Sporta skolas izmisuma solis 8

Paredzot, ka ar šāgada plānoto un samazināto budžetu izdzīvot nevarēs, Alūksnes pilsētas bērnu un jaunatnes sporta skolas direktore Līga Tomsone vērsusies Alūksnes novada pašvaldībā ar iesniegumu palielināt iestādes maksas pakalpojumus vecāku līdzmaksājuma daļā. Jautājumu skatīja šonedēļ sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejas sēdē. Opozīcijas deputātiem bija daudz jautājumu un skarbi viedokļi par to, kas novadā ir prioritātes un kā pašvaldība atbalsta novadā dzīvojošos.

8000 eiro mazāk
Sporta skolai budžets šim gadam samazināts par 8000 eiro – tā ir plānotā samazinājuma summa, kādu iestādei norādījusi pašvaldības finanšu nodaļa. “Budžets vēl nav apstiprināts, bet 8000 eiro paredzēts noņemt. Jāņem vērā, ka šogad valstī par 50 eiro palielināta minimālā alga – lai to nodrošinātu, papildu līdzekļu budžetā nav, līdz ar to kopējais samazinājums būs gandrīz 10 000 eiro. Ja salīdzinām, tad 8000 eiro mūsu iestādei ir, piemēram, 25 braucieni audzēkņu dalībai sacensībās,” “Alūksnes Ziņām” saka L.Tomsone. 
Komitejā skatītajā variantā paredzēts, ka palielinājums būs basketbolā - no 4 uz 7 eiro mēnesī, bet visās profesionālās ievirzes programmās - no 4 uz 5 eiro mēnesī. Izmaiņas stātos spēkā ar mirkli, kad tiks apstiprināts Alūksnes novada pašvaldības 2018.gada budžets. “Šis lēmums ir sagatavots nelabprāt un galīgi nav labās prakses paraugs, jo paredz kaut ko mainīt mācību gada vidū. Tas ir izmisuma solis pēc saņemtās informācijas par plānoto budžeta samazinājumu sporta skolai – palielināt maksājuma daļu vecākiem, lai kaut nedaudz glābtu sporta skolas situāciju,” atzīst L.Tomsone.

Augonis jāoperē uzreiz
“Mēneša maksas atlaides, ja no ģimenes sporta skolu apmeklē vairāki bērni, noteikti saglabāsim, lai tur vai kas! Tiesa, kad ir aptauja par ģimenei draudzīgu pašvaldību, tad ir ļoti jauki, ka novadā šādu atbalsta veidu varam ierakstīt, bet, kad jāskata budžets, tad tas vairs nav tik jauki... Diemžēl būsim spiesti vecāku līdzmaksājumu palielināt mācību gada vidū, bet ar šādu budžetu gaidīt līdz septembrim nevaram – augonis jāoperē uzreiz. Protams, Alūksnes novada pašvaldības ieguldījums sporta skolā ir ļoti liels, tomēr pēdējo piecu gadu laikā sporta skolā audzēkņu skaits ir būtiski palielinājies - no 275 līdz 450. Budžets šo gadu laikā palielinājies ļoti maz, tādēļ šodien uz vienu audzēkni budžeta līdzekļu ir krietni mazāk,” saka L.Tomsone. 

Arī valsts dod mazāk
L.Tomsone norāda, ka valsts piešķir finansējumu treneru algām sporta skolā, tomēr paredzams, ka  arī valsts vairs nepiešķirs finansējumu pilnā apmērā treneru atalgojumam. Arī šis trūkstošais finansējums būs jārod sporta skolas budžetā, un arī tas būs uz pašvaldības pleciem. “Jā, citām sporta skolām jau vēsturiski ir savs iestādes transports, ar ko ved audzēkņus uz sacensībām, un šī sistēma ir atstrādāta tā, ka tā ir ekonomiska. Alūksnē tā nav, un, ja šobrīd vēlētos sporta skolai ieviest savu transportu šādam mērķim, to uzturēt izmaksātu diezgan dārgi. Mēs rīkojam iepirkumu, lai atrastu pārvadātāju audzēkņu vešanai uz sacensībām, bet arī tas maksā dārgi. Esam gatavi pieciest jebko, bet nevest bērnus uz sacensībām nedrīkst – tad jau nav jēgas trenēties, ja nevar sacensties,” situāciju raksturo L.Tomsone.

