Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šogad gaida labu upeņu ražu

Stādījumu kopšanā: iegulda lielas pūles.

Stādījumu kopšanā: iegulda lielas pūles
Upeņu audzētāja Lauma Lāce no Gaujienas nākamnedēļ plāno sākt novākt ogas, un šogad pirmo gadu tās arī realizēs. Viņa uzskata, ka raža šogad nebūs slikta. L.Lāce upenes audzē apmēram hektāra platībā.
"Sākām pirms pāris gadiem ar 200 trīs dažādu šķirņu stādiem. Katru gadu platību paplašinājām," laikrakstam stāsta Lauma Lāce.
Viņa atzīst, ka esot stādi, kas slimību dēļ iznīkuši, taču to vietā stādot jaunus. "Vēl lielākā platībā upenes nedomājam audzēt, jo problēmas sagādā ogu lasīšana. Palīgā ir jāaicina talcinieki," atzīst L.Lāce. Viņa uzskata, ka vislietderīgāk upenes būtu audzēt lielās platībās, lai tās var lasīt ar ogu novācamo kombainu, taču Alūksnes rajonā nevienam ogu audzētājam šādas tehnikas neesot.
L.Lāce apgalvo, ka upeņu šķirnēm esot atšķirīgs nogatavošanās periods, tāpēc viņa audzējot dažādas šķirnes, lai raža būtu visu vasaru. "Piemēram, šķirnei ‘Tritons’ tiklīdz ogas ir gatavas un ir lielāks vējš, tās nobirst. Svarīgi paspēt nolasīt īstajā laikā, jo pārgatavojušās ogas, ja tās neatdzesē, ātri bojājas," bilst viņa. Arī no augsnes esot atkarīgs, cik agri ogas nogatavosies.
"Mums ir smilšaina augsne. Šķirnei ‘Titānija’ jau tagad var vākt ražu, ogas vienmērīgi nogatavojas. Alūksnē tās nogatavojas kādu nedēļu vēlāk," saka Lauma Lāce.
Viņa uzskata, ka subsīdijas upeņu audzētājiem vajadzētu piešķirt tikai tad, kad viņi ir izmēģinājuši, kādas šķirnes labāk audzēt un kāda ir raža.
"Protams, nav jau slikti, ja par valsts piešķirto finansējumu var jau iegādāties stādus," spriež ogu audzētāja. Arī stādījumu kopšana prasot lielas pūles. "Pirmajos gados rindstarpas rušinājām ar traktoru. Svarīgi upenes stādīt no nezālēm attīrītā laukā, stādiem ir vajadzīgs mēslojums," iesaka L. Lāce.
Pēdējo reizi rindstarpu appļaušana esot jāveic jūlijā, lai mitruma daudzums augsnei būtu pietiekams. Viņa apgalvo, ka pēc bargās ziemas daļa ziedpumpuru cietuši, taču mitrums augsnei bijis pietiekams.
"Pagaidām mums upeņu audzēšana nav bijusi ienesīga. Agrāk upenes uzskatīja par ļoti vērtīgām ogām, taču daudzi nemaz nekāro pēc upeņu sulas," saka L.Lāce. Problēmas pagaidām sagādājot ogu uzglabāšana, arī to realizācija nav vienkārša. "Ja Gaujienā darbu uzsāks ogu pārstrādes cehs, tad tās atrisināsies," spriež L.Lāce.

Citu datumu laikraksti

 • Policija informē

  Malienas pagastā 21.jūlijā kūts bēniņos aizdegās salmi -viens kvadrātmetrs. Policija noskaidroja, ka notikušajā vainojamas bērnu rotaļas.Malienas...

 • Motosportisti gatavojas Latvijas čempionāta noslēgumam

  Motokluba "Ape" sportisti gatavojas Latvijas čempionāta izšķirošajām sacīkstēm, kas notiks šīs nedēļas nogalē - 26. un 27. jūlijā Limbažos, Lielezera...

 • Uzvar minifutbola čempionātā

  Ziemeļaustrumu futbola līgas minifutbola čempionāta ceturto kārtu veiksmīgi aizvadījusi Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona komanda, kas Viļakā...

 • Nākotnes nauda jeb Dalība 2.pensiju līmenī

  Lai gan masu medijos ir bijis šķietami daudz informācijas par dalību 2.pensiju līmenī, ir cilvēki, kas nav tai pievērsuši uzmanību, it kā tas viņus...

 • Aicina uz teātra svētkiem Dikļos

  Uz kārtējo "teātrinieku" kopā sanākšanu 9.augustā aicina Dikļu pagasts Valmieras rajonā.Uz kārtējo "teātrinieku" kopā sanākšanu 9.augustā aicina...

 • Vārds un tā īpašnieks ietekmē viens otru

  Numeroloģija kā mācība ir ārkārtīgi sena.Numeroloģija kā mācība ir ārkārtīgi sena. Ar tās palīdzību iespējams noteikt cilvēkam piemērotāko profesiju,...