Somu pieredze noderēs ierosmei un sadarbībai

Malienas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes “Mazputniņš” vadītāja Ieviņa Āboltiņa atgriezusies no semināra par pilsoņu aktivizēšanas iespējām. Tas notika Somijā, kur no Latvijas bija ieradušies apmēram 20 klausītāji.

Malienas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes "Mazputniņš" vadītāja Ieviņa Āboltiņa atgriezusies no semināra par pilsoņu aktivizēšanas iespējām. Tas notika Somijā, kur no Latvijas bija ieradušies apmēram 20 klausītāji.
"Tā bija iespēja gūt pieredzi sadarbībai ar citu tautību cilvēkiem. Redzētais un dzirdētais noder nevalstisko organizāciju un arī pirmsskolas izglītības iestādes darbā. Tagad var piedalīties dažādos projektos, kā arī izmantot seminārā izveidojušos kontaktus. Piemēram, var veidot skolēnu vai pieaugušo grupu un doties uz Somiju divas nedēļas padziļināti apgūt angļu valodu, bet tam ir vajadzīgi līdzekļi. Jaunieši var apgūt arī teātra, tēlotājmākslu, fotomākslu un dejas. Nodarbību laikā iepazīstina ar Somijas ievērojamākajām vietām," stāsta I.Āboltiņa.
Lekcijas semināros ir angļu valodā. Bija arī nodarbība, kurā mācīja, kā saprasties, ja valodu nezina. Dažkārt var izlīdzēties ar dažiem vārdiem svešvalodā un žestiem, tomēr tad var gadīties, ka ceļā, ko varētu veikt piecās stundās, jāpavada divas diennaktis.
"No pieredzes varu teikt, ka vispirms ir jāmācās vārdi. Tad tiešām pietiek pateikt taksometra šoferim vietu, kur jānokļūst. Lekcijas saprast ir vieglāk, nekā pašai izteikties, jo trūkst sarunvalodas pieredzes," atzīst sieviete.
Viņai radies labs iespaids par Somiju. Tā ir sakopta valsts. Visa lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir apstrādāta. Ieviņa secina, ka lielākā nezāle tur ir smilga. Nelielā pilsētiņa Karis, kur dzīvoja semināra dalībnieki, ir skaista un zaļa. Tomēr putnu dziesmas tur gandrīz nedzird, vienīgi kaiju klaigāšanu.
Turku I.Āboltiņa iepazinās ar pieaugušo tālākizglītības universitāti, kur var apgūt skolotāja vai citu specialitāti. Ja mācību sesija nav nokārtota, var sevišķi neuztraukties. Tomēr jādomā, vai vērts paildzināt studiju laiku.
Pilsētas katedrālē notiek ne tikai dievkalpojumi, bet arī koncerti.
"Pēc pilsētas ugunsgrēka ielas veidotas krietni platākas. Pa Turku upi var vizināties kuģīšos. Ceļu malās daudzviet var redzēt golfa laukumus," stāsta I.Āboltiņa. Ieviņa kopā ar somu semināra dalībniecēm devusies uz Brīvdabas muzeju. Viņa ievērojusi, ka zeme Somijā nav auglīga. Ledāja šļūdonis to aizskalojis, atstājot klintis.
"Mazputniņa" vadītāja un audzinātājas jūlijā sakārtos telpas un iegādāsies inventāru nākamajam mācību gadam. I.Āboltiņa secinājusi, ka ir diezgan daudz bērnu, kam pirmsskolas vecumā ir vajadzīga īpaša pieeja. "Tagad ir jādomā, kā sagatavot materiālo bāzi sporta nodarbībām. Ja būs vairāk bērnu, paplašināsim savu pirmsskolas izglītības iestādi," akcentē vadītāja.
Speciālajā pirmsskolas izglītības iestādē ir bērni no Jaunannas, Mālupes, Ziemeru un Mārkalnes pagasta. Pašlaik varētu uzņemt vēl vismaz piecus jaunus audzēkņus.

Citu datumu laikraksti

  • Piepilda jaunības dienu sapni

    Gaujienieti Mirdzu Bērziņu 2001.gada vasarā piemeklēja liela nelaime - izcēlās ugunsgrēks mājā, kurā viņa dzīvoja, tomēr viņai pietika uzņēmības sākt...

  • Patukšie naudas maki

    Šobrīd dzīvojam savdabīgā tropu klimatā. Nepastāvīgie laika apstākļi sagādā problēmas ne tikai atpūtniekiem, bet arī lauksaimniekiem.Šobrīd dzīvojam...

  • Valsts prezidenta balvas izcīņā iegūst sudraba medaļu

    Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā vieglatlētikā arī Alūksnes vieglatlētiem bija labi rezultāti.Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā...