaidumā izlido uz...

 • ***

  No šodienas laikrakstā reizi ceturksnī veidosim lappusi, kurā atspoguļosim Alūksnes rajona pirmsskolas izglītības iestāžu aktivitāti, dzīvi tajās -...