Spārni dod lidojumu savā paradīzē

Par Gaujienas mūzikas un mākslas skolas direktori Ilzi Rožkalni pirms kāda laika man ieteica uzrakstīt kolēģe, sakot, ka Ilze ir radošs un darbīgs cilvēks.

Par Gaujienas mūzikas un mākslas skolas direktori Ilzi Rožkalni pirms kāda laika man ieteica uzrakstīt kolēģe, sakot, ka Ilze ir radošs un darbīgs cilvēks.
Viņas izauklētā ideja par "Vītolēnu" nometni Gaujienā veiksmīgi darbojas jau trešo gadu. Viņa jūtas pacilāta, ja tās dalībniekiem var uzdāvināt šo prieku. Nolēmu ar Ilzi iepazīties tuvāk un iepazīstināt arī lasītājus. Ilze tāpat kā savulaik Jāzeps Vītols teic, ka Gaujiena ar tās gleznaino apkārtni un noslēpumainību ir viņas paradīze.
"Es jūtos šeit piederīga un vajadzīga. Te ir mana vieta," saka I.Rožkalne.
Uz Gaujienu Ilze pārcēlās kopā ar vecākiem no Lizuma, kad meitenei bija seši gadi. Līdztekus skolas gaitām Gaujienā Ilze apmeklējusi nodarbības Smiltenes mūzikas skolā. Ilzei padevās klavierspēle, tāpēc nākamais solis bija mācības Jāņa Mediņa mūzikas vidusskolā.
"Mana vecmāmiņa bija mūzikas skolotāja, mācīja klavierspēli Cēsu skolotāju institūtā, bet mūzikas vidusskolā man ieteica mācīties tēva brālis, kas arī bija mācījies mūziku. Es nolēmu mēģināt," stāsta gaujieniete.
Kļūst par kārtīgu laucinieci
Ilzes pirmā darbavieta pēc mācībām "mediņos" bija bērnudārzā Rīgā, taču viņa izvēlējās nākt atpakaļ uz laukiem daļēji arī, vecāku mudināta. Ilze apprecējās un dzīvoja netālu no Gaujienas - Vidagā un strādāja Sikšņu pamatskolā. Tur Ilze paspējusi skolēniem mācīt ne tikai mūziku, bet arī matemātiku un sportu.
"Tagad tas liekas briesmīgi - mums mājās bija cūkas, aitas, vistas, rāvāmies ar darbiem vai pušu. 23 gadu vecumā iemācījos slaukt govis. Biju kārtīga lauciniece," atceras Ilze.
Bija studente ar govi
1991.gadā Ilzi uzaicināja strādāt uz Gaujienas mūzikas un mākslas skolu par direktori. Kad Ilze atkal pārcēlās dzīvot uz Gaujienu, 1992.gadā iestājās Mūzikas akadēmijā, kur ieguva augstāko mūzikas pedagoģes diplomu. "Tad man vēl mājās Gaujienā bija govs, tāpēc pedagogs jokojās un citiem studentiem ilgi stāstījis, ka viņam ir studente, kas no rīta izslauc govi, bet pēc tam brauc uz akadēmiju dziedāt," saka Ilze.
Viņa ir sapratusi, ka bez mūzikas nespētu dzīvot. Kādu laiku Ilzei bija ģimenes bizness, bet, kad bija jāizvēlas bizness vai mūzika, tad Ilze apjautusi, ka tā viņas sirdij ir daudz tuvāka. Ilze domā, ka mākslas pasaules cilvēki uz ikdienišķo neskatās citādāk, taču viņa noteikti sevi tiem piedēvē.
"Tas ir atkarīgs no cilvēka. Ir lietas, ko redzu lielos sīkumos, un ir arī kas tāds, kam nepievēršu nekādu uzmanību. Kā saka, katram cilvēkam ir vismaz viena uts. Ja viņš saka, ka viņam tās nav, tad viņam ir divas," atzīst Ilze. Viņa reizēm izmanto to, ka jūtas piederīga māksliniekiem. "Skolā, kur es strādāju, ir īstas mākslinieces - skolotājas, bet es uz dzīvi skatos reāli," spriež sieviete.
Ilze skolā veic ne tikai direktores pienākumus, bet vada arī kori. "Tas palīdz bērniem iziet pasaulē, sniedzot koncertus. Katru gadu pirms Ziemassvētkiem un Lieldienām uzstājamies Gaujienas internātskolas audzēkņiem," stāsta viņa. 2004.gadā izdevies iegūt finansējumu, lai koris aizbrauktu uz Zviedriju.
"Gaujiena ir kultūrvēsturiska vieta, taču ar to vien nepietiek. Svarīgi, kāda cilvēkam ir sirds un kā viņš uztver apkārtējo pasauli. Tāpēc Gaujienā rīkojam nometni "Vītolēni", uz kuru atbrauc bērni no citām Latvijas vietām. Kāds viņiem ir gandarījums, pēc grūtā darba uzstājoties noslēguma koncertā," saka Ilze.
Brīnās, kā pati spēj
Jūtos pārsteigta, uzzinot, ka Ilze ir piecu bērnu mamma. Vecākie bērni jau ir pieauguši - Lindai ir 22, bet Jānim - 20 gadi. Mikum ir desmit gadu, Emīlam - seši, bet Esterei - četri gadi. Kad vēlos dzirdēt apstiprinājumu tam, cik labi, ka vecākajiem un jaunākajiem bērniem ir liela gadu starpība, Ilze atklāj tā iemeslu. "Manai dzīvei ir interesanta vēsture. Es izšķīros, otrreiz apprecējos ar savu vīru un vēlreiz oficiāli izšķīrāmies," stāsta sieviete.
Tad, kad Ilzei citi jautā, kā viņa tiek galā ar pieciem bērniem, viņa pati brīnās, kā to spēj. "Vecākie bērni ir aizgājuši savā dzīvē. Jānis aizbrauca uz pusgadu strādāt uz Angliju, bet Linda mācījās Tamperē, nezina, ko darīs tālāk," atklāj Ilze.
Viņa saka, ka ar pieciem bērniem nepietiek, un stāsta par septiņpadsmit gadus veco audžudēlu Edgaru, ko Ilze paņēmusi savā aizgādībā. Kad Ilzei saku, ka patiesībā viņa ir kā labais gariņš, viņa atteic, ka tik laba nemaz neesot. "Citi saka, ka man ir izlaisti bērni. Man pašai šķiet, ka reizēm esmu stingra. Laika, ko viņiem atvēlu, gan ir par maz," secina Ilze.
Vienmēr kas atgadās
Ilzei šķiet, ka grūtākais dzīves posms viņai ir aiz muguras. Viņa iepazinusies ar jauku cilvēku Jāni, ar ko vēlas pavadīt kopā tālāko dzīvi. Viņa ir laimīga, jo tic, ka četrdesmit gados dzīve tikai sākas.
"Uzskatu, ka nekas nenotiek tāpat. Pēc dabas esmu optimiste, tas man palīdz turēties grūtos brīžos," saka Ilze. Galvenais ir ticība Dievam, cerība un mīlestība, kas Ilzei dod optimismu, sparu un izturību.
"Ir situācijas, kad par Dievu runāju ar bērniem, taču es viņiem to neuzspiežu. Ja cilvēka dzīvē nebūtu tumšu brīžu, tad viņš nezinātu, kas ir gaisma," saka Ilze. Viņa ir iemācījusies būt pacietīga un lūgt to, ko vēlas. Viņa tic, ka tas notiks tad, kad tam jānotiek. Viņa uzskata, ka ar viņu vienmēr kaut kas atgadās, tāpēc dzīve nav garlaicīga. "Par to neviens vairs nebrīnās, ka dzīve man nav mierīga. Ir notikumi, ko varu saplānot, bet ir situācijas, kad strauji jāreaģē. Man tas patīk," saka Ilze. Viņa cenšas darīt to, kas pašai patīk. To, kas gluži neiet pie sirds, mēģina vērst par patīkamu nodarbi.
Kad daudzi Ilzei jautā, vai viņai tagad ir atvaļinājums, Ilze skaļi smejas. "Katru dienu eju uz darbu, jo jāgatavojas nometnei. Augustā skolā sāksies uzņemšana," saka gaujieniete.
Laba atpūta bijusi Jāņos, kad ar ģimeni bijusi Tūjā. Viņa neslēpj, ka esot kārumniece, to var uzskatīt par sevis lutināšanu. Ilzei patīk dejot, tagad tam neatliek laika. Ilzei ir nepiepildīts sapnis - lidot ar planieri vai gaisa balonu.
"Man ļoti gribas lidot. Dzīvē man bieži ir spārni. Kad lidoju, spārni nelaužas. Spārnus dod gandarījums par labi paveiktu darbu," ir pārliecināta Ilze.