Kaimiņos – 0 eiro
Skatot šo jautājumu trešdien komitejā, deputāts Druvis Tomsons jautāja - vai tiešām šis ir variants, kā likt vecākiem maksāt vairāk vai arī rosināt bērnus laiku pavadīt uz ielas? “Negribētos, lai kāds manu viedokli uztver personiski, jo sporta skolas direktore ir manas ģimenes loceklis, bet – vai tiešām šobrīd novadā situācija ir tāda, ka vecāki tiek sodīti par to, ka viņiem ir bērni, kuri apmeklē sporta skolu? Vai summāri tas būs ieguvums novada budžetam? Četrus gadus esmu strādājis Latvijas Olimpiskajā komitejā, man ir pazīstami cilvēki sporta aprindās. Apzvanīju vairākas Latvijas sporta skolas un painteresējos, kāda ir situācija citos novados. Piemēram, kaimiņos Gulbenes novadā vecāku maksa sporta skolā ir 0 eiro, turklāt sporta skolai ir savs transports, lai bērnus aizvestu uz sacensībām. Balvos – 1 eiro. Valkā, Limbažos un Ludzā – arī 0 eiro. Smiltenē – 4 eiro, Cēsīs – 2,85 eiro. Mums par basketbola treniņiem bērniem būs jāmaksā 7 eiro mēnesī – Alūksne vismaz kaut kur būs pirmā valstī!” pauda D.Tomsons.
Viņš norādīja, ka līdzīga situācija ir arī Alūksnes mākslas skolā, mūzikas skolā, Bērnu un jauniešu centrā. “Izdzīvošanas minimuma budžetam šīm iestādēm ir jābūt, lai nenāktos kaut ko kardināli samazināt vai palielināt. Par ko vispār vecākiem ir jāmaksā sporta skolā, ja bērnus sūtām trenēties angārā, kur tek no griestiem ūdens! Mums jaunie biatlonisti no Alūksnes brauc uz Pasaules čempionātu, bet pašvaldība nevar apmaksāt viņiem sporta tērpus vai uzturēšanos,” sacīja D.Tomsons. 

Noņemts visiem
Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova atgādināja – tā kā 2018.gadā pašvaldības budžets būs mazāks nekā pērn, tad visām novada iestādēm tiek plānots budžeta samazinājums. “Uz 2017.gada 1.janvāri Alūksnes novadā ir par 518 iedzīvotājiem mazāk, kas uzreiz ir par 352 000 eiro mazāk pašvaldības budžetā. Ar šo gadu valstī ir ļoti būtiski palielināta minimālā alga – novada iestādēs ir daudz darbinieku, kuriem ir minimālās algas, kam kopumā pašvaldības budžetā papildus ir jārod 200 000 eiro. 2017.gadā Alūksnes novada kredītportfelis un aizņēmumu procentu maksājumi bija nepilns miljons eiro jeb aptuveni 954 000 eiro gadā, bet 2018.gadā tie jau ir 1,4 miljoni eiro. Šogad arī jānodrošina mūsu kolektīvu dalība Dziesmu un Deju svētkos, ir arī citi izdevumi – tas viss atstāj iespaidu uz pašvaldības budžetu,” viņa skaidroja.

