“Sprīdītī” notiek remontdarbi

Alūksnes novada lielākajā pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”, kuru apmeklē vairāk nekā 200 bērni, šobrīd notiek apjomīgi remontdarbi, veicot iekšējo inženiertīklu pārbūvi. Vairāku bērnu vecāki un Alūksnes novada domes opozīcijas deputāti ceļ trauksmi par to, cik drošas bērniem būs telpas pēc jauninājumu ieviešanas. No dažiem vecākiem izskan arī neizpratne, kāpēc tiek prasīta maksa par kosmētiskā remonta veikšanu, lai telpas pēc remonta bērniem atkal būtu mājīgas.
Šā gada maijā Alūksnes novada pašvaldība izsludināja iepirkumu par Alūksnes bērnudārza  “Sprīdītis” iekšējo inženiertīklu pārbūvi. Pieteicās divi pretendenti. Zemāko cenu – 219 006,08 eiro (bez PVN) - piedāvāja SIA “Sanart” no Valmieras, ko Alūksnes novada pašvaldība arī atzina par saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu. Darbu laikā “Sprīdītī” veic apkures, ventilācijas un gaisa kondicionieru uzstādīšanu, kanalizācijas sistēmas darbus, ūdens un notekūdeņu cauruļvadu būvdarbus, elektrības vadu ievilkšanas un elektroinstalācijas darbus. Kopš 1986.gada, kad bērnudārza ēka nodota ekspluatācijā, iekšējie inženiertīkli nav atjaunoti un bija nolietojušies.

Citur tērē, te - nav
Katrai Alūksnes novada izglītības iestādei ir nozīmēts kāds no Alūksnes novada domes deputātiem, kurš tur rūpi par tajā notiekošo. Alūksnes bērnudārzam “Sprīdītis” tas ir uzņēmējs un deputāts Ainars Melders. Viņš “Alūksnes Ziņām” uzsver, ka šo tēmu pēc septembra domes sēdes starp deputātiem aktualizējis jau deputāts Verners Kalējs.
“Pašvaldība varēja jau sākotnēji paredzēt finansējumu arī kosmētiskajam remontam pēc darbu veikšanas. Alūksnes novada pašvaldība tērē budžeta naudu lielos apmēros objektiem Alūksnes muižas parkā, Pilssalā, Veclaicenes pagasta projektam un dabas mājām, daudziem citiem, bet te nevar piešķirt dažus tūkstošus eiro, lai telpas kosmētiski izremontētu! Ēkā pārbūvē visus iekšējos inženiertīklus, bet nevar atvēlēt naudu, lai sīku kosmētisko remontu veiktu! Manuprāt, tā ir domes priekšsēdētāja vietnieka Aivara Fomina, kurš atbild arī par izglītības iestādēm, atbildība. Tagad visa atbildība novelta uz bērnudārza vadītājas pleciem, lai gan pašvaldībā ir administratīvie darbinieki, kuri, piemēram, izstrādā, vada projektus, ir būvinženieris. Viņiem vajadzēja uzraudzīt šo procesu! Kļūda ir arī tā, ka gatavie projekti netiek domē starp deputātiem apspriesti. Tiekam tikai nolikti fakta priekšā. Tā bija arī, piemēram, ar multifunkcionālo ēku Pilssalā,” saka A.Melders.

Caurules – virs bērnu galvām
Kā nepieņemamāko darbību A.Melders uzsver to, ka bērnu tualetes un vannasistabas telpās griestos virs izlietnēm izvietotas inženierkomunikāciju caurules un savienojumu vietas. “Uzskatu, ka tā nedrīkst būt, tādās telpās nedrīkst bērnus iekšā laist. Nav pareizi bērniem virs galvām uzkārt 160 kilogramus smagas inženierkomunikācijas! Kurš uzņemsies atbildību, ja publiskā ēkā kaut kas notiks, kur šādi izvietotas inženierkomunikācijas? Tādas komunikācijas jāizvieto tehniskajās telpās! Piemēram, ēkā, kurā Alūksnē tagad ir veikals “Mego”, šādas inženierkomunikācijas ir izvietotas uz ēkas jumta. “Sprīdītī” arī tā vajadzēja. Reizēm pašvaldība par daudz iedziļinās lietās, kur to pat nevajag, bet te bērniem nevar normālu dzīves vidi radīt,” pauž A.Melders. Viņš uzskata, ka tādējādi pašvaldība parāda savu negatīvo attieksmi pret Alūksnes novada bērniem, jaunajām ģimenēm un izglītības iestādēm.
“Ja eksperti uzliks savu parakstu un pateiks, ka viss šajā situācijā ir kārtībā, nav galvassāpju! Bet mēs, opozīcijas deputāti, rakstīsim iesniegumu, ka “Sprīdīša” telpas šādā stāvoklī neatbilst ekspluatācijai,” saka A.Melders.

Jāizlemj bērnudārzam
Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” vadītāja Modrīte Voska interviju, lai komentētu radušos situāciju, “Alūksnes Ziņām” sniegt nevēlējās un mudināja vērsties pašvaldībā.
Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis norāda, ka pirmdien notika būvsapulce, kurā piedalījās visas iesaistītās puses. “Bija aicinātas arī pārējās ieinteresētās personas, kurām ir kādas pretenzijas, bet neviena cita gan nebija. Ja prasības būtu pamatotas, zinātu uzreiz, ko izlabot, bet tie, kuriem ir pretenzijas, nebija ieradušies. Runājot par kosmētiskā remonta veikšanu – pašvaldība nav prasījusi vecākiem maksāt par šādu remontu. Protams, pareizi būtu pēc inženierkomunikāciju ierīkošanas uzreiz veikt arī lielu kosmētisko remontu, bet pašam bērnudārzam jāizlemj, ko, kurā vietā un kādā apmērā piekrāsot. Man nav pretenziju, ka pašvaldība piešķirtu papildu līdzekļus kosmētiskajam remontam remontētajās vietās, bet, lai uzreiz veiktu ļoti apjomīgu kosmētisko remontu bērnudārzā – tādu līdzekļu gan šobrīd nav,” saka A.Dukulis.

Bērnu drošība nav
apdraudēta
Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins atzīst – nav izdarīts nekas tāds, par ko uztraukties. “Būvvaldes atzinums ir, ka viss atbilst būvnormatīviem. Apdraudēt bērnu drošību nedrīkst, un tas arī nav noticis. Vecākiem ir jābūt drošiem. Mans viedoklis - no vecākiem nav jāprasa līdzekļi kosmētiskā remonta veikšanai. Vecāki, ja vēlas, var līdzdarboties, ieguldot savu darbu un palīdzot, bet telpas sakārtot novads pats ir spējīgs. Pēc inženierkomunikāciju nomaiņas “Sprīdīša” telpas ir jāsakārto tā, lai tuvākajos gados tajās remonts nav jāveic. Šobrīd pašvaldība nav iedalījusi finansējumu kosmētiskā remonta veikšanai. Iespējams, projektu īstenojot, būs līdzekļu ekonomija – ja ne, jāmeklē pašvaldības budžetā papildu līdzekļi šim mērķim,” saka A.Fomins.
Viņš norāda – pirmdien atkal būs sapulce, kurā pārrunās darbu gaitu. 1.oktobrī “Sprīdīti” apsekoja Būvvalde secinot, ka darbus veic saskaņā ar pirms būvniecības akceptētu tehnisko dokumentāciju un tie notiek saskaņā ar normatīvo aktu prasībām.

Tualetes telpās drīkst 
Inženiertīklu pārbūves mērķis bija iegūt jaunu un efektīvu apkures sistēmu ar iespēju regulēt temperatūru ēkā kopumā un arī atsevišķās tās telpās, energoefektīvu un mūsdienīgu ventilācijas sistēmu gaisa apmaiņai grupu un koplietošanas telpās, modernizētu siltummezglu efektīvai siltuma sadalei, kā arī uzlabot elektroapgādi. Darbu būvuzraugs Aivars Sausais skaidro, ka “Sprīdītī” darbi notiek saskaņā ar projektu un pārkāpumu nav.
“Diemžēl citu tehnisko telpu “Sprīdītim” nav, kur izvietot ventilācijas iekārtas, tādēļ saskaņā ar projektu tās tika izvietotas tualetēs. Sašutums šobrīd ir vairāk par to, ka vizuāli tas neizskatās pievilcīgi, bet jāuzsver, ka no drošības viedokļa apdraudējumu nav. Visi darbi ir veikti pēc būvnormatīviem. Arī izvietotie stiprinājumi ir ļoti droši. Tie var turēt trīsarpus reizes smagāku svaru, nekā šobrīd rada ventilācijas iekārtas. Jāuzsver, ka stiprinājumiem griestos jābūt ieslīpi, jo tad iekārtu nevelk uz leju, bet tā “atduras” griestos – arī to nosaka būvnormatīvi. Bērnudārzos tualetes telpās drīkst izvietot ventilācijas iekārtas, bet dzīvojamajās telpās un guļamtelpās gan šādas iekārtas izvietot nedrīkst, līdz ar to noteikumi nav pārkāpti,” stāsta A.Sausais. Viņš norāda, ka ventilācijas iekārtas tehniski varēja “Sprīdīša” ēkā izvietot uz jumta, bet tas darbu izmaksas būtiski sadārdzinātu un vismaz uz trīs mēnešiem būtu jāaptur bērnudārza darbība, būtu jāveic būvekspertīze un vēl citi darbi.

Piemērs citiem
A.Sausais uzsver, ka “Sprīdītis” tagad būs pirmais Alūksnes novada bērnudārzs, kurā ierīkota šāda moderna ventilācijas sistēma. “Manā praksē nav bijuši gadījumi, kad šādu ventilācijas iekārtu ierīko Alūksnes novada bērnudārzos, bet zinu, ka tāda ir Rīgas bērnudārzā, ko pieredzes nolūkā vēlos tuvākajā laikā apskatīt klātienē. Jāuzsver, ka ventilācijas sistēmas ierīkošana bērnudārzā ir ļoti laba lieta, jo bērniem jau kopš mazotnes būs priekšstats, kā rodas ventilācija un svaigs gaiss telpās. Domāju, ka bērniem būs prieks par pārmaiņām grupu telpās,” saka A.Sausais.
A.Sausais uzsver – kad pats strādājis par būvinženieri Alūksnes novada pašvaldībā, “Sprīdīša” telpās bijusi pelējuma smaka, bezgaiss, ēdiena gatavošanas smaržas no virtuves piepildīja visu ēku, jo vecā ventilācijas sistēma nefunkcionēja. “Ēkas pagrabstāvā bija bezjēdzīgi savilktas ventilācijas šahtas, kas nedarbojās jau gadiem. Tagad pagrabā saliktas funkcionējošas caurules, ugunsdzēsības signalizācija, kompakts siltummezgls, kvalitatīvi nodrošināts karstais un aukstais ūdens. Pagrabs tur tagad ir ideāls, ko var rādīt kā piemēru citiem,” uzskata A.Sausais.
Būvdarbi “Sprīdīša” ēkā jāpabeidz līdz šā gada beigām, bet būvnieks prognozē to izdarīt jau novembra vidū.
— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Bērni zīmē dzejoļus

  Bērni zīmē dzejoļus

  Līdz septembra beigām Alūksnes pilsētas bibliotēkā izstādē “Zīmēju dzejoli” apskatāmas Alūksnes mākslas skolas audzēkņu darinātās grāmatiņas. Katra...

 • Alūksnes slimnīca – kā ķīlnieki 2

  Alūksnes slimnīca – kā ķīlnieki

  Šis būs stāsts par Alūksnes slimnīcu, par gulbeniešiem un balveniešiem, par Latvijas veselības aprūpes sistēmas lielajiem, melnajiem robiem, par...

 • Liels paldies, ka Alūksnes slimnīca ir!

  Liels paldies, ka Alūksnes slimnīca ir!

  Gulbenietes, četru bērnu māmiņas Inetas Sidorovas-Ragas pieredzes stāsts un pārdomas par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Alūksnē, Gulbenē un...