Citu datumu laikraksti

 • Kontrolē pastiprināti

  Pārtikas un veterinārais dienests vasaras karstajā periodā pastiprināti kontrolē, kā tirdzniecības vietās, veikalos, sabiedriskās ēdināšanas...

 • Skatītājus priecē ar pirmizrādi

  Vakar Kolberģa bērnu teātra studija skatītājiem vērtējumam nodeva pirmizrādi - H.Paukša lugu “Raganas trīs noslēpumi”.Vakar Kolberģa bērnu teātra...

 • Karstajā laikā veikalu plaukti kļūst tukšāki

  Gaisa temperatūra dienvidū sasniedz pat 30 grādus, un kāda alūksniete stāsta, ka vakarpusē veikalā vairs nav bijis gāzētā minerālūdens.Gaisa...

 • Izglītos, kā sākt uzņēmējdarbību

  Vidzemes attīstības aģentūras izstrādātais projekts “Jaunu komercsabiedrību un pašnodarbinātības veicināšana Vidzemes reģionā”, kurā kā partneri...

 • Pusaudži var piedalīties grāmatas veidošanā

  “Latvenergo” sācis izglītojošas grāmatas sagatavošanu 5. - 7.klašu skolēniem. Tās tapšanā aicināti iesaistīties skolēni, kas var piedalīties...

 • Aicina pieteikties pagasta konkursā

  Ziemeru pagasta padomes sēdē apstiprināja konkursa nolikumu “Sakoptākā sēta 2005”. Tajā noteikts, ka no 8. līdz 14.augustam komisija vērtēs izlozētās...