Ikrus – tikai tad, kad sanāk
J.Čugunova vērsa uzmanību, ka, piemēram, sporta skolai valsts finansējums iedalīts ar piebildi, ka “valsts ir sadalījusi tai pieejamo finansējumu”. “Piemēram, mākslas un mūzikas skolās valsts audzēknim finansē tikai vienu profesionālās izglītības programmu, par katru nākamo valsts finansējuma vairs nav. Bet pašvaldība vienam audzēknim finansē gan sporta, gan mūzikas, gan mākslas skolu. Ierosinu uz finanšu komiteju aprēķināt mūzikas, mākslas, sporta skolās un jauniešu centrā faktiskās viena audzēkņa izmaksas. Lai redzētu patiesās izmaksas, varētu salīdzināt, cik maksā vecāki un cik dotē pašvaldība. Šobrīd šādu aprēķinu novadā nav,” sacīja J.Čugunova. 
D.Tomsons uzskata – paši novadā esot vainīgi, ka iedzīvotāju paliek mazāk, jo rada tam labvēlīgu vidi. “Kopumā budžetā ieņēmumi palielinās, jo, piemēram, zemes un īpašuma nodokļi palielinājušies. Kāpēc tad ir jācieš kultūrai, sportam, mākslai? Kāpēc citos novados šīs nozares uzskata par prioritārām? Mēs noņemam šiem un, piemēram, ezera apsaimniekotājam nopērkam jaunu džipu! Protams, ka valsts daudz ko noveļ uz pašvaldības pleciem, bet tādēļ mēs pašvaldībā nevaram vienmēr vainu novelt uz valsti – ir jāizvērtē, kā dalīt budžetu. Ikrus ēd tikai tad, kad tie sanāk,” sacīja D.Tomsons.
Rēķinās faktiskās izmaksas
Arī deputāts Druvis Mucenieks rosināja sagatavot aprēķinus, cik liels šajās izglītības iestādēs ir vecāku līdzmaksājums un cik no izdevumiem sedz pašvaldība. “Ir jāredz jautājuma sakne. Aicinu kolēģus – deputātus virzīt budžetam priekšlikumus, kurās jomās finansējumu samazināt, kurās - palielināt,” sacīja D.Mucenieks. Uz to V.Kalējs atbildēja, ka tas var skart pašu D.Mucenieku, jo - kam novadā divi sabiedrisko attiecību speciālisti? “Rosinu tomēr padomāt, ka kādreiz pašvaldībai varbūt tomēr vajag atbalstīt bērnus un viņu vecākus, skolas, ne tikai tās slēgt,” sacīja V.Kalējs. “Kam Alūksnes novada domē mēram divi vietnieki? Sakāt, ka nav naudas, bet katru gadu budžetā 20 000 eiro tiek nomesti zemē kā vietnieka alga, ko varētu tērēt citam,” piebilda D.Tomsons.
Deputāti tomēr vienojās virzīt jautājuma skatīšanu uz janvāra finanšu komitejas sēdi un līdz tam veikt aprēķinus par viena audzēkņa faktiskajām izmaksām.

Teksts un foto: Līga Vīksna

Komentāri 8

peteris.apsukrums

Nu ko var ņemties ap tām skolām, ja prātiņa pašiem nav! Kāpēc mākslīgi uztur un grūž līdzekļus, piemēram , Malienā? Nu skatieties – no Alūksnes bērnus pieved,no Mālupes – 2 reisi no rīta, divi vakarā. Paralēli kursē Malienas buss . Divi šoferi pucē vaiga sviedros.Algas 2 šoferiem!Līdz Alūksnei pa labo ceļu dažas minūtes. Nevajadzēs 11 000 iztērēt Malienas autobusa remontam. Mālupes buss arī jau tāds pašvaks. Šogad 9. klasi beidz daudz skolēnu – kas paliks? Kolektīvam atlaišanas pabalsti arī nekādi lielie, jo skolotāji pārsvarā no malu malām. Beigsies problēmas ar ugunsdzēsējiem,ietaupīsies nauda un , galvenais, skolēni Alūksnē beidzot redzēs normālas telpas, normālu aktu zāli un sporta bāzi. Kur problēma?Bet tur jau tā draugu būšana un klapes uz acīm.Vaidēt un pūst miglu acīs ir vieglāk, un pils torņus atjaunot arī.To, kā kaimiņu novados izturas pret izglītību,skolotājiem , palasiet kaut vai Dzirkstelē. Tādus pazemojumus, kā musu novadā , tur necieš. Lai veicas sportistiem!

pirms 3 gadiem, 2018.01.12 20:33

Čiekurs Egle

Mūsu galvām vieglāk ir kārtējos 200000 eur iegrūst kādā projektiņā ar EU līdzfinansējumu, jo gan jau ka no turienes kaut kas atlec, nekā reāli rūpēties par iedzīvotāju dzīves līmeni novadā, un tas ir fakts mīļie!!! Pēc pašiem kaut vai plūdi, kā sacīt jāsaka. Kā pašvaldība aizņēmumus atdos??? Nu skaidrs, ka uz skolu un citu nenozīmīgo pašvaldības iestāžu rēķina.

pirms 3 gadiem, 2018.01.13 09:00

peteris.apsukrums

Daži skaitļi no Domes atļaušanās.
1.līdz 243903,00 EUR aizņēmums Valsts kasē Kompjutertomogrāfa iegādei (atmaksa – 2028 . gads)(garantēt ar Alūksnes novada pašvaldības pamatbudžeta līdzekļiem)
2.LĒMUMS Nr.464 (decembrī)Par saistību uzņemšanos un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstības risinājuma īstenošanu.Projekts. Paši izlasiet, kāds. Izmaksas - ne mazāk kā 695 780 EUR.2.2.Alūksnes novada pašvaldības līdzfinansējums indikatīvi ne mazāk kā 15% jeb 104 367 EUR
3.Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torņa pārbūve izmaksās 278 306
4. Projekts ”Multifunkcionālās servisa ēkas izbūve Pilssalā”Kopējās būvdarbu izmaksas ir 846 991,86 EUR.
Un turpat AZ Dukuļa gaudas par jostu savilkšanu un taupīgo budžetu.
Varētu turpināt ar industriālo halli un tamlīdzīgi. Paši par sevi projekti nav peļami un pat vērtīgi. Tikai sakiet, kā tas skar mani kā Alūksnieti? Ko es gribu? Gribu sakoptus ceļus (pabrauciet Maliena – Liepna), Gribu veselības aprūpi ( Alūksnē izmeklējums pieejams pēc 3 mēnešiem, Balvos – tas pats pēc 2 nedēļām), gribu izglītības pakalpojumus atbilstoši laikam ar drošām ēkām un telpām (nevis Alūksnes centrā mani bērni vispirms gaida, kad skolotājs izslauka slapjo grīdu).Gribu , lai bērni sporto par tādām pašām maksām kā kaimiņos, gribu, lai mūsu vecīšus tāpat kā Gulbenes novads , kādreiz aizved uz Balvu baseinu un lai pietiek naudas aprūpes centram kaut vai Mālupē (kur iet bojā viens no labākajiem sporta kompleksiem novadā)Bet pa to laiku, kamēr multifunkcionālajā servisa ēkā par miljonu daži ierēdņi vēros zušu vairošanos un brančeri ražos nenopērkamas drēbes, laikam jāmeklē ģimenei draudzīgāks novads.Un visbeidzot – gribu , lai alūksniešiem tāpat kā gulbeniešiem nav liegta iespēja brīvi komentēt notiekošo , nav jau privātkantoris šis portāls, vai tomēr ir?Varbūt tad cilvēku viedoklis vismaz publiski izskanēs.
Ar čiekuru laikam esam palikuši divi vien

pirms 3 gadiem, 2018.01.13 10:23

Liene

Neesat, neesat divatā ar čiekuru palikuši, es arī vēl tepat :) Citi tikai slinkāki un nereģistrējas, lai izteiktu komentārus, ko joprojām brīvi te var darīt. Bet kopumā - sabiedrība rūgst par domes "darbiem" un ir daudz neapmierināto, īpaši par to, kāds solās būt šā gada domes budžets. 1,4 miljoni gadā jāatdod aizņēmumos - šausmas! Pilnībā piekrītu deputātam Kalējam, kam domē divus mēra vietniekus un divus sabiedrisko attiecību speciālistus? Pa vienam! Un paskat, cik naudiņas ietaupīsies - teju 40 000 eiro gadā, pietiks sporta skolai un vēl kaut kam!
Viena no pašvaldības funkcijām un pienākumiem ir gādāt par izglītības pieejamības nodrošināšanu novadā - tad par to arī rūpējieties un izskaitiet ārā valsts piešķirto dotāciju pedagogu algām, kad lielāties, ka novadā jau visvairāk līdzekļu tērē izglītībai. Cik ir bez valsts dotācijas? - joprojām izglītībai visvairāk???

