Spilgtie Ziemassvētki un atstarotāji uz ceļiem

Mūsdienās, kad Ziemassvētku noskaņu veido lielveikalu reklāmas un kredītiestāžu aicinājumi aizņemties naudu svētku pirkumiem, arvien retāk atceramies par svētku patieso nozīmi.

Mūsdienās, kad Ziemassvētku noskaņu veido lielveikalu reklāmas un kredītiestāžu aicinājumi aizņemties naudu svētku pirkumiem, arvien retāk atceramies par svētku patieso nozīmi. Sabiedrībā gan vēl ir indivīdi, kuriem Ziemassvētku komercializācija ir otrajā plānā, turpretī politikā Ziemassvētku noskaņai vispār neatrodas vieta.
Arī Ziemassvētku noskaņa, kurā neietilpst pirkšanas un dāvināšanas kāre, nespēj ietekmēt pašreizējo politisko situāciju Latvijā. Atšķirībā no biznesa jomas, kurā Ziemassvētki ir kārtējā iespēja palielināt produkcijas apgrozījumu vai peļņu, politikā šo svētku noskaņai nav papildus pievienotās vērtības. Iespējams, ka arī Ziemassvētku tematika būtu izmantota politisko partiju priekšvēlēšanu saukļos, ja vēlēšanas un vēlētāju balsu dalīšana notiktu decembrī vai janvārī. Tādēļ teiksim paldies, ka bez komerciālās izķengāšanas šiem svētkiem nav jāpiedzīvo arī politiskā klaunāde.
Jaunais budžets vecās skaņās
Izskatās, ka jaunā valdība ir spējīga izveidot valsts budžeta plānu pāris nedēļu laikā. Vai nu jaunajā Ministru kabinetā ir labākie no labākajiem valsts tautsaimniecības veidotājiem, vai arī vecās valdības atstātās budžeta iestrādnes ir diezgan pievilcīgas arī jaunajam ministru prezidentam Aigaram Kalvītim. Šāda situācija liecina, ka iepriekšējās valdības izveidotais budžets apmierinātu nospiedošu vairākumu Saeimas. Jocīgi, ka "Jaunais laiks" (JL), kas iepriekš norādīja uz budžeta trūkumiem, tagad gatavs atbalstīt mazliet uzlabota valsts budžeta variantu. Šobrīd ir skaidrs, ka Tautas partija (TP) ir tas politiskais spēks, kurš kontrolē ne tikai budžeta izstrādi, bet arī valdības darbu kopumā.
Periods līdz Ziemassvētkiem ir pēdējais laiks, kad Saeima var pieņemt nākamā gada budžetu. Domāju, ikvienam skaidrs, ka neviens, arī politiķi, nevēlas strādāt svētku brīvdienās. Vai ir vērts pieņemt valstiski svarīgus lēmumus Ziemassvētku eiforijā, kad domas raisās tikai par Ziemassvētku eglīti un Ziemassvētku vecīti? Nākamā gada budžets varētu būt ar diezgan mazu budžeta deficītu, tomēr valdībai vēl jātiek galā ar augsto inflācijas līmeni, kas nesaudzīgi tukšo iedzīvotāju naudas makus. Atliek vien valdībai un visiem mums novēlēt mazāku budžeta deficītu un zemākas cenas ikdienā.
Batālijas ap mobilajiem telefoniem
Ne tikai "Zelta zivtiņas" vai "lēto" mobilo telefonu akcijas ir lielākā telekomunikāciju aktualitāte Latvijā. Jau vairākus gadus valdība un to "konsultējošie" eksperti apspriež nepieciešamību ieviest trešo mobilo operatoru Latvijā. No valsts un tās iedzīvotāju ekonomiskā redzespunkta vērtējot, tas ir izdevīgs process. Tomēr primārais jautājums ir, cik valsts iegūs no mobilā operatora tīkla licences pārdošanas.
