“Spodras” ēkai spodrības tomēr nebūs

Alūksnes novada dome šonedēļ ārkārtas sēdē nolēma pārtraukt projekta “Energoefektivitātes uzlabošana pašvaldības aģentūras “Spodra” administratīvajā ēkā un ēkas pārbūve” īstenošanu, atzīstot, ka tas pašvaldības budžetam tomēr būs pārāk dārgi.

Vajag vēl
“Alūksnes Ziņās” jau rakstījām, ka septembrī tika apturēti ēkas atjaunošanas darbi, jo, tos uzsākot, atklājās, ka ēkā nepieciešami lielāki ieguldījumi, nekā sākotnēji paredzēts. Projektētājam tika uzdots veikt aprēķinus, cik līdzekļu vēl nepieciešams. Ar PVN tie papildus ir 37 000 eiro no pašvaldības budžeta. Alūksnes novada pašvaldība bija iecerējusi Valsts kasē aizņemties līdz 297 010 eiro, lai šo projektu īstenotu, jo, lai gan piesaistīti arī Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļi 95 640 eiro apmērā un valsts budžeta dotācija pašvaldībām 5063,29 eiro, šajā projektā lielāko izmaksu daļu segtu pašvaldība. Projekta kopējās izmaksas - 373 521,18 eiro.
Oktobra domes sēdē par šo jautājumu deputātiem raisījās plašas diskusijas, bet galīgais lēmums tika pieņemts trešdien domes ārkārtas sēdē. Tiesa, projekta pārtraukšana no pašvaldības budžeta izmaksās 8014 eiro, kas ir uzņēmēja SIA “Ekers” jau iztērētā nauda, uzsākot darbus.

Veca māja jānojauc
Deputāts Ainars Melders taujāja, kādēļ tikai tagad pašvaldības Attīstības un Īpašumu nodaļu speciālisti devuši atzinumu, ka neatbalsta un ka jaunas ēkas būvniecības gadījumā būtu nepieciešams vēl lielāks finansējums nekā tad, ja tomēr “Spodras” ēku atjaunotu. “Projektētājs, gatavojot projektu, plus-mīnus paredz izmaksu summas. Kad tās zināmas, attīstības nodaļai būtu jāizvērtē, kā tās summas izskatās, un jāpasaka, ka pašvaldībai tas izmaksās dārgi, un jāiesaka, ko darīt,” domā A.Melders.
Pašvaldības Īpašumu nodaļas vadītājs Ingus Berkulis skaidro, ka šābrīža viena kvadrātmetra izmaksas “Spodras” ēkai būtu tādas pašas kā tikko jaunuzceltajai industriālajai ēkai Rūpniecības ielā - 840 eiro par kvadrātmetru. “Ja vēl papildus būtu jāpērk zeme un jābūvē jauna ēka “Spodras” vajadzībām, tās būs vēl papildu izmaksas,” saka I.Berkulis. Arī deputātam Verneram Kalējam nav izprotami šādi atzinumi no Attīstības nodaļas, ja jau sākumā esot bijis skaidrs, ka šīs vecās ēkas pārbūve izmaksās dārgāk, nekā būvējot jaunu. “Muļķis un skopais maksā divreiz. Tas ir neprāts vecu māju, kas būtu jānojauc, remontēt par teju pusmiljonu!” secina V.Kalējs.

Kurš atbildēs?
Deputāte Līga Langrate atgādina, ka “Spodras” ēkas energoefektivitātes uzlabošanas projektam publiskajā telpā nebija pieejams nolikums. Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis atzīst – projektētājs, SIA “Ēkas siltināšana”, jau sākumā teicis, ka vajadzēs papildu naudu, bet nav varējis pateikt – cik. “Vēl daudzi projekti tagad tiek šādā pašā slepenā kārtā bīdīti: par sporta zāli, veselības veicināšanas centru, Merķeļa ielas rekonstrukciju. Ja uzņemas atbildību tikai daļa no deputātiem, tad rodas šādi projekti. Jautājums – kurš par to atbildēs, jo 8014 eiro tāpat ir jāsamaksā. Ja sākotnēji šis jautājums būtu izskatīts koleģiāli, tad šādas situācijas nebūtu,” domā deputāts Druvis Tomsons. A.Dukulis gan iebilst, ka par visiem projektiem ieceru stadijā tiek diskutēts komiteju sēdēs. “Katrs var izteikt savu viedokli, piedalīties projektu apspriešanā. Ja saka, ka visi projekti ir slepeni, tad laikam kādam ir slepenpolicists, kurš pasaka, kas domē notiek. Novada attīstības programmā ir noteikts, kuri ir prioritārie projekti,” saka A.Dukulis.

— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Novadniekam Jānim Biķim – 120 5

  Novadniekam Jānim Biķim – 120

  Mālupieši vienmēr godā turējuši sava pagasta vēsturi un cildinājuši novadniekus un viņu veikumu. Lai godinātu novadnieka un zinātnieka Jāņa Biķa...

 • Ģimnāzija – Rožu vēstnieki 2

  Ģimnāzija – Rožu vēstnieki

  Septembra vidū lasītājiem bija iespēja uzzināt par Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas delegācijas viesošanos Ernsta Glika dzimtajā pilsētā...

 • Aicina piedalīties konkursā

  Aicina piedalīties konkursā

  Lasītājiem pašvaldību bibliotēkās, arī Alūksnes un Apes novados, ir iespēja piedalīties konkursā  “Latvijai - 100. Domā. Izzini. Stāsti!”. Konkursu...