pirms 3 gadiem, 2018.01.14 13:33

prokurors3

Ir jau daudzi citi, tikai tā reģistrēšanās riebjās. Piekrītu par to vienu vietnieku, ielika jau divus gadus politiski tās divas vietas, nekāda labuma ne pienesuma nav, sevišķi jau no Fomina. Tāda amfībija vien ir, ai zmuguras čīkst un gaužās par visiem, bet pats nekāds darītājs nav, tik ar muti vien strādā. Lai arī Adlers nav nekāds zelta gabaliņš un nav mans favorīts, tomēr tas skrien, jo galā redz naudu! Fomins tik krēslu ar labu algu. Sabiedriskie speciālisti, tas jaunais guru ir nonsens, deguns aukstāk par pašu iet. Aploka normāli tika un tiktu galā, arī Dukuļa politisks lēmums, lai uz vēlēšanām zēzēsiešu labā strādātu un kultivētu savbiedrībai barojamo vielu. Vispār nav normāli, ka sabiedrisko attiecibu speciālists ir deputāts vienlaikus, lai gan pēc likuma nav konnflikts, tāds tomēr ir. Un avīze novada vēstis ir tikai slavas dziesmu apvītas.

pirms 3 gadiem, 2018.01.15 17:08

vellavarti

eiropas līdzfinansējums būs izsaimniekots.kamēr visi domes atkatņiki nesēdēs cietumā,labāku dzīvi varat aizmirst.kā adlerjuga tika par vietnieku ar tik zemu vēlētāju uzticību,un vispār visas ārprātīgās nejēdzības ar iepirkumiem par simtiem tūkstošiem.CIETUMS RAUD PĒC JUMS.

pirms 3 gadiem, 2018.01.14 18:07

zile57

Pilnībā piekrītu: kam vajadzīgi 2 vietnieki un 2 sabiedrisko attiecību speciālisti? Arī tas tiesa, ka vietnieks Fomins tikai aizņem sēdekli, iepozē, papļāpā, kur vajag, un pasniedz puķes. Vai tam ir jātērē tāda nauda algai?! Bet kungs jau turēsies ar abām rokām, jo citu darbiņu vairs nedabūt un kur gan vēl tik ērti un silti būs? Būs vien mums visiem ar saviem nodokļiem jānes viņš pikupaunā līdz sasniegs pensiju. Adlers tiešām vismaz ņemās un šiverējas.
Bet tas viens no attiecību speciālistiem jau nu darbu dabūs arī citur.
Ir arī citas lietas, uz ko dome varētu krietni taupīt. Kāpēc jāķerās klāt sporta skolai? Bērnu vecākiem tās aldziņas ir daudz pieticīgākas nekā domes ''darbaļaudīm''.

pirms 3 gadiem, 2018.01.16 11:56

Čiekurs Egle

Uz izglītības iestāžu rēķina jau parasti tiek veikta vislielākā ekonomija, tāpat kā bieži vien izglītības iestādēm paredzētie līdzekļi tiek novirzīti dažādu projektu bīdīšanai.

pirms 3 gadiem, 2018.01.16 13:05

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...

 • No sirds uz sirdi

  No sirds uz sirdi

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ,,Pienenīte” noslēgusies labo darbu nedēļa ,,No sirds uz sirdi…”. Katras grupiņas bērni, bērnu vecāki,...

 • Aicina radīt novada iedvesmas stāstus Latvijas simtgadei

  Sagaidot Latvijas simtgades gadu, Alūksnes novada pašvaldība izsludinājusi novadpētniecības konkursu “Šodiena jau rīt būs vēsture”.Par konkursa tēmu...

 • Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Biedrība “Apes attīstības atbalsta klubs” realizējusi vēl vienu ilgi lolotu sapni par skaistu un labiekārtotu virtuvi Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...