Sports, kurā atļauts gandrīz viss

Didzis Verbickis ir jaunietis no Alūksnes, kurš pašlaik dzīvo Valmierā. Alūksnē viņš ir apguvis džudo pie trenera Aivara Mālnieka. Ne visi zina, ka puisim, kurš strādā telekomunikāciju jomā un ir aizrāvies ar video veidošanu, ir kāds hobijs, kurā viņš ir guvis lielus panākumus un ar to saista visu savu dzīvi. Nesen Didzis ieguva 1.vietu Eirāzijas pankrationa čempionātā.


- Kā tu sāki interesēties par cīņas sporta veidiem?
- Pirmais nopietnais sporta veids, ar ko nodarbojos, bija džudo. Pāreja uz citiem cīņu sporta veidiem bija diezgan dabiska. Pēc vidusskolas pabeigšanas gadu no sporta atpūtos. Ilgi nosēdēt uz vietas nevarēju, pamazām sāku apmeklēt volejbola, futbola un citu sporta veidu treniņus, bet beigās secināju, ka man daudz piemērotāki ir cīņas sporta veidi.
Uzzināju, ka Valmierā, kur mācījos, ir iespējams apgūt japāņu džiudžitsu, kas ir liels līdzinieks džudo, tikai vērsts uz pašaizsardzību, kam pieliktas sitienu tehnikas. Divus gadus trenējos, ļoti ātri “kāpu” caur šī sporta veida jostu sistēmu un, kad biju sasniedzis brūno jostu, sapratu, ka vēlos atkal piedalīties sacensībās un praktizēt vairāk sporta cīņas veidus. Tad secināju, ka tā īsti “pašaizsargāties” nav nācies. Sāku apmeklēt boksa un kikboksa treniņus, piedalīties mazos atklātajos ringos. Pēc pāris cīņām sapratu, ka kikbokss un bokss man liekas nedaudz nedabīgs, jo ir ielikti spēcīgi laušanās pamati, līdz ar to tuvajā distancē vienmēr vēlējos pretinieku nomest zemē. Parunājos ar organizatoriem un secinājām, ka man vajadzētu sākt startēt cīņās pēc MMA (jauktās cīņas mākslas) noteikumiem.
Piedalījos pāris amatieru cīņās, gāja ļoti labi, taču uztrauca traumas, jo sitieni ir spēcīgi, ķiveru nav, cimdi ir plāni. Treniņbiedrs ieminējās par pankrationu, kas ir līdzīgs tradicionālajai MMA, tikai tajā atļauts ir daudz vairāk, jo dalībniekiem galvā ir ķiveres ar nosegtu sejas priekšdaļu. Tā man bija kā medusmaize, jo ķiveru esamība izslēdz nopietnu sejas traumu iespējamību, bet paliek visas pārējās šī dinamiskā cīņas sporta īpašības.
- Tu lauz stereotipu -  informācijas tehnoloģijas speciālists, kuram ir ļoti labi panākumi cīņas sporta veidos.
- Abas šīs lietas apvienoju gaužām vienkārši. Strādāju telekomunikāciju jomā, bet vakarus labprāt pavadu treniņzālē. Nu jau tas ir tāds kā vakara rituāls, bez kura diena šķiet nepabeigta. Turklāt pārlieku ilga sēdēšana pie datora kaitē veselībai, bet trenējoties sanāk atpūtināt acis un arī nodarbināt ķermeni. Tas jau nav nekas ļoti neierasts, vienkārši ikdienā vai manā darbā neviens parasti nevar iedomāties, kāda ir mana aizraušanās. Cilvēkiem ir dažādi stereotipi par cīkstoņiem, no kuriem daži nav tie labākie. Līdz ar to ļauju sevi iepazīt, pirms atklāju savu hobiju. Parasti visi ir ļoti pārsteigti, jo nevar salikt kopā mani ar cīņas sportu.
- Kā radās tava interese video veidošanā?
- Ar video veidošanu nodarbojos jau labu laiciņu. Iesākums noteikti meklējams, taisot skeitborda video, kurus veidoju, aizņemoties videokameru un “lipinoties” savā datorā. Nekas dižs, bet vēlme veidot materiālus un iemūžināt lietas kustīgos kadros manī ir saglabājusies.
Joprojām taisu gan nopietnākus video, gan arī hobija līmenī - par savām dzīves gaitām. Pārsvarā mani video ir ātri un dinamiski. Vislielāko prieku pašam rada ar sportu saistītu video veidošana.