Trešā mobilā tīklu operatora ienākšana Latvijā palielinātu konkurenci, līdz ar to samazinātu mobilo pakalpojumu cenas. Tomēr jau šobrīd GMS tīklā strauji samazinās brīvu tālruņa numuru skaits. Šo procesu ļoti paātrina priekšapmaksas karšu epopeja. Šobrīd konkursam par vakanto licenci pieteicies tikai viens pretendents, kuru var uzskatīt par līdzvērtīgu "Kemp Mayer" televīzijas digitalizācijas afēristiem. Nedomāju, ka valsts interesēs ir mobilā telefona licences pārdošana par "sviestmaizi" kārtējai mistiskajai firmai no ārzemēm. Domāju, ka interesentu operatora licencei netrūkst, tomēr nevienam nav noslēpums, ka valsts konkursu noteikumi bieži rakstīti tikai vienam pretendentam. Vai arī šis ir tāds gadījums?
Atstarotāju dilemma
Pēdējā laikā televīzijā ir parādījies reklāmas klips ar saukli - "Gājējs vai bojāgājējs?". Tādējādi valdība mēģina vērsties ne tikai pie autovadītājiem, bet arī lielās gājēju auditorijas. Tikai ar psiholoģisku ietekmēšanu rezultātus nepanākt, tādēļ pagājušajā nedēļā ceļu policija neķēra tikai iereibušus autovadītājus vai "drag race" cienītājus, bet arī neapzinīgos gājējus, kuri pastaigājās bez atstarotājiem.
Domāju, ka gājēju ķerstīšana nav tā svarīgākā nodarbe. Protams, kājāmgājēju vieglāk noķert nekā satrakojušos "Drag race" cienītāju. Saprotu, ka akcija paredzēta gājēju drošībai, proti, lai visiem uz apģērba būtu atstarojoši elementi. Protams, atstarotāji palielina drošību, bet vai prasība obligāti lietot atstarojošus elementus uz apģērba, ejot pa ielu vai ceļu, neierobežo izvēles brīvību? Kādi ir atstarotāju standarti, vai tos ikdienas steigā vispār var ievērot? Varbūt iedzīvotājus varētu apzīmēt ar numurzīmēm, lai labāk atpazītu pārkāpējus? Domāju, ka arī paradoksālu ierosinājumu netrūktu, lai mēģinātu uzlabot situāciju uz ceļiem. Turklāt nevajadzētu aizmirst valsts atbildību par ceļu kvalitāti un tīrīšanu ziemas laikā. Neapšaubāmi, atstarojošie elementi būtu nepieciešami skolēniem, kas bieži mēro ceļu no skolas un uz skolu tumšajos ziemas rītos un vakaros. Tomēr pieaugušam cilvēkam vajadzētu dot izvēles brīvību par atstarotāja lietošanu. Iespējams, ka persona, kura soļo pa neapgaismotu ceļu nakts melnumā bez atstarojoša elementa uz apģērba uzvedas bezatbildīgi, bet cilvēki, kuri smēķē vai lieto alkoholu arī uzvedas bezatbildīgi. Varbūt ar likumu aizliegt visus iedzīvotāju netikumus? Domāju, ka drošību uz ceļa nosaka nevis spīdīgi elementi, bet gan ceļu satiksmes dalībnieku disciplīna.

Citu datumu laikraksti

 • Sargieties no krāpnieka!

  Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

 • Apspriež tūrisma jaunumus

  Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

 • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

  Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...

 • Garā mūža smalkie raksti

  Šīs dzimtas stāsts ir līdzīgs tūkstošiem latviešu un igauņu bezzemnieku, kas cara laikos - 19. gadsimta beigās - pēc Krišjāņa Valdemāra aicinājuma...

 • “Jaunajam laikam” gandarījuma balva

  Jaunā valdība ir izveidota, bet vai tā varēs veiksmīgi funkcionēt? Vai ar budžeta veidošanu pietiks, lai piepildītos jaunā ministru prezidenta Aigara...

 • Izdod grāmatu par sabiedriskajām organizācijām

  Alūksnes Nevalstisko organizāciju centrā ikvienam interesentam ir pieejama grāmata, kurā apkopota informācija par Latvijas sabiedriskajām...