Nezinu, kapēc tieši videomāksla mani tā pievelk. Parasti jau saka, ja filmē, tad arī fotografē, bet man kaut kā vairāk patīk ķert tieši kustību. Ir jābūt ļoti spēcīgai fotogalerijai, lai iekustinātu manu sirdi tā, kā to dara labs videomateriāls.
- Kāpēc, tavuprāt, daudzi jaunieši cenšas pašapliecināties, izmantojot fizisko vardarbību?
- Iemesls ir tāds pats kā pieaugušajiem – vēlme iegūt pašpārliecinātību, esot pārākam par citiem. Ja citādāk nevar sevi pierādīt, tad cilvēks meklē iespēju to darīt ar dūrēm. Tas ir vienkāršākais veids, kā gūt varu pār kādu. Agrāk vai vēlāk jau tāpat ir jāatnāk atklāsmei, ka ir arī citi, daudz foršāki, veidi, kā sevi pierādīt, bet nereti cilvēki līdz šai atziņai nonāk ļoti ilgā laikā. Mūsdienās augstāk tiek vērtēts intelekta spēks, ne muskuļi. Līdz ar to arī bērni un jaunieši vairāk laika pavada dažādu moderno tehnoloģiju ielenkti. Daudz svarīgāk šķiet informācijas iegūšana, bet tiek piemirsts, ka cilvēks nevar attīstīties tikai mentāli. Viņam ir jāattīstās arī fiziski. Tagad vienkārši ir citas prioritātes, bet man gan gribētos cerēt, ka vismaz sporta stundas bērni apmeklē, jo tas vismaz būtu tāds kā minimums.
- Kā Alūksnē trūkst, lai attīstītu šo sporta veidu?
- Jauktajā cīņas stilā un tā paveidos nepieciešama laba bāzes tehnika, lai varētu attīstīt pārējās disciplīnas. Es uzskatu, ka līdz 18 gadiem sitienu cīņas sporta veidos piedalīties nevajadzētu. Ir jāspēj sevi efektīvi aizsargāt ringā, lai negūtu traumas. Pēc manām domām, cīkstonim vajadzētu iegūt pamatīgu pieredzi vienā noteiktā disciplīnā un tikai pēc vidusskolas beigšanas pievērsties šādam sporta veidam, līdz ar to aktuālāk tas būtu lielākās pilsētās, kurās ir augstskolas.
Ja Alūksnē popularizētu šo sporta veidu, būtu nepieciešami vairāki treneri, kas vienlaikus strādātu ar audzēkņiem, lai apgūtu boksa, kikboksa, džudo un brazīļu džiudžitsu tehniku. Būtu nepieciešams liels finansējums jauna ekipējuma un cīņas ringa iegādei. Neesmu pārliecināts, ka pašlaik tas būtu iespējams.
- Ko tu vari ieteikt cilvēkiem pašaizsardzībai?
- Izmantojiet galvu! Jebkurā situācijā. Tas ir spēcīgākais ierocis, lai cik arī klišejiski tas izklausītos. Nevajadzētu bravūrīgi stāties pretī tad, ja pret tevi pavērsts ierocis. Labāk atdod maku un ej mājās dzert tēju! Ir jāizvērtē situācija un vajadzētu adekvāti izvērtēt savas iespējas konflikta brīdī. Ir jāignorē kautiņu provokatori, kā arī piektdienu naktīs iesaku nevazāties vienatnē gar apšaubāmām iestādēm. Ar šādiem padomiem es grāmatu par pašaizsardzību noteikti neuzrakstītu, bet no manas pieredzes visi šie ieteikumi tiešām strādā.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne īsumā

  Alūksne 9.maijā 14.40 pa Rīgas ielu velosipēdu 1,58 promiļu reibumā vadījis 1964.gadā dzimis Ziemera iedzīvotājs. Alūksne 9.maijā 23.00 Valkas...

 • Afiša

  10.maijā 16.00 Gaujienas tautas namā - Māmiņdienai veltīts koncerts „Māmiņ, zelta pasaulīt...”. 10.maijā D. Ozoliņa Apes vidusskolā - Mātes dienai...

 • Zolītē dominē alūksnieši

  Aizvadīts kārtējais Gulbenes pilsētas atklātais zolītes čempionāts. Šajā reizē piedalījās 30 zolītes meistari no 12 pašvaldībām. Sacensībās dominēja...

 • Startē Lietuvas motokrosā

  Samanta Josta startējusi Lietuvas motokrosa čempionāta pirmajā posmā. Pirmajā dienā startējot kopā ar puišiem 125 kubikcentimetru klasē, S.Josta...

 • Svētdien - Mātes diena

  Šolinu ģimene Liepnā Mātes dienu šosvētdien svinēs kuplākā pulkā nekā pērn. Māmiņai Sanitai mīļus apskāvienus un ziedus dāvās trīs gadus